Francuska stacja telewizyjna LCI komentuje deklarację szefowej MSZ Niemiec w kwestii możliwości przekazania Ukrainie czołgów Leopard przez Polskę. Medium uważa, że zmiana stanowiska Niemiec to duża zasługa Polski. Zdaniem francuskich komentatorów Polska wykazała się “niezwykłą śmiałością”.

Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła w niedzielę, że Berlin nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę. Francuska stacja telewizyjna LCI uważa, że zmiana stanowiska Niemiec to duża zasługa Polski: “Niezwykła śmiałość polskich władz!”, “Niemcy ugięły się pod presją Polski”. “Jest pewne, że wojna w Ukrainie przesunęła środek ciężkości Europy na Wschód. (…) Widać dobrze, że kraje najbardziej aktywne w sferze dyplomacji i obronności to już nie dawni ojcowie chrzestni Europy – tacy jak Niemcy czy Francuzi – którzy teraz pozostają trochę w tyle” – oświadczyła na antenie LCI Guillaume Roquette, cytowana w poniedziałek przez portal RMF FM. Roquette jest szefową redakcji znanego tygodnika “Le Figaro Magazine”.

W piątek w amerykańskiej bazie powietrznej Ramstein w Niemczech odbyło się kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zakładano, że zapadną tam konkretne decyzje w sprawie dostarczenia na Ukrainę zachodnich czołgów, szczególnie Leopard. Okazało się jednak, że jest pat w tej sprawie.

Jak informowaliśmy, szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła jednak w niedzielę, że Berlin nie będzie się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle czołgi Leopard 2 na Ukrainę.

Baerbock została zapytana przez francuską telewizję LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec. “Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie”.

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska jest skłonna wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę bez uzyskania zgody Niemiec, jeśli Berlin nie zgodzi się na ich reeksport.

Zobacz także: Media: Ostra kłótnia w Ramstein. USA oburzone stanowiskiem Niemiec

Czytaj także: DPA: Nowy minister obrony Niemiec chce przygotować dostawę czołgów dla Ukrainy

rmf24.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Jakie to czasy. W 1943 roku wystarczyły banderowcom, noże, siekiery, piły, a nawet sztachety w płotach. Teraz Polska odwdzięcza się i daje czołgi. A może by tak Kresowian obciążyć dodatkowym podatkiem na uzbrojenie banderstanu?

  • r2d2
   r2d2 :

   jeszcze niedawno twierdziłeś że Ukraina nie otrzyma starych czołgów, czy coś się zmieniło?
   Czy Putas w imieniu KGB już oprotestował pomoc dla Ukrainy która się broni przed Ruską napaścią?

   • Roman1
    Roman1 :

    Gdy USA napadły np. na Panamę (było tych napaści o wiele więcej), to napaść uzasadniały koniecznością ochrony kilku tysięcy Amerykanów i “demokracja” zachodnia to aprobowała. Na Ukrainie żyją miliony Rosjan, którzy byli mordowani (Odessa) lub bombardowani (Donieck), ale Putin nie ma prawa stawać w ich obronie? Kali był mądrym człowiekiem.