Niemcy zebrały dowody zbrodni wojennych na Ukrainie, powiedział prokurator generalny tego kraju w wywiadzie prasowym opublikowanym w sobotę, dodając, że widzi potrzebę procesu sądowego na szczeblu międzynarodowym.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Niemcy zebrały dowody zbrodni wojennych na Ukrainie, powiedział prokurator generalny tego kraju w wywiadzie prasowym opublikowanym w sobotę, dodając, że widzi potrzebę procesu sądowego na szczeblu międzynarodowym.

“Obecnie koncentrujemy się na przykład na masowych mordach w Buczy lub atakach na ukraińską infrastrukturę cywilną” – powiedział Peter Frank gazecie „Welt am Sonntag”.

Do tej pory prokuratorzy dysponują dowodami w „trzycyfrowym zakresie” – dodał, nie podając szczegółów.

„Przygotowujemy się na ewentualną późniejszą sprawę sądową – czy to z nami w Niemczech, czy to z naszymi zagranicznymi partnerami, czy to przed sądem międzynarodowym” – dodał.

Zapytany, kto powinien być sądzony, Frank powiedział, że rosyjscy przywódcy państwowi i ci, którzy wdrażają decyzje na najwyższym szczeblu wojskowym, powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

Zobacz też: Der Spiegel: BND ma dowody, że rosyjskie zbrodnie w Buczy nie były przypadkowe

Kijów naciska na utworzenie specjalnego trybunału do ścigania rosyjskich przywódców wojskowych i politycznych odpowiedzialnych za rozpoczęcie wojny.

Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżyli siły rosyjskie o popełnienie zbrodni w Buczy, wkrótce po rozpoczęciu inwazji w lutym ubiegłego roku. Moskwa odrzuca zarzuty. Rosja celowała również w kluczową infrastrukturę na Ukrainie, ale zaprzecza celowym atakom na ludność cywilną.

Frank powiedział, że Niemcy rozpoczęły zbieranie dowodów w marcu 2022 roku w tym przeprowadzając wywiady z ukraińskimi uchodźcami i oceniając publicznie dostępne informacje, dodając, że niemieccy prokuratorzy nie prowadzą jeszcze dochodzeń w sprawie konkretnych osób.

Moskwa odrzuciła oskarżenia Kijowa i krajów zachodnich o zbrodnie wojenne.

Zobacz też: Bułgaria uznała wielki głód na Ukrainie za ludobójstwo

Kresy.pl/Reuters

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Brawo Niemcy! Niemcy, które nie widziały swoich zbrodni popełnianych przez prawie 6 lat na ludności okupowanych terenów, które nie zauważyły wymordowania ponad 100.000 Polaków na okupowanym przez nich Wołyniu, które również nie zauważyły pozbawienia mieszkańców Krymu wody, ani też 8-letniego bombardowania Doniecka. Niemcy, które nie zauważyły strzelania w plecy na majdanie przez zwolenników puczu, nie dostrzegły też żadnej zbrodni popełnionej przez banderowców. Niemcy, podobnie jak cały “demokratyczny” świat zachodu, nie potępiły zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki i nie protestowały oficjalnie przeciwko zrzucaniu napalmu w Wietnamie. Czy to nadal demokracja, czy to już faszyzm?
  Niemcy mają jednak najwyższe predyspozycje do tego, by oceniać zbrodnie wojenne, w popełnianiu których mają olbrzymie doświadczenie.

  • franciszekk
   franciszekk :

   Deutschland, Deutschland über alles,
   über alles in der Welt,
   Niemcy, które wyjątkowy swój bandytyzm zrzucają na swe ofiary, uparcie, ciągle określając obozy koncentracyjne polskimi, realizując propagandowe filmy np. “Nasze matki, nasi ojcowie”, cynicznie wypierają z pamięci wszelką odpowiedzialność i pamięć wojennego bestialstwa oraz skutków na polskim narodzie (odszkodowanie) – NIE MAJĄ MORALNEGO PRAWA WYTYKAĆ INNYM PODOBNYCH CZYNÓW!
   Określenie Szwab ma wyjątkowe znaczenie w rozumieniu Polaków z wyłączeniem polskojęzycznego PO-lactwa kolaborujących na rzecz interesów niemieckich!

   • r2d2
    r2d2 :

    dokładnie tak samo ruscy wpierają ze swojej świadomości swój udział w rozpętaniu II Wojny światowej, a gdy im przypomnisz że ZSRR pomogło Niemcom w budowie potęgi militarnej to się “gotują” na samą myśl o pierwszych tajnych paktach (jak by nigdy nie zostały spisane i podpisane) ZSRR-Niemcy w których dogadują szczegóły pomocy w omijaniu restrykcji traktatów z Wersalu.

    źródło:
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_w_Rapallo

    • franciszekk
     franciszekk :

     Cyt. “dokładnie tak samo … wypierają ze swojej świadomości” Turcy ludobójstwo na bezbronnych Ormianach, jak i NEO-naziści ukraińscy tzw. czystki etniczne na bezbronnej polskiej cywilnej ludności, które dokonali za przyzwoleniem hitlerowskich Niemiec i stalinowskiego ZSRR!
     Krwawe ludobójcze “żniwo” zostało wykonane rękoma ukraińskimi na byłych współobywatelach II RP!
     Historia się powtarza i o tym należy PAMIĘTAĆ teraz kiedy się mówi o jakiś bliżej NIE określonych relacjach państwowych!!!!!…

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Przypominam, że ukraińskie nie były tylko “RĘCE” ale także GŁOWY bo to dowództwo polityczne czyli OUN B zaplanowało ludobójstwo i rozkazało UPA go wykonać. W rozkazie uwzględniono także to aby rozkaz ten został wykonany niewyobrażalnie bestialskimi metodami z których najłagodniejszą było uderzenie siekierą lub młotem w głowę. Teraz to właśnie autorzy i wykonawcy tego rozkazu są “bohaterami narodowymi” Ukrainy a zwykli Ukraińcy są okłamywani przez swoje neobanderowskie władze o prawdziwej roli tych “bohaterów”.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Po pierwsze nie kłam bo to NIE BYŁA ROSJA RADZIECKA TYLKO ZWIĄZEK RADZIECKI. Nazwa “Rosja” była używana tylko w odniesieniu do Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej która była taką samą częścią Związku Radzieckiego jak Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka. Po drugie nie opowiadaj bzdur bo nie wiadomo kto był Rosjaninem, kto Ukraińcem a kto z rodzin w których rodzice byli z różnych narodów. Na przykład Nikita Chruszczow, generalny sekretarz KPZR i szef sowieckiego państwa w latach 1953-1964 był Ukraińcem, byłym pierwszym sekretarzem KP Ukrainy. Po trzecie niezależnie od tego ilu Ukraińców, Rosjan, Żydów i innych mordowało to nikt by tego nie robił bez rozkazu wydanego przez GRUZINA i dowodzenia mordującymi funkcjonariuszami NKWD przez innego GRUZINA. Po czwarte to współczesna Rosja jako PRAWNY SUKCESOR ZSRR ustami swojego prezydenta i premiera przyznała dokonania tej zbrodni przez aparat terroru ZSRR i otworzyła dla wszystkich polski cmentarz w Katyniu na którym są pomniki i kwatery 21 500 pomordowanych naszych oficerów a wszystkie uroczystości odbywały się tam z honorową asystą żołnierzy Armii Rosyjskiej. TYMCZASEM szczątki ok. 160 tys ludzi bestialsko pomordowanych na naszych Kresach przez “bohaterów narodowych” Ukrainy leżą w nieoznaczonych, porośniętych trawą i krzakami dołach śmierci bo neobanderowskie władze Ukrainy zakazały Polakom ich poszukiwań i ekshumacji.