W pierwszym kwartale 2020 roku niemiecki rząd wydał sektorowi zbrojeniowemu zezwolenie na kontrakty o wartości 1,16 mld euro.

Wartość zaakceptowanych kontraktów przewyższa ich wartość w analogicznym okresie ubiegłego roku – 1,12 mld euro. Kwotę podało Ministerstwo Gospodarki w odpowiedzi na pisemne zapytanie Sevim Dagdelen, rzeczniczki frakcji Lewica.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Drony mogą niedługo pilnować przestrzegania przepisów

Wartość eksportu broni i sprzętu wojskowego do krajów UE i NATO zmalała, wzrosły natomiast obroty z krajami rozwijającymi się – z 134 milionów euro w 2019 roku do 360 milionów euro w pierwszym kwartale 2020. Odbiorcą broni o wartości 290 milionów euro jest Egipt.

Ogółem wartość zaakceptowanych kontraktów z krajami rozwijającymi się wzrosła z 390 do 615 mln euro. Dotyczą one głównie broni i uzbrojenia dla marynarki.

Deutsche Welle przypomina, że niedawno ujawniono informacje dotyczące planów eksportu niemieckich okrętów podwodnych do Egiptu. Handel z Egiptem od dawna jest krytykowany przez organizacje pozarządowe, które oskarżają rząd w Kairze o brak poszanowania praw człowieka w tym kraju oraz zaangażowanie w konflikt w Jemenie. Właśnie Egipt przeforsował między innymi blokadę morską Jemenu, co przyczyniło się do katastrofy humanitarnej.

CZYTAJ TAKŻE: Jemen: Rząd oskarża ruch Huthi o atak na rafinerie

Według danych resortu gospodarki wartość niemieckiego eksportu broni i uzbrojenia w 2019 r. po raz pierwszy przebiła granicę 8 mld euro.

Kresy.pl / Deutsche Welle

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply