Niemiecki parlament uchwalił budżet na rok 2017. Choć podobnie jak w poprzednich latach pozostał zrównoważony, to ponad połowa wszystkich środków jest przeznaczona na cele socjalne. Zwiększono m.in. pulę środków na integrację imigrantów, a także na bezpieczeństwo.

Bundestag zaplanował w piątek na przyszły rok wydatki w wysokości 329,1 mld euro, zaś wpływy podatkowe są szacowane na 301,03 mld euro. Z kolei wpływy z innych źródeł mają wynieść. 28,07 mld euro. Minister finansów Wolfgang Schaeuble poinformował, że na szeroko rozumianą politykę socjalną przeznaczono około 55 proc. wszystkich środków.

Koalicja rządowa CDU, CSU i SPD zdecydowała się na zwiększenie środków na bezpieczeństwo wewnętrzne o 640 mln euro w porównaniu z projektem, który uzgodniono latem. Postanowiono też zwiększyć o 4,3 tys. liczbę etatów w policji i służbach odpowiadających z walkę z terroryzmem. Więcej pieniędzy dostanie także wywiad zagraniczny BND, a także Urząd Ochrony Konstytucji.

Na obronność parlament przeznaczył dodatkowo 393 mln euro, za które mają zostać m.in. zakupione małe okręty patrolowe. Jak poinformowała minister obrony Ursula von der Leyen, wydatki na obronność wzrosną z 1,18 do 1,22 proc. PKB, a budżet na wojsko wzrośnie o 2,7 mld euro, do 37,4 mld euro.

Ponadto, parlamentarzyści dorzucili dodatkowe 5 mld euro na integrację uchodźców, a także budownictwo mieszkaniowe i pomoc dla bezrobotnych pozostających od dłuższego czasu bez pracy.

Przeczytaj: Niemcy: Migranci zwiększają bezrobocie

W porównaniu z poprzednim rokiem, przyszłoroczny budżet jest większy o 12,2 mld euro, czyli o 3,7 proc.

ZOBACZ: Niemcy: Zatrzymano kierownictwo siatki rekrutującej do oddziałów ISIS [+VIDEO]

Bankier.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz