Niemcy mogą podjąć projekty modernizacji ukraińskiego systemu transportu gazu, aby wykorzystać go do transportu wodoru.

Temat został omówiony podczas spotkania ministra energetyki Ukrainy  Hermana Gałuszczenki  z sekretarzem stanu w Kancelarii Kanclerza Federalnego Niemiec Jörgiem Kukisem – poinformowała  służba prasowa ukraińskiego Ministerstwa Energii .

“Istnieje ogromny potencjał współpracy dwustronnej w dziedzinie produkcji i transportu wodoru. Niemcy rozważają odpowiednie projekty, w tym ewentualną modernizację ukraińskiego systemu transportu gazu do transportu wodoru” – poinformował ukraiński resort po negocjacjach.

W programie obecnego rządu Niemiec, nakreślonym w umowie koalicyjnej, zapisano chęć pogłębienia partnerstwa energetycznego z Ukrainą, mającą ambicje w dziedzinie energii odnawialnej i produkcji „zielonego” wodoru.

16 marca br. GAZ-SYSTEM i Gas Transmission System Operator of Ukraine podpisały porozumienie o wieloletniej współpracy.

Porozumienie o współpracy ma doprowadzić między innymi do synchronizacji systemów przesyłu gazu Polski i Ukrainy oraz zwiększenia mocy przesyłowej gazociągów. Będzie także dotyczyło projektów tzw. zazielenienia gazu, czyli transportu zielonego wodoru i biometanu.

“Polska chce budować swoje bezpieczeństwo energetyczne w regionie z udziałem Ukrainy. Dziś zainicjowaliśmy skoordynowaną współpracę kluczowych spółek energetycznych. Chcemy wspólnie pracować nad rozwojem i zbliżeniem naszych rynków gazu ziemnego, a także wymieniać się doświadczeniami w zakresie wykorzystania biometanu i wodoru” – powiedział Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Prezes GAZ-SYSTEM Marcin Chludziński przekazał Polskiemu Radiu 24, że coraz istotniejsza staje się włąśnie produkcja wodoru na Ukrainie.

“Wszystko wskazuje na to, że Ukraina będzie prawdopodobnie takim zagłębiem produkcji wodoru. Mamy więc szereg możliwości współpracy od takich podstawowych jak przesył gazu na Ukrainę po długofalowe i przyszłościowe, jak wymiana i odbiór biometanu czy wodoru i ich przesył przez naszą infrastrukturę” – powiedział Marcin Chludziński.

W ramach podpisanego porozumienie powołane zostaną grupy robocze i wspólna platforma wymiany wiedzy i doświadczeń naukowych. Jej zadaniem będzie zbadanie możliwości przesyłu biometanu i wodoru między obydwoma rynkami.  Porozumienie zakłada także w przyszłości opracowanie studium obu systemów przesyłowych w celu zbadania możliwości przesyłu zielonych gazów na potrzeby Polski i Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Interia: Polska może stać się potentatem w dziedzinie biogazu

Kresy.pl / t.me / polskieradio24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply