Jak poinformowała w środę Straż Graniczna, dwóch nielegalnych imigrantów z Iraku przedostało się do Polski przy pomocy pontonu.

Straż Graniczna poinformowała, że w środę na terytorium Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 44 cudzoziemców między innymi z Algierii, Konga i Iraku. Dwóch obywateli Iraku nielegalnie przedostało się na stronę Polski pontonem przez rzekę Świsłocz.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według polskich służb nielegalna migracja na granicy Polski i Białorusi jest organizowana przez Białorusinów.

„Służby białoruskie pomagają cudzoziemcom, przewożą ich samochodami służbowymi z jednego odcinka granicy na drugi, tak aby znaleźć jak najlepsze miejsce do nielegalnego przedostania się na stronę polską”.

W dn.01.05 na terytorium próbowało nielegalnie przedostać się z 71 cudzoziemców – m.in. obywateli Somalii i Indii. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży były dwie próby siłowego przekroczenia granicy – rano 30 osób, w nocy 18 osób. W patrole rzucano kamieniami, petardami i oślepiano laserami – przekazała Straż Graniczna.

W niedzielę rano na Twitterze Straż Graniczna (SG) poinformowała, że wśród cudzoziemców, którzy próbowali w sobotę przedostać się do Polski byli obywatele m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Turcji i Egiptu.

SG podała też, że kolejna 30-osobowa grupa w niedzielę siłowo forsowała granicę na terenie ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży. „Służby białoruskie i cudzoziemcy rzucali w patrole polskie petardami, kamieniami i oślepiali laserami” – poinformowała SG.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r.

Wcześniej, od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

Trwa również budowa zapory chroniącej granicę.

Straż Graniczna podaje także kolejne informacje nt. działalności aktywistów proimigracyjnych na granicy.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz