Współczynnik dzietności na Ukrainie spadł poniżej 1, a miliony osób w wieku produkcyjnym wyjechało za granicę – podaje Ukraiński Instytut na rzecz Przyszłości. Jego analitycy prognozują, że jeśli nic się nie zmieni, już za kilka lat na Ukrainie emerytów będzie dwa razy więcej niż pracujących i „nie będzie komu generować PKB”.

Według danych zamieszczonych przez Ukraiński Instytut na rzecz Przyszłości (Ukrainian Institute for the Future), od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do kraju nie wróciło 8,6 mln obywateli tego kraju. W maju br. szacowana liczba osób, żyjących obecnie na Ukrainie, to 29 mln.

Jednocześnie, spośród nich pracuje tylko 9,1-9,5 mln, a nie licząc pracowników budżetówki – 6-7 mln. Na pracy tej grupy zatrudnionych, jak piszą analitycy, opiera się utrzymanie 22-23 mln ludzi: emerytów, dzieci, bezrobotnych czy pracowników sfery budżetowej.

Ponadto, jak zaznaczono, współczynnik dzietności spadł już poniżej 1. To oznacza fatalne prognozy demograficzne, gdyż w takiej sytuacji nie ma mowy o zastępowalności pokoleń.

Jeśli nic się nie zmieni, za kilka lat emerytów na Ukrainie będzie dwa razy więcej niż pracujących” – zaznacza Instytut. Dodaje, że w tej sytuacji „Nie będzie komu generować PKB”. „Właśnie dlatego kwestia demografii musi stać się dla Prezydenta Ukrainy priorytetem na dziś, wymagającą pilnych działań.

Należy zaznaczyć, że Ukraiński Instytut na rzecz Przyszłości określa liczbę ludności Ukraina z okresu bezpośrednio przed wybuchem pełnoskalowej wojny rosyjsko-ukraińskiej na około 37,6 mln osób. Te dane znacząco różnią się jednak od tych, które oficjalnie podaje Państwowa Służba Statystyki Ukrainy, tj. 41 mln według stanu na 1 stycznia 2022 roku.

Ponadto, łącznie w czasie wojny wyjechać miało ponad 20 mln ludzi, z których 12,1 mln wróciło. Nie podano jednak, czy wyliczenia obejmują terytoria obecnie kontrolowane przez rząd w Kijowie, czy terytorium sprzed rosyjskiej inwazji, czy też całość Ukrainy – z Donbasem i Krymem włącznie. Nie wiadomo również, czy twórcy raportu traktują łącznie uchodźców, emigrantów wyjeżdżających na stałe oraz migrantów zarobkowych.

Przypomnijmy, że jeszcze przed rosyjską inwazją, w grudniu 2021 roku, dr Ołeksandr Hładun, ekonomista i demograf z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy twierdził, że Ukraina stoi w obliczu poważnych problemów demograficznych. Według jego prognoz, do końca XXI wieku ludność Ukrainy zmniejszy się do 22 mln. Dodał, że jak na razie nie widać sposobów na zatrzymanie tego procesu”.

Ukrainian Institute for the Future / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply