Jak informuje portal altair.com.pl nie zostanie utworzona wspólna czesko-słowacka eskadra lotnicza. Przedsięwzięcie poniosło fiasko z powodu cięć finansowych.
W skład eskadry miało wchodzić 14 czeskich i 8 słowackich myśliwców Gripen. Miały one stacjonować w bazie w Čáslaviu w Czechach. Wspólna eskadra miała zapewnić niższe koszty eksploatacji samolotów.
Słowacy jednak nie mogą sobie pozwolić zakup Gripenów w najbliższym czasie. Właśnie zakupili śmigłowce UH-60M Black Hawk i samoloty transportowe za sumę ponad 1,3 miliarda złotych. Słowacy chcieli by wydzierżawić Gripeny od Saaba- toczą się negocjacje w tej sprawie. Sprawa wspólnej eskadry zostanie prawdopodobnie podniesiona po wyborach na Słowacji w 2016 roku.
Atlair.com.pl/KRESY.PL




























