Stany Zjednoczone uważnie obserwują sytuację w polskich mediach, poinformował w środę Departament Stanu USA, mówiąc, że Warszawa ma okazję pokazać, że stoi na straży wartości, które wiążą Stany Zjednoczone i Polskę.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, Stany Zjednoczone uważnie obserwują sytuację w polskich mediach, podał w środę Departament Stanu USA, mówiąc, że Warszawa ma okazję pokazać, że stoi na straży wartości, które wiążą Stany Zjednoczone i Polskę.

“Wolne i niezależne media czynią nasze demokracje silniejszymi, czynią sojusz transatlantycki bardziej odpornym, w tym także na działania tych, którzy chcą nas podzielić, i są też fundamentalnym elementem naszych relacji dwustronnych. Wezwaliśmy więc Polskę, by zademonstrowała swoje przywiązania do tych zasad, nie tylko za pomocą słów, ale też czynów” – powiedział Price podczas konferencji prasowej

„Bardzo uważnie obserwujemy te wysiłki legislacyjne w Polsce w sprawie mediów i restytucji Holokaustu” – powiedział dziennikarzom rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, dodając, że niektórzy z najwyższych rangą urzędników Departamentu Stanu omawiali ustawę z polskimi urzędnikami w ostatnich godzinach.

„Rząd Polski ma teraz okazję pokazać czynem, a nie tylko słowem, że stoi za wartościami, które jednoczą nasz sojusz transatlantycki i wartościami, które wiążą Stany Zjednoczone i Polskę”.

Jak informowaliśmy, w środę wieczorem Sejm uchwalił nowy kształt Kodeksu Postępowania Administracyjnego oraz przegłosował projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.

W trakcie obrad nad projektem zmian w KPA posłowie zaakceptowali poprawkę wprowadzoną przez senatorów poszerzającą katalog przyczyn, których wystąpienie wyłącza możliwość stwierdzenia nieważności decyzji, o sytuacje, w których decyzja była niewykonalna w dniu jej wydania i jej niewykonalność ma charakter trwały oraz gdy wykonanie decyzji wywołałoby czyn zagrożony karą.

Jednocześnie Sejm, jak podkreślił portal Forsal, odrzucił poprawki zezwalające na dokończenie trwających jeszcze postępowań wszczętych po 30 latach od decyzji administracyjnej. Nowelizacja zakłada bowiem taki okres swoistego przedawnienia się roszczeń w trybie administracyjnym. Posłowie poparli też wydłużenie vacatio legis ustawy z 30 dni do trzech miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uchwalenie zmian w KPA wywołało już ostrą reakcję Izraela. “Potępiam przyjętą dziś ustawę polskiego parlamentu, która uderza w pamięć o Holokauście i prawa jego ofiar – oświadczył minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid, którego zacytował portal telewizji TVN. Jak dodał – “Będę nadal sprzeciwiać się wszelkim próbom pisania historii na nowo oraz promowania kompromisów i ustępstwa kosztem Holokaustu narodu żydowskiego i praw ofiar Holokaustu. Polska wie, co należy zrobić, uchylić prawo.” Jak poinformowaliśmy wcześniej, przyjęcie nowelizacji skrytykował też zdecydowanie szef dyplomacji USA Antony Blinken, łącząc kwestię między innymi roszczeń amerykańskich organizacji żydowskich z międzypaństwową współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa.

Blinken w swojej krytyce zakwestionował również drugi z przyjętych w środę projektów ustaw – projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Dla Amerykanów kontrowersyjną jego częścią jest zapis, że kapitał zagraniczny może mieć maksymalnie 49 proc. udziałów w spółkach medialnych działających w Polsce. Rozwiązanie takie zmusi amerykańską Discovery do oddania kontroli na telewizją TVN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To drugie głosowanie nie było łatwe w dla obozu rządzącego. Prawo i Sprawiedliwość miało problem z zebraniem większości, w związku z przejściem Jarosława Gowina i jego współpracowników do opozycji. Ostatecznie, jak podał portal rfm24.pl za nowelizacją prawa medialnego opowiedziała się większość 223 posłów z klubu PiS, posłowie Kukiz’15 Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk, a także pięcioro posłów należących formalnie Porozumienia Jarosława Gowina – Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko. Za głosowali też posłowie niezrzeszeni: Zbigniew Ajchler i Łukasz Mejza.

Przeciw zagłosowali Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej – Polskiego Stronnictwa Ludowej, Polski 2050, pięcioro posłów Porozumienia – Stanisław Bukowiec, Jarosław Gowin, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij, a także Stanisław Tyszka z Kukiz’15. Przeciw noweli głosowali też posłowie koła Polskie Sprawy – Zbigniew Girzyński, Andrzej Sośnierz i Paweł Szramka i Agnieszka Ścigaj.

Wstrzymało się dziewięcioro posłów Konfederacji i jeden poseł PiS – Andrzej Gut-Mostowy. Nie głosowali Violetta Porowska, Marek Wesoły i Marek Zagórski z PiS oraz dwóch posłów Konfederacji -Konrad Berkowicz, Grzegorz Braun, a także Marek Sowa z KO.

Kresy.pl/Departament Stanu

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply