Władze Nadrenii Północnej-Westfali przygotowały indeks radykalnych meczetów i ugrupowań salafitów. Teraz rozważa ich zamknięcie.

Służby ochrony konstytucji stworzyły listę 19 meczetów i stowarzyszeń, w których głoszone są szczególnie radykalne tezy. Obecnie lista została oddana do dyspozycji policji i może być przez nią oceniana i uzupełniana.

Rzecznik federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych nie potwierdził doniesień tygodnika „Der Spiegiel” o planowanej akcji likwidacji radykalnych meczetów. Oświadczył jednak: Naturalnie służby bezpieczeństwa Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) mają szczególnie na oku pewne organizacje. Badamy w ich przypadku, czy istnieją przesłanki do zakazania ich działalności lub wszczęcia postępowania karnego. Jest to dynamiczny proces, podczas którego uwaga kieruje się na jedne organizacje, a przestaje się koncentrować na innych, kiedy podejrzenia nie zostają jednak potwierdzone.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: w szkołach publicznych nie będzie lekcji islamu

Według opublikowanego w ostatnim czasie raportu przygotowanym przez służby ochrony konstytucji NRW, wciąż rośnie liczba salafitów w tym landzie – z 2,5 tys. w 2015 r. do 3 tys. w październiku 2017. Służby widzą szczególne zagrożenie w osobach powracających z Syrii.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W landzie tym wyraźnie zwiększa się liczba meczetów podlegających obserwacji przez służby ochrony konstytucji w związku z ich powiązaniami ze środowiskiem salafitów. We wrześniu tego roku obserwowano 60 stowarzyszeń skupionych wokół meczetów, w październiku już 73. 24 z nich zlokalizowanych jest w Zagłębiu Ruhry.

Meczety i grupy salafitów mogą zostać rozwiązane jeżeli naruszają one niemiecką konstytucję. Rok temu MSW zakazało działalność grupy nazywającej się „Prawdziwa religia”, prowadzonej przez islamskiego kaznodzieję z Kolonii Ibrahima Abou-Nagie.

Kresy.pl / interia.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz