Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) zdobyła najwięcej głosów w swoim regionie w samorządowych wyborach w Hiszpanii – poinformował w poniedziałek portal Pressfrom.info. To były pierwsze hiszpańskie wybory po wybuchu pandemii koronawirusa.

Jak poinformował w poniedziałek portal Pressfrom, Nacjonalistyczna Partia Basków (PNV) zwyciężyła w wyborach regionalnych w Kraju Basków w Hiszpanii.

Rezultat niedzielnych wyborów dał PNV 31 miejsc w 75-osobowym baskijskim parlamencie, czyli 39%, podczas gdy socjaliści premiera Pedro Sancheza mogą pochwalić się 10 zdobytymi mandatami i 14% głosów. PNV rządzi obecnie Krajem Basków przy wsparciu socjalistów. Lewicowa baskijska partia nacjonalistyczna Bildu była druga z 22 mandatami i 28% poparcia.

Zobacz też: Baskowie utworzyli żywy łańcuch domagając się referendum niepodległościowego

PNV chce jak najszybciej stworzyć „silny i stabilny” rząd, który jest w stanie odpowiedzieć na sytuację wywołaną przez pandemię koronawirusa i wynikający z niej kryzys gospodarczy, dlatego woli postawić na ciągłość władzy wykonawczej, która dała jej dobre wyniki podczas ostatniej kadencji i nie zaczynać nowej kadencji od żądania suwerenności. Komentatorzy podkreślają, że kwestia ta prawie nie została poruszona w kampanii wyborczej PNV, które zasadniczo koncentrowała się na postulatach gospodarczych i ożywieniu rynku.

Nie oznacza to, że partia nie będzie walczyć o rozszerzenie samorządu baskijskiego, „co jest zgodne z obowiązującymi przepisami” – poinformował Orutzar, szef partii narodowej partii Basków. PNV zawsze wyraźnie angażowało się w tak zwany „baskijski sposób” osiągnięcia suwerenności, odmienny od tego „katalońskiego”.

„Suwerenność jest bardzo ważnym obszarem i chcemy to robić stopniowo, zdecydowanymi, ale bezpiecznymi krokami. W tym celu zaplanowaliśmy reformę statutu autonomicznego, która, mamy nadzieję, osiągnie konsensus między partiami baskijskimi, najpierw musimy się wszyscy zgodzić” – zapewniał przewodniczący partii.

Zobacz też: Hiszpania: deputowana konserwatywnej partii Vox obrzucona kamieniami przez „antyfaszystów”

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W oddzielnych wyborach regionalnych w Galicji konserwatywna Partia Ludowa utrzymała samorząd z 42 miejscami w 75-osobowym parlamencie, czyli 69% głosów, przy. BNG, lokalna nacjonalistyczna partia galicyjska, zajęła drugie miejsce z 19 mandatami z 24% głosów, podczas gdy socjaliści byli na trzecim miejscu.

Wybory regionalne były pierwszymi w Hiszpanii od czasu wybuchu światowej pandemii koronawirusa.

Zobacz też: Hiszpania wprowadza dochód gwarantowany

Kresy.pl/Pressfrom

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz