W wywiadzie dla niemieckiego „Die Welt” redaktor naczelny Gazety Wyborczej podzielił się swoimi krytycznymi uwagami na temat polskiej polityki względem migrantów.

W rozmowie z „Die Welt” Michnik zapewnia, że ma „wielki szacunek wobec zachowania się Angeli Merkel w sprawie uchodźców”.Jednocześnie ubolewa nad postawą polskich polityków w tej kwestii.

„Nasz rząd nie chce, by to Bruksela decydowała. Nasi politycy są zdania, że kontyngentów nie można dyktować, ich wielkość musi być negocjowana”– powiedział Michnik. Jednak jego zdaniem premier Ewa Kopacz początkowo „nie zareagowała mądrze”.

„Gdy zobaczyła zagrożenie, zamknęła drzwi. A przecież, gdy przed drzwiami stoi głodny i bezdomny, drzwi trzeba otworzyć. Wchodząc do UE, przejęliśmy odpowiedzialność za tę wspólnotę. Niektórzy polscy politycy sądzą, że UE jest po to, by nam dawać pieniądze, i w zamian nie może na nic liczyć”– twierdzi Michnik.

Przyznaje, że zmiana nastawienia szefowej rządu może wiązać się z przegraną w jesiennych wyborach, ale zarazem ze specyficznie rozumianym zwycięstwem moralnym:

„Nawet gdyby je przegrała, to przegra jako obrończyni ważnych wartości Polski i Europy. Polacy w przeszłości też byli uciekinierami”.

Stanowisko PiS w kwestii migrantów i poglądy członków tej partii ocenia jako „nacjonalistyczne, ksenofobiczne i zakłamane”.

„W takich argumentach tkwi wiele kłamstwa i hipokryzji. W tej chwili umierają ludzie, a my mówimy, że nie jesteśmy przygotowani. Nigdy nie jest się na coś takiego przygotowanym. USA też nie były przygotowane, by w latach 30. i 40. przyjmować Żydów. Ale czy mamy się spokojnie przyglądać, jak ludzie toną? To by było cyniczne i podłe”– powiedział Michnik.

Welt.de / wpolityce.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

17 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  jaroslaus :

  Dlaczego ten żydowski hochsztapler nie opowie co robią jego rodacy z palestyńskimi dziećmi – przecież na dniach ich „prokurator” generalny zezwolił (oficjalnie) snajperom żydowskim (mordercom parchatym) strzelać (mordować) palestyńskie dzieci rzucające kamieniami w parchów. Żydku, opowiedz o swoim tate zbrodniarzu i o braciszku mordercy – opowiedz o tej całej waszej żydokomunistycznej wylęgarni w Gówno Prawda i innych jednostkach tzw. Agory – o mamusiach i tatusiach twoich parchatych koleżków i koleżaneczek. Nic wam nie będzie zapomniane i darowane. kara bez przedawnienia.

 2. Avatar
  sylwia :

  Michnik [Szechter, שעהטר] moralizuje o europejskich wartościach a sam wyraził siȩ o goszczącym go narodzie tak: “…My weźmiemy władzę, a wy Polacy pójdziecie z torbami”. Giedroyć dodał, że „Nasi ludzie są już przy władzy, mamy kontakty i tylko czekamy na odpowiedni czas i ujawnimy prawdziwe nazwiska”. Geremek bez kurtuazji powiedział: „Wypierdolimy Polaków i sami będziemy rządzić”. ( http://lustracja.net/index.php/ciekawe-publikacje/164-michnik-my-wezmiemy-wladze-a-wy-polacy-pojdziecie-z-torbami). Łatwość rządzenia Polakami wyjaśnił pisarz Artur Sandauer tak:

  „W czasie wojny zginęli prości Żydzi i wybitni Polacy.
  Uratowali się wybitni Żydzi i prości Polacy.
  Dzisiejsze społeczeństwo w Polsce to żydowska głowa nałożona na polski tułów.
  Żydzi stanowią inteligencję, a Polacy masy pracujące.
  Dlatego antysemityzm, wszelkie odruchy antyżydowskie w Polsce to choroba umysłowa, to buntowanie się ręki i nogi przeciwko własnej głowie.
  Żydzi są głową Polaków, bo są lepsi a Polacy to ręce i nogi. Nie może polska ręka bić żydowskiej głowy” ( http://justice4poland.com/2015/03/31/lista-zydow-w-polsce/comment-page-1/ oraz http://web.archive.org/web/20080612085350/ http://www.polonica.net/Lista_zydow_w_zniewalanej_Polsce.htm
  ) Jednakże prawdą o tych ‘uchodżcach’ jest, że wiȩkszość to wysportowane rozjuszone byki wyposażone w ‘smartphony’. Uciekinierzy z Syrii to jedynie 20% tych zalewających Europȩ hord: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3240010/Number-refugees-arriving-Europe-soars-85-year-just-one-five-war-torn-Syria.html

   • Avatar
    sylwia :

    Dziȩkujȩ, P. Leszek1. Analizując spostrzeżenie Sandauera, że Żydzi rządzą Polakami, widzimy dwa ważne elementy. 1. Słusznie argumentuje, że Żydzi to ‘głowa’ Polaków. Od 1944 r. dotychczas, rządząca warstwa w Polsce to Żydzi: Bierut [Rotenszwanc], Cyrankiewicz [Cymerman], Berman, Kwaśniewski [Sztolcman], Balcerowicz [Bucholc], Gieremek [Lewartow], Kuroń (Kornblum], Wałȩsa [Kohne], Mazowiecki [Dikman], Grosz [Medres], Michnik [Szechter], Suchocka [Zylbersztajn], Sienkiewicz [Lewi], Korwin-Mikke [Goldberg], Kaczyński [Kalksztajn], Macierewicz [Singer] i Milczanowski [Edelman], to przykłady. Partyjny szef obecnego prezydenta to Kalksztajn [כלקשטיין] a jego żoną jest Agata Kornhauser [קורנהוסר], której ojciec, Julian Kornhauser, fałszywie oskarżał Polaków o udział w kieleckim pogromie Żydów. 2. Niesłusznie argumentuje, że Polacy to jedynie ‘rȩce i nogi’, to znaczy czȩści wykonujące rozkazy źydowskiej ‘głowy’. Pominął polski tułów, bez którego polskie rȩce i nogi żydowskich rozkazów wykonywać by nie mogły. To właśnie ten polski tułów był przez żydowską władzȩ chłostany do krwi gdy mordowano polskich patriotów – Żołnierzy Wyklȩtych. 3. Argumentując, że polskie rȩce nie mogą bić żydowskiej głowy bo to ‘choroba umysłowa.’ Sandauer nie zauważył, iż to stwierdzenie jest wrȩcz zachȩtą do bicia żydowskiej ‘głowy’ przez ‘polskie rȩce’ po to aby ta ‘głowa’ wpadła w głȩboką chorobȩ umysłową i zwariowała do stanu szaleństwa.

 3. Avatar
  mazowszanin :

  „Ostoja mądrości” wychlapał niechcący (potwierdził fakt powszechnie znany), że USA są krajem jaki nie chciał Żydów przyjmować ani przed, ani po II WŚ – „USA też nie były przygotowane, by w latach 30. i 40. przyjmować Żydów”. Jednak to warto czasem wczytać się w jego słowa… aby je użyć przeciw Tomaszowi Grossowi.

 4. Avatar
  leszek1 :

  W odroznieniu do innych krajow, Polska wielokrotnie przyjmowala emigrantow. Glownie i najczesciej zydowskich. Ostatnio – pol miliona uciekajacych przed bolszewikami i 20 tysiecy uciekajacych z hitlerowskich Niemiec. Skutki naplywu tej obcej nam kultury odczuwamy do tej pory. Polecam artykul Ziemkiewicza „W duchu St. Louis”, bo nie chce mi sie samemu opisywac tej eskapady i wyjasniac dlaczego nikt ich nie chce i nie lubi.
  http://fakty.interia.pl/felietony/ziemkiewicz/news-w-duchu-st-louis,nId,896523

 5. Avatar
  sylwia :

  Jeden z ciekwaszych artykułów w ‘Rusvesnie’ wzmiankuje o przyczynie powstania lawiny uchodźców z Afganistanu, Pakistanu i Syrii (20%) w Europie. Aby ukarać Europȩ za odmowȩ zbrojnej interwencji w Syrii, na rozkaz miȩdzynarodowego oligarchatu Turcja wspomogła tej lawinie przedostać siȩ do Europy. Masywna rosyjska pomoc dla rządu syryjskiego odciȩła IGIL od morza i pozwala siłom rządowym neutralizować terrorystów. Ten inteligentnie napisany artykuł jest wart przeczytania z translate.google.com. http://rusvesna.su/recent_opinions/1442731921
  (Русские МиГи сорвали блиц-криг США в Сирии)