Warszawski ekonomista Łukasz Białek twierdzi, że wojnie handlowej z Rosją Polacy mogą tracić nawet do 3 miliardów dolarów rocznie.

„Niedawna zapowiedź Donalda Trumpa o gotowości zakończenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej jest, wbrew pozorom, dobrą informacją dla Europy” – ocenia Łukasz Białek w wywiadzie dla serwisu MondayNews. Jak uznaje „to z kolei, pozwoliłoby na powrót współpracy gospodarczej”. W przetrwanie sankcji nie wierzy też prof. Stanisław Gomułka, Główny Ekonomista Business Centre Club. Spodziewa się, że sankcje USA wobec Rosji mogą zostać zniesione jeszcze w tym roku, wobec planów współpracy Trumpa i Putina w walce z organizacjami terrorystycznymi. W ślady Amerykanów z pewnością podążą według prof. Gomułki panstwa Unii Europejskiej. Daleko ostrożniej szacuje jednak skutki ekonomiczne, jakie przyniesie Polakom zakończenie wojny handlowej między UE a Rosją – „Należy pamiętać, że udział Rosji w światowych rynkach wynosi zaledwie ok. 1%. Pod względem ekonomicznym ten kraj nie odgrywa poważnej roli w Europie. Jest też stosunkowo niewielkim partnerem handlowym dla Polski, mimo że może mieć znaczenie dla przedstawicieli sektora rolno-spożywczego” – powiedział prof. Gomułka.Innego zdania jest Białek. Jak twierdzi: „Trzeba zwrócić uwagę na to, że przed wprowadzeniem sankcji, eksport polskich towarów do Rosji, w cenach bieżących, wynosił ok. 7,5 mld dolarów. Spadek do poziomu 4,5 mld dolarów w 2015 roku oznacza, że nasi przedsiębiorcy mogli nie sprzedać produktów za ok. 3 mld dolarów. Pytanie brzmi, czy znaleźli inne rynki zbytu. Ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Dane GUS-u wskazują, że w 2016 roku nastąpił wzrost do 5,1 mld dolarów. Jednak część firm mogła nie zbilansować utraty rynku rosyjskiego”.

Czytaj także: Ławrow: Nasze sankcje są uczciwe

onet.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

46 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. kbog :

  Niestety nasi rządzący super rusofobi za nic mają utracone dochody. Dla nich liczy się tylko Ukraina i polecenia z Waszyngtonu. Interesy polskich firm i rolników nic nie znaczą. Teraz gdy USA dogadają się z Rosją to Polaczki dzięki tzw.swoim politykierom zostaną z ręką w nocniku, jak zwykle. Smutne, że nasi rządzący bardziej troszczą się o obcych aniżeli o swój kraj.

  • upadlina
   upadlina :

   niestety kbog, ale dla wielu „naszych” polityków upaina to bardziej ich kraj niż Polska !!……….Niektórzy wykonują polecenia faszyngtonu, inni są chorzy psychicznie, ale nie mało jest też potomków przesiedleńców z akcji „Wisła” !!………….Tych pierwszych trzeba posadzić na ławie oskarżonych, drugich umieścić w domu bez klamek, a trzecich wypier**lić z Polski na zbity ryj do nazi-kijowa !!

 2. azar :

  No i hooj ale UPAina über alles!!! Sankcje zniosą to Rosja i tak pokaże nam figę z makiem wymyślając jakieś zastrzeżenia fitosanitarne i zrobi wszystko by kłaść kłody pod import z Polski w podzięce za rusofobiczną polską politykę. ukraiński przyjaciel za to wszystko od nas bedzię KUPOWAŁ haha jeśli damy im na to nasze własne pieniądze.

 3. mop :

  Czy Rosja się wyprzedaje? Wykrwawia? Czy po prostu dywersyfikuje kontakty gospodarcze na innych kierunkach niż europejsko-zachodni?

  Czytając niektóre media w Polsce można mieć wrażenie, że w Rosji już prawie panuje głód, a rosyjska delegacja rządowa wozi ze sobą baniaki z ropą, żeby ją sprzedać i mieć pieniądze na hotel w miejscu gdzie akurat pojechała polować, po mięso krokodyla lub innego egzotycznego zwierzęta jak np. strusie lub ryby których nazw nawet nie potrafimy powtórzyć. Tali urok tego kraju, że egzotyczne produkty są w nim normalnie dostępne w sklepach.

  Tymczasem jest inaczej, fakty są niezaprzeczalne – światowe mocarstwo gospodarcze nr 1, czyli Chiny – właśnie było w Moskwie z delegacją rządową w bardzo silnym składzie, zabiegając o podpisanie kilkudziesięciu umów i porozumień gospodarczych w różnych dziedzinach [Szczegóły tutaj]. Chiny doskonale rozumieją, że właśnie jest ich czas i mogą tak bardzo przyciągnąć Rosję do siebie gospodarczo, że korzyści z tego płynące zapewnią im bogactwo przez kolejne sto może i więcej lat, albowiem nawet delikatne prognozy o bogactwach Arktyki rzucają na kolana jeżeli chodzi o ilość! Przykładowo jedno z odkrytych tam złóż ropy ma szacowaną wstępnie objętość wszystkich znanych złóż Arabii Saudyjskiej. Czy można chcieć więcej?

  Satysfakcji w gabinetach chińskich decydentów towarzyszy zdziwienie i złość w gabinetach części najważniejszych decydentów Zachodu, ponieważ nie jest dla nikogo tajemnicą, że powrotu do Rosji nie będzie! Dotychczasowe pozycje strategiczne firm – potentatów z zachodu, zajmują Chińczycy, Brazylijczycy, Izraelczycy – wszyscy którym nie śmierdzą Ruble……….
  …………Tymczasem jednak musimy się przygotować do sytuacji, w której z naszej smutnej perspektywy powrotu do Rosji nie będzie. Wszystko na co będziemy mogli liczyć to udział naszej produkcji jako podwykonawcy w produktach zachodu. Poza tym czeka nas mniej więcej taka sytuacja jak przed wojną, gdy graniczyliśmy z olbrzymim krajem, w praktycznie pełnym odseparowaniu – nie czerpiąc z tego żadnych korzyści. NO TAK TRZY MILIARDY DOLARÓW W PLECY TO PRZECIEŻ PESTKA NO NIE … https://obserwatorpolityczny.pl/?p=26543

  • fiesta :

   Od siebie dodam, ze wojna handlowa Moskwy z Polska polegala na ciaglym szantazowaniu Polski, zeby wymoc ustepstwa Polski wobec Rosji i tym samym spowodowac uzaleznienie Polski od surowcow z Rosji (ropa naftowa i gaz ziemny) – typowe i perfidne dzialania gospodarcze i handlowe Rosji w celu oddzialywania na polityke w Polsce.
   Z jednej strony rusofilska propaganda w Polsce robi Polakom wode w mozgu i opisuje wylacznie rzekome „straty” jakie ponosza/poniesli niby „polscy rolnicy” (***) eksportujacy swoje produkty na rynek w Rosji, a pomija takie wazne sprawy jak UJEMNY BILANS HANDLOWY Polski z Rosja rzedu 12-15 miliardow dolarow rocznie przez ostatnie ponad 10 lat oraz pomija rowniez dodatkowe CLO jakie nalozyl Putin na towary i produkty z Polski, zeby dodatkowo zedrzec pieniadze z Polski, bo tego typu informacje psuja z kolei wizje Rosji i zyda W.Putina, co jest dowodem na to, ze rusofilskie media manipuluja podawanymi przez siebie informacjami i oglupiaja Polakow.
   Zeby z kolei pokazac jak Polacy sa oglupiani przez rusofilskie media to prosze zapoznac sie z artykulem na stronie ( http://www.polskatimes.pl/artykul/3522349,na-handlu-z-rosja-zarabiaja-wszystkie-duze-kraje-w-europie-czy-sa-gotowe-na-sankcje,id,t.html ) , ktory ukazuje handel i straty panstw Europy zachodniej z Rosja i nikt nie drze ryja jak to robia RUSOFILE w Polsce w celach propagandowych.
   Faktem z kolei jest, ze produkty z Polski trafily na rynek w Rosji tzw. „droga okrezna” (poprzez inne panstwa) oraz spora czesc produktow trafila na rynek Ameryki Polnocnej oraz do panstw Afryki, przy czym nalezy zaznaczyc, ze powieksza sie rynek na polskie produkty (nie tylko rolne) w panstwach Afryki.
   W zwiazku z tym przyslowiowe „3 miliardy strat” jakie rzekomo ponosza/poniesli „polscy rolnicy” w „handlu z Rosja” nalezy wlozyc miedzy BAJKI.
   Z kolei zeby ograniczyc wplywy polityczne Rosji w Polsce i zabezpieczyc Polske przed szantazem Rosji nalezy dokonac dywersyfikacji na zaopatrzenie w rope naftowa i gaz ziemny z krajow Afryki i jednoczesnie poszerzac wspolprace gospodarcza i handlowa z krajami Afryki dla wspolnych korzysci. Innym sposobem na zmniejszenie uzaleznienia sie od ropy naftowej i gazu ziemnego jest wprowadzenie nowych technologii opartych na weglu i energii elektrycznej pozyskiwanej ze slonca, wiatru, wody i odpowiednio skonstruowanych urzadzen.
   Wyjasnienie (***) – zwrot „polscy rolnicy” jest uzywany w celach propagandowych przez rusofilska propagande, bo tak naprawde handel z Rosja prowadza centrale handlowe i zaklady przemyslowe w Polsce, ktore z kolei maja swoich prywatnych wlascicieli (jak nie obcokrajowcow to bylych komuchow lub agentow spec sluzb PRL). Tymczasem polski rolnik jest dymany od tylca przez cwaniakow z prywatnych central handlowych, ktorzy skupuja produkty rolne po zanizonych cenach od polskich rolnikow.

   • upadlina
    upadlina :

    no oczywiście pojawił się fiesta, który już wie, że 3 mld dolarów można włożyć między bajki, a media które podały te wiadomości to agenci Putina i bolszewicy i w ogóle są to źródła niewiarygodne !!………….Jedyne wiarygodne źródła to te, które mówią to, co fiesta uważa za słuszne, a wszystkie inne automatycznie są niewiarygodne i bolszewickie !!……….Hehehehe!!…………To już jest nudne fiesta !!…………Łukasz Białek pewnie jest bolszewikiem i agentem Putina !!…………Wytrzeźwiej uSSmańska tubo propagandowa!!

    • fiesta :

     „UPAdlina”, nie przynudzaj swoimi polszewickimi opowiastkami propagandowymi w stylu matola, nie obracaj sie w bydlaka i nie szczekaj na podane przeze mnie argumenty tylko podaj swoje konkretne argumenty – jak nie pisze o tym Wikipedia (twoje glowne zrodlo dezinformacji) to zacznij sam szukac informacji; wystarzcy wpisac haslo w wyszukiwarke.

     • upadlina
      upadlina :

      człowieku, zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego twoje źródła mają być wiarygodne, a innych niewiarygodne??……….Zastanawiałeś się nad tym??…….Wiarygodne są te, które mówią to, co chcesz usłyszeć, a inne są niewiarygodne i bolszewickie !!……..To jest po prostu śmieszne !!….Nie bredź więc, że ty i twoje źródła to alfa i omega i macie monopol na posiadanie ostatecznej racji !!……….Kilka już razy złapałem cię na mataczeniu, kłamstwach i manipulowaniu faktami, więc nie jesteś dla mnie wiarygodny !!………..Po drugie twój światopogląd jest zmienny jak nastroje starej panny, więc to też nie umacnia twojej wiarygodności !!………

     • tytus :

      Ty masz jakiś kompleks ukrywany od dzieciństwa? Może jakaś klinika dałaby rady? Dla Ciebie Ukraina to zło wcielone, USA to drugie zło wcielone, a Rosja jest super, ekstra i delicje. A wiesz, że od 1940r. rozpoczął się eksodus Polaków dzięki Twojej Rosji. Ilu Polaków wymordowali Rosjanie bądź zmusili do niewolniczej pracy na Syberii gdzie ginęli tysiącami? Twoje poglądy nie są aksjomatami i tak naprawdę jesteś w bardzo dużej mniejszości. Ps. Tak, tak, wiem, Wołyń, też gardzę banderowcami.

     • zefir :

      Tytus,jeśli gardzisz banderowcami,to dlaczego nie gardzisz dzisiejszą Ukrainą,zwaną UPAiną?Przecież Ukraina skończyła się na banderowskim majdańskim zamachu stanu w lutym 2014r.Ustawą Wierchownej Rady nr2538-1 z dnia 9 IV 2014r Ukraina ukonstytuowała się na UPAdlinę,”państwo”wynoszące na pomniki i gloryfikujące bandytów,kolaborantów i morderców m.inn.z OUN-UPA,jako swych bohaterów narodowych zalecanych do naśladowania przez młodsze pokolenia.Przecież nawet gdybyś miał jakieś wątpliwości,zastrzeżenia,czy niejasności,to nie wolno ci łamać kłamliwego banderowskiego tabu,bez obawy o ostratyzm,stygmatyzm ruskiego szpiona,czy pacjenta banderowskiego więzienia.Czyż taka Ukraina to nie „zło wcielone”?Problem w tym Tytusie,że jako apologetyk banderowskiego szajsu wykorzystujesz każdą nadarzającą się okazję do obrony ideologii OUN,przecież „zła wcielonego”Jeszcze dygresja dot.użytkownika „UPAdlina”.Nigdy nie wychwalał tak ideologii,jak praktyki żydobolszewickiego ZSRR.Często zwracał uwagę na niezasadność utożsamiania Federacji Rosyjskiej z b.ZSRR.Jeśli chodzi o tragiczne losy Polaków na Kresach Wschodnich od 1939r to twoje pytania należałoby zadawać sovietom,w tym ukraińskim dzikusom.Tytus,tu nie chodzi o większość,czy mniejszość poglądową,bardziej o obiektywizm wolny od wszelkiej propagandy.

     • fiesta :

      „UPAdlina” to osobnik sowiecki, ktory wybiera to co lubi z moich wypowiedzi, a nastepnie dorabia do tego swoja wersje opowiadan i stawia mi zarzut, ze to ja powiedzialem lub ze to ja popieram to i owo.
      Z komentarzy tego osobnika wynika, ze ma problemy z logicznym mysleniem i zapamietywaniem polskich zdan w tym z poprawna ich pisowania oraz ma skonnosci do podawania klamstw, a glownym jego zrodlem informacji jest zydowska Wikipedia, ktora slynie z poprawnosci politycznej i podawania informacji z lewackiego punktu widzenia. Chociaz mam podejrzenia, ze moze to robic celowo, jako osobnik sowiecki w celu ponownego wepchniecia Polski w orbite Moskwy, bo przeciez jeszcze nie wyzdychaly komunistycze gnidy i komunistyczna agentura.

     • upadlina
      upadlina :

      pokaż mi fiesta kłamliwa kreaturo, gdzie ja popieram sowietów, czy bolszewizm !!……….Pokaż mi to łgarzu !!………Ja mam problemy z logicznym myśleniem i zapamiętywaniem??……….A jakie jest twoje logiczne myślenie??………Jak można logicznie wytłumaczyć fakt, że krytykujesz banderyzm, ale popierasz tych, którzy wspierają ten banderyzm??……….Jak można logicznie wytłumaczyć fakt, że jesteś krytykiem wszelakiego żydostwa, ale pro-żydowska postawa Trumpa jest dla ciebie jak najbardziej OK ??…….Gdzie tu logika i spójność ??……….Nie rób z siebie idioty fiesta, bo ja mam spójny światopogląd i jeżeli moim wrogiem jest banderyzm to także i ci, którzy ten banderyzm wspierają !!……..Natomiast twój światopogląd to światopogląd schizofrenika, który sam sobie zaprzecza !!………..To tak jakbyś powiedział, że nie cierpisz kuchni włoskiej, ale uwielbiasz pizzę i spaghetti !!……….Ty się tak właśnie zachowujesz !!…………Fiesta, nie bredź o sowieckich agentach, bo ci, którzy uważają, że uSSmania jest wrogiem Polski nie muszą być sowieckimi agentami !!………Uważanie dzisiejszej Rosji za sojusznika też nie oznacz bycia bolszewikiem !!……..Złapałem cię fiesta na dwóch bezczelnych kłamstwach, a dowody są i czekają na tych, którzy chcieliby się z nimi zapoznać, więc skończ już tą błazenadę, bo przestałeś być wiarygodny !!………..Ktoś, kto pod jednym artykułem dwa razy dopuszcza się kłamstwa i to w sposób bardzo głupi staje się niewiarygodny, a jednocześnie świadczy to o tym – co znowu zarzucasz innym – że jego pamięć do tego, co powiedzieli inni i on sam jest w opłakanym stanie !!……….Kolejny więc raz fiesta zarzucasz innym to, co sam robisz !!……..Śmieszne !!

     • upadlina
      upadlina :

      Ja jestem w mniejszości ??……..Sądząc po reakcjach wielu forumowiczów na twoje posty czy kolejnego PISuara szczyny, to chyba ci się coś pokręciło w łepetynie!!………Kompleks??……..Co idioto ma wspólnego to, co mówię z jakimiś kompleksami??……….A czym jest PISuarku dzisiejsza upadlina??……….Czy nie wylęgarnią wszelkiego zła??………Czyż jawnie nie gloryfikuje się tam nazizmu i banderyzmu??……….Czyż to nie wystarcza, aby zaklasyfikować ten grajdół jako państwo zła??……….A uSSmania??………..Czyż to nie uSSmania reaktywowała banderyzm na upadlinie i czyż to nie ona go wspiera??………Wyprzesz się rzeczywistości tyfusie??………..Czyż to nie uSSmania od dekad napada na dziesiątki państw i morduje miliony ich obywateli??………..Czyz toostatnio nie twój nadprezes powiedział, że był potężnie naciskany przez bambusa zza oceanu i określił siebie jako ofiarę tych nacisków??………….O CZYM TY WIĘC BREDZISZ PISuarowy pomiocie??…………..Co do Rosji po 1940, to gdybyś się nieco pouczył, dowiedziałbyś się, że po 1940 roku nie było Rosji jako suwerennego państwa, tylko żydo-bolszewicki ZSRR zarządzany przez gruzina stalina !!………Więc jaka Rosja zmuszała??………..Z pretensjami do żydostwa………..albo do gruzji !!

   • zefir :

    Fiesta,nadmiernie tendencyjnie czarujesz i konfabulujesz,gdy trochę trujesz o okolicznościach uzależnienia Polski od surowców z Rosji.Przecież to fakt obiektywny,przyrodą znaczony i nie tylko na Polsce zaznaczony.Rosja te surowce (gaz,ropę)zwyczajnie ma i do sprzedaży oferuje,nikt nigdy Polski do ich zakupów nie zmuszał.Gdyby Polska alternatywne możliwości dostaw tych surowców miała,to żadne szanteże,naciski,perfidne działania dostawcy na nic by się zdały.Po co więc ta żałosna propaganda o robieniu wody z mózgu?Polska ma ujemne saldo w obrotach handlowych z Rosją dlatego,że importuje z niej ropę naftową i gaz ziemny-ma sprzyjające temu naftociągi i gazociągi.Sankcje Rosja_Zachód tych energetycznych nośników nie obejmują.Polska mogłaby w wolnej wymianie handlowej z Rosją zmniejszać,nawet zlikwidować deficyt ok 8mld euro poprzez eksport towarów rolno-przemysłowych,ale to zabronione,bo sankcje!Te sankcje zapoczątkowane zostały przez UE w koordynacji z USA.Wielka w tym zasługa politykierów z Polski.Sankcje ze strony Rosji to tylko kontrsankcje.Odczytałem zalecany przez ciebie namiar i nic tam nie ma tego co by uzasadniało rusofilskie ogłupianie Polaków.Niemcy,Francja,mają relatywnie niski deficyt handlowy z Rosją,gdyż mimo sankcji biznes z Rosją robią,maluczkimi się nie przejmują tylko handlują.Fiesta,wyrażnie żydostwo(?) Putina ci nie pasuje i jesteś wrogiem handlu z nim.Czyżbyś wzorem USA zalecał Polsce,UE deficyt handlowy USA ponad 800mld dolców?Nie chcę być złośliwy,ale twój propagadowy chwyt może być podejrzliwy,nawet złośliwy.Jewropejskie żydki z ciebie fiesta się podśmiewają,jak zwykle USA w handlu wykiwają,nadwyżkę ponad 140 mld dolców z USA mają.

    • fiesta :

     Zefir, nie wypisuj swoich wierszy, bo dzis nie pierwszy i zamiast powielac swoje pierdoly propagandowe na forum, zapoznaj sie z tematem dotyczacym wymuszenia kontraktu gazowego przez „Rosje” na Polsce, ktory w ogole nie byl korzystny dla Polski i potwierdzil to rowniez raport NIK – w panstwie prawa za taki przekret wylatuje minister ze stanowiska, a w PRL”bis” nadal rzadza oszusci i zlodzieje.
     Tak wiec twoja opinia w tej sprawie jest nie tylko pozbawiona sensu, ale jest rowniez nieistotna i nie rob z siebie blazna.
     POCZYTAJ MI MAMO:
     1. Podpisany przez Tuska i Pawlaka niekorzystny kontrakt gazowy z Rosja mozna uniewaznic! ( http://niewygodne.info.pl/artykul4/01771-Kontrakt-gazowy-z-Rosja-mozna-uniewaznic.htm).
     2. Za gaz placimy jak za przyslowiowe zboze – Z.Kuzmiuk ( http://wpolityce.pl/polityka/129671-za-gaz-placimy-jak-za-przyslowiowe-zboze-to-skutek-umowy-ktora-w-grudniu-2010-wicepremier-pawlak-podpisal-ze-sieczinem).
     3. Smolenska cena umowy gazowej ( http://niezalezna.pl/4410-smolenska-cena-umowy-gazowej).
     4. Zaplacimy Putinowi 100 mld dolarów ( http://niezalezna.pl/53199-zaplacimy-putinowi-100-mld-dolarow).
     Premier Donald Tusk chwali się swoimi rzekomymi sukcesami w budowaniu niezależności energetycznej Polski i poucza przywódców europejskich, jak powinni negocjować z Rosjanami. Jednak z tajnego raport NIK w tej sprawie wynika coś wręcz przeciwnego: pod rządami Tuska nasze uzależnienie od Gazpromu wzrosło, a rosyjski gigant dyktował naszym władzom warunki jak swoim wasalom. O sprawie pisze „Gazeta Polska”.

     Co miesiąc trafia do kas rosyjskich potentatów gazowych i naftowych 2 mld dol. z Polski. W ciągu czterech lat zapłacimy im około 100 mld dolarów, czyli więcej, niż wynoszą całe dochody polskiego budżetu w ciągu roku. Płacimy za rosyjski gaz drożej niż bogatsze kraje leżące dalej na Zachód, do których transport surowca jest droższy. Płacimy też kilka razy drożej niż Amerykanie.

     Aby wyjaśnić ten fenomen, Najwyższa Izba Kontroli zbadała negocjacje gazowe i proces dywersyfikacji dostaw. Niestety, raportu z tej kontroli nie można znaleźć wśród wyników prac NIK. Jest on bowiem niejawny i tylko wąskie grono osób ma do niego dostęp. NIK poinformował „GP”, że prezes Izby chciał co prawda go odtajnić, ale nie zgodziła się na to większość kontrolowanych firm i instytucji, „z mocy prawa dokument musi więc pozostać niejawny”. I trudno się temu dziwić, bo ustalenia kontrolerów są dla badanych kompromitujące.

     Dywersyfikacja albo śmierć

     W grudniu ub.r. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, były minister sprawiedliwości rządu PO–PSL, powiedział: „Wnioski z niemal wszystkich kontroli NIK mówią, że Polska powinna konsekwentnie, także przy pomocy partnerów z UE, dywersyfikować źródła i kierunki importu gazu, zapewniając dzięki temu obywatelom bezpieczeństwo energetyczne”.

     Przebieg gazowych negocjacji wskazuje jednak, że wcześniej rząd postępował dokładnie na odwrót. Zamiast dywersyfikacji źródeł dostaw, powiększył nasze uzależnienie od jednego dostawcy, czyli Gazpromu. NIK stwierdza na swojej stronie internetowej: „Wyniki kontroli zakończonej w 2012 r. wykazały, że monopolista w dostawach (czyli Gazprom – przyp. T.Ś.) może wykorzystać zarówno brak w Polsce alternatywnej infrastruktury dla dywersyfikacji kierunków dostaw, jak i kontrolę nad sieciami przesyłowymi do dyktowania cen gazu”. Kontrolerzy ustalili, że brak innych możliwości sprowadzenia gazu do Polski skłaniał stronę polską do akceptacji żądań rosyjskiego dostawcy i do omijania drażliwych dla Gazpromu zagadnień. W negocjacjach gazowych nie poruszono np. kwestii wyznaczenia niezależnego operatora systemu przesyłowego na polskim odcinku gazociągu jamalskiego, czego wymagało prawo. „Dopiero zdecydowana reakcja Komisji Europejskiej i włączenie się jej przedstawicieli w już zakończone w zasadzie negocjacje spowodowały, że kwestia ta została omówiona i rozwiązana zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami” – stwierdza NIK.

     Rząd polski już w okresie rządów Jerzego Buzka zdecydował o konieczności zmniejszenia zależności od dostaw z Rosji. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 października 2000 r. w sprawie minimalnego poziomu dywersyfikacji dostaw gazu z zagranicy, maksymalny udział gazu importowanego z jednego kraju pochodzenia w stosunku do całkowitej wielkości gazu importowanego w latach 2005–2009 nie powinien przekraczać 72 proc., w okresie 2010–2014 powinien spaść poniżej 70 proc., a w latach 2015–2019 poniżej 59 proc.

     Wyrok za monopol

     Z ustaleń kontrolerów NIK wynika, że w 2009 r. PGNiG przekroczyło wyraźnie maksymalny dopuszczalny udział gazu importowanego z Rosji. Według danych przedstawionych kontrolerom przez spółkę, w latach 2006–2008 w imporcie gazu rosyjski surowiec dominował, ale był na dopuszczalnym poziomie (ok. 67–68 proc.). W 2009 r. udział Rosji skoczył do 81 proc. całego importu gazu, czyli znacznie powyżej wyznaczonego progu. Zarząd PGNiG SA wyjaśnił kontrolerom NIK, że był zmuszony do przekroczenia maksymalnego udziału gazu importowanego z Rosji w 2009 r. ze względu na wstrzymanie dostaw przez zarejestrowaną w Szwajcarii spółkę RosUkrEnergo (RUE).

     Problem jest jednak szerszy. Już w grudniu 2010 r. prezes Urzędu Regulacji Energetyki nałożył na PGNiG SA karę 2 mln zł za przekroczenie limitu dostaw z jednego kraju w latach 2007 i 2008. PGNiG odwołało się od tej decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W października ub.r. sąd oddalił jednak to odwołanie, zmniejszając jedynie karę do 1,5 mln zł ze względu na niewielki zakres niedotrzymania obowiązku dywersyfikacji. To orzeczenie sądu może uruchomić postępowania dla lat późniejszych.

     Według kontrolerów NIK, udział Gazpromu Eksportu w imporcie gazu do Polski wzrósł z 68 proc. w 2006 r. do 85,5 proc. w 2011 r., a w latach 2009–2010 wyniósł powyżej 89 proc.!

     Według danych PGNiG, w 2013 r. wolumen importu gazu wynosił 10,9 mld m sześc., w tym z kierunków wschodnich – 8,7 mld. Oznaczałoby to, że Gazprom dostarczał nam wciąż 80 proc. importowanego gazu.
     Monopolista dyktuje warunki

     Z ustaleń NIK wynika, że Gazprom poczynał sobie w naszym sektorze gazowym jak udzielny władca, który może nie płacić za wykonywane usługi i narzucać swym wasalom decyzje sprzeczne z ich interesami. Jeśli Gazprom chciał anulować swoje długi, to polscy decydenci się na to zgadzali. I tak PGNiG zrezygnowało z roszczeń wobec Gazprom Eksport ze strony EuRoPol GAZ SA. Nasza spółka darowała łaskawie w 2010 r. Gazpromowi ponad 286 mln dolarów z tytułu opłat za przesył gazu w latach 2006–2009 r.

     NIK ustalił też, że PGNiG zrezygnowało z 53,5 mln dolarów kary od RUE za gaz, którego ten pośrednik, należący w połowie do Gazpromu, nie dostarczył zgodnie z kontraktem.

     Kontrolerzy NIK stwierdzili, że PGNiG „nie wykorzystało w pełni swoich możliwości negocjacyjnych” i przyjęła rozwiązania korzystne dla Gazpromu, nie podejmując nawet próby uzyskania w zamian istotnych korzyści dla PGNiG SA.

     Jest zrozumiałe, że Rosjanie chcieli jak najmniej płacić za tranzyt gazu przez polskie terytorium, jednak dlaczego przedstawiciele polskich władz się na to zgodzili, do dziś nie wiadomo. Pod presją Gazpromu ograniczono do symbolicznej kwoty zysk Europol Gazu, spółki będącej właścicielem ponad 600-kilometrowego odcinka gazociągu, którym płynie rocznie ok. 27 mld m sześc. gazu eksportowanego przez Rosję do Niemiec i innych krajów UE. Zysk EuRoPol Gazu nie może wynieść więcej niż 21 mln zł rocznie, czyli polska strona może zarobić na tym maksymalnie 10 mln zł. Wcześniej zysk EuRoPol Gazu wynosił nawet kilkaset milionów rocznie. Równocześnie umowa trzech firm z 27 stycznia 2010 r. przewidywała przedłużenie do 2045 r. kontraktu na przesył gazu jamałem. Tak więc gaz miał płynąć przez Polskę na Zachód prawie za darmo jeszcze przez 35 lat!

     Przeciw gazowej niewoli

     Rząd Donalda Tuska chciał wydłużyć o 15 lat umowę z Gazpromem na dostawy obejmujące prawie cały potrzebny nam import gazu i o 26 lat tranzyt rosyjskiego gazu na Zachód. Przeciw tym planom protestowali ostro prezydent Lech Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość oraz eksperci. 26 marca 2010 r. odbyło się zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta seminarium poświęcone polsko-rosyjskiej umowie gazowej. Piotr Naimski stwierdził na nim, że pakiet porozumień gazowych jest dla nas wyjątkowo niekorzystny. Według niego Polska przegrała negocjacje gazowe z Rosją wynikiem 0:7. Zgodziła się m.in. zrezygnować z uprzywilejowanej pozycji w EuRoPol Gazie, zrezygnowała z zaległości Gazpromu z tytułu opłat za tranzyt gazu, zgodziła się na ograniczenie zysków za tranzyt i na niekorzystną formułę cenową, powiększyła wolumen dostaw i wydłużyła kontrakt do 2037 r. Zdaniem Naimskiego, wynik negocjacji z Gazpromem stanowił istotne zagrożenie dla polskiej suwerenności energetycznej, a tym samym dla polskiej racji stanu.

     Po 10 kwietnia 2010 r. sprzeciw wobec takiego układu z Gazpromem nie ustał, ale liczba członków „ruchu oporu” zmalała, bo wielu z nich zginęło w katastrofie smoleńskiej. Protesty opozycji były nadal ignorowane, a kierujący negocjacjami Waldemar Pawlak twierdził, że rozmowy z Gazpromem zostały zakończone i zapowiadał, iż lada dzień umowę podpisze.

     We wrześniu 2010 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński oceniał w sejmie, że umowa gazowa jest fatalna gospodarczo i ma daleko idące skutki polityczne, dlatego nie powinna być podpisana. Pytał też, dlaczego rząd Tuska „broni, wbrew Unii Europejskiej, niekorzystnej dla nas umowy”.

     Rząd ignorował protesty opozycji, ale Brukseli całkiem zlekceważyć nie mógł. A Komisja Europejska nie zgodziła się na podpisanie kontraktu w kształcie ustalonym przez polski rząd z Rosjanami, bo uznała go za sprzeczny z polityką energetyczną UE. „Paradoks polegał na tym, że Komisja Europejska walczyła o polski interes, a polski minister zachowywał się, jakby nie widział tego interesu” – mówi „GP” Piotr Naimski.

     Pod presją opozycji i zagranicy w październiku 2010 r. rząd, bez wyjaśniania, odstąpił od wydłużenia okresu dostaw i tranzytu. Umowa jest nadal dla nas krępująca, bo zmusza do zakupów surowca w Rosji do 2022 r., ale dzięki odstąpieniu od pomysłu wydłużenia umowy koszt trefnego kontraktu zmniejszył się dla Polski o dziesiątki miliardów dolarów.

     • upadlina
      upadlina :

      długi elaborat fiesta jak zwykle, ale ja nie o tym !!………Ciekawią mnie twoje „wiarygodne” źródła !!………wpolityce.pl………niezależna.pl………..!!…………Czy to nie są czasami PISuarowe medialne ścieki pro-uSSmańskie??………….No oczywiście, że tak !!………..Tak krytykujesz na każdym kroku PISuarowe marionetki żydowskie u władzy w Polsce, ale nie przeszkadza ci to, żeby „wiadomości” z ich medialnych tub propagandowych przedstawiać tu jako wiarygodne źródła !!!!!!!!!…………Schizofrenia fiesta jest chyba ostatnio twoją wizytówką !!………..

     • fiesta :

      Jak widac nie mylilem sie, gdy napisalem wczesniej, ze twoj poziom myslenia jest na poziomie szkoly podstawowej. A twoj atak na PiS-owskie zrodla informacji jest potwierdzeniem twoich sowiecko-komunistycznych pogladow i jest natury politycznej, a nie merytorycznej – zawartej w podanych przeze mnie artykulach. Czyli ze znow wybrales to co lubisz i rozpoczales agresywny atak, jak czubek (pojeb).
      Informacje podane przez Z.Kuzmiuka i raport NIK, ktore sa wystarczajaco wiarygodne, nie byly w interesie ekipy rzadzacej PO-PSL, wiec musiala je naglosnic strona przeciwna, czyli PiS, podczas gdy propaganda PO-PSL glosila przez caly czas „sukces” z osiagnietego porozumienia gazowego z „Rosja”.
      Nawet wiceminister ekipy PO-PSL zaprotestowal przeciwko podpisywaniu niekorzystnego dla Polski ukladu gazowego z „Rosja” , a to nosi znamiona zdrady stanu i w panstwie prawa D.Tusk i W.Pawlak powinni miec sciete glowy toporem lub gilotyna.
      p.s.
      Kazde zrodlo informacji, ktore podaje fakty jest wiarygodne odnosnie podawanych faktow i w przeszlosci podawalem rowniez zrodla zydowskie, ktore ukazywaly Putina w mycy na glowie i Putina zapalajacego menore w synagodze, podczas gdy zrodla sowieckie nie pokazywaly tych szczegolow, ktore jednak maja swoja wymowe.
      Zdjecie Putina w mycy – „PUTIN – just another oligarch Jew” (Putin – czyli kolejny oligarcha zydowski) (https://diggerfortruth.wordpress.com/2014/04/18/putin-just-another-oligarch-jew/).
      Putin and his menora (Putin i jego menora) – (https://www.breakingisraelnews.com/55179/how-russian-jews-helped-shape-life-worlds-most-powerful-leaders-jewish-world/#jHo3T0dVgTOQojIi.97).

      Vladimir Putin lits Menorah (W.Putin zapala menore)

      https://www.youtube.com/watch?v=heV3cilsc38

     • fiesta :

      Z kolei w Moldawii, tamtejsi prawoslawni chrzescijanie rozprawili sie po swojemu z zydowska menora, ktora jest symbolem poganstwa i zabobonow – vide YOUTUBE

      https://www.youtube.com/watch?v=al0UZQ-yYD0

      Natomiast w kraju niby „katolickim” jak Polska pozdejmowane sa krzyze ze scian urzedow, bo sa obraza dla parchatego zyda i polskojezyczne zydy z sejmu, senatu i palacu prezydenckiego zapalaja swieczki na menorach.
      Pytanie: Czy to jest jeszcze Polska, czy juz JUDENLAND ?

     • upadlina
      upadlina :

      Hehehehehe!!………cyt: „A twoj atak na PiS-owskie zrodla informacji jest potwierdzeniem twoich sowiecko-komunistycznych pogladow……………”………………..Tobie fiesta już całkowicie padło na mózg !!………..Krytykowanie PISuarów jest twoim zdaniem dowodem na komunistyczne poglądy??………..Ty juz nie wiesz, co piszesz !!………..Prawie w każdym swoim wpisie gadasz o rządzących w Polsce żydach z PISuarowni i krytykujesz ich bez ustanku, a nagle twierdzisz, że taka krytyka to objaw komunistycznych poglądów!!……….I jeszcze podajesz ich źródła jako jedynie wiarygodne !!………..Te same, które popierały banderyzm na upadlinie i uSSmańskie agresje, np. na Syrię !!………A gdy w Aleppo złapano nato-wskich oficerów opluwałeś cały PISuar, że tak oszukiwał Polaków !!………..A teraz nagle są dla ciebie wiarygodnym żródłem, bo podali informacje, które ci pasują !!…………I ty gadasz o podstawówce??……….Przecież w twojej twórczości i poglądach brak jakiejkolwiek spójności, co świadczy o twoim rozchwianiu emocjonalnym i słabej pamięci, bo w kolejnych swoich wpisach zaprzeczasz poprzednim swoim wpisom !!………..Tak jak ci mówiłem: Przypominasz mi schizofrenika, który twierdzi, że nienawidzi kuchni włoskiej, ale uwielbia pizzę i spaghetti !!………tak to wygląda !!………..Co do mycki Putina, to jak zwykle fiesta strasznie się plujesz i bardzo cie to razi, ale skrajna pro-żydowskość Trumpa już jest cacy i jest uzasadniona !!………..Ale najlepszy jest powód tego, że usprawiedliwiasz pro-żydowskość Trumpa!!……….Podałeś go!!………..Otóż twoim zdaniem pro-żydowskość trumpa ci nie przeszkadza, bo…………..Putin też jest pro-żydowski !!……………Ten „argument” mnie kiedyś rozłożył na łopatki !!………Jest niezwykle „przekonujący”!!……….Ciekawe, że nie powiesz, iż poro-żydowskość Putina ci nie przeszkadza, bo Trump też jest pro-żydowski !!…………I pomyśleć. że ktoś, kto wygaduje takie rzeczy jak ty mówi coś o „innych na poziomie podstawówki” !!…………Ogarnij się fiesta, bo zaczynasz mi przypominać kaczyńskiego, który stwierdził, że nic go nie przekona, iż białe jest białe, a czarne jest czarne !!

     • zefir :

      Fiesta,jest 15-ego,więc pewnie dzień twego pisania rozległego,niepotrzebnego,w znacznej mierze bzdurnego.Napisałem ci przecież „gdyby Polska alternatywne możliwości dostaw tych surowców miała,to żadne szantaże,naciski,perfidne działania dostawcy na nic by się zdały”Ty opisujesz rozlegle historię,całą genezę,nawet kuchnię negocjacji do międzyrządowej umowy gazowej z Rosją,by w efekcie dojść do tego samego wniosku co w moim cytacie.Fiesta,to co opisujesz,to wszystko jest znane,wielokrotnie opisanei skrytykowane.Niepotrzebnie więc to opisujesz,przy okazji liczby żle interpretujesz i bzdurami szokujesz.W publikacji Zbigniewa Kużmiuka (twoja poz 2) masz za agencją Interfax podane ceny gazu jakie Polska Gazpromowi płaciła: 2011r-śr.360 USD/1000m.sześciennych;2012r-ok.500USD/1000m.sz.;2013r-śr 429USD/1000m.sz.;2014r-śr.379USD/1000m.sz. tj w całej tej czterolatce ok 417USD/1000m.sz. Ceny te były wyższe o ok 50 USD/1000m.sz.od płaconych przez państwa Europy Zachodniej.Ponieważ w tych latach Polska importowała z Gazpromu ok 10-11mld m.sześc.gazu ziemnego/rok można wyliczyć ile więcej Polska płaciła:11mld m.sz. x 5oUSD/1000m.sz.=550mln USD/rok=ok.2 mld zł/rok,w porównaniu z warunkami cenowymi państw Europy Zachodniej.Skąd ty fiesta wziąłeś ten bajer 100mld USD,które niby Polska zapłaci Putinowi-twój namiar z poz 4 ,strona nie występuje.Obliczmy więc dla max cen i ilości 11mld m.sz.gazu/rok x 500USD/1000m.sz.=5.5 mld USD/rok.Dla 4-ech lat to ok 22mld USD.Analogicznie dla śr ceny z ww 4-rolatki to 18,3 mld USD.Wszystko to wielokrotnie mniejsze od 100mld USD……….Aktualnie po włączeniu do eksploatacji terminalu LNG w Świnoujściu o zdolności przerobowej 5 mld m.sz./rok polskie potzeby importowe gazu z Gazpromu zmniejszyły się do5-6 mld m.sz/rok.Po ewentualnym zrealizowaniu gazociągu Baltic Pipe zniknie konieczność importu gazu z Rosji i dywersyfikacja będzie pełna.Wtedy pewnie będziemy zastanawiali się o ile Polska przepłaca za gaz w porównaniu z gazem z Rosji.Fiesta,ale nie o tym mieliśmy pisać,przypominam jewropejskie żydki z ciebie się podśmiewają,jak zwykle USA w handlu wykiwają,nadwyżkę handlową 140 mld dolców z USA mają.

  • fiesta :

   Po pierwsze, Polska nie rzadza Polacy, wiec okreslenie „nasze dyplomatolectwo w wykonaniu obecnych i poprzednich wladz polskich” nie odpowiada prawdzie, a jednoczesnie sam wychodzisz na matola i nieslusznie psujesz opinie Polakom.
   Po drugie, polskojezyczne marionetki u steru wladzy w Polsce wykonuja glownie polecenia Brukseli, Berlina, Tel-Awiwu, Waszyngtonu, a czasami Moskwy i Watykanu, a to z kolei ma zwiazek z GLOBALIZMEM I GLOBALISTAMI za czym kryje sie ZYDOMASONERIA (AIPAC, WJC, EJC, B’nai B’rith), MIEDZYNARODOWI BANKIERZY i ORGANIZACJE MIEDZYNARODOWE jak: Komisja Trojstronna, Grupa Bilderberg, Klub Rzymski etc.

   • upadlina
    upadlina :

    dziś te marionetki wykonują tylko polecenia faszyngtonu i tel-awiwu !!……….brukselą i berlinem zarządzają żydo-uSSmańskie bandziory, więc ich głos, to głos faszyngtonu !!………….PS: Po co wyzywasz ludzi od matołów, jeżeli niejednokrotnie sam zachowujesz się jak matoł??

     • upadlina
      upadlina :

      a ty czym się posługujesz??………Posługujesz się zasłyszaną propagandą, która ci pasuje i twój tępy łeb w związku tym klasyfikuje ją jako „wiarygodne” źródło !!……Tak więc, o czym bredzisz??……..Sam jesteś matołem, bo to ty nie odróżniasz propagandy (która dla ciebie jest faktami) od faktów (które często są dla ciebie propagandą), a na dodatek jesteś kłamcą i mataczem, ponieważ jak do tej pory dwa razy złapałem cię na kłamstwie !!………..I choćby z tego powodu twoja wiarygodność dla mnie jest niewielka !!………Dowody na twoje kłamstwa leżą i można je sobie obejrzeć uSSmańska tubo propagandowa !!

     • fiesta :

      Ja posiadam wiedze matole na omawiane tematy i nie potrzebuje czytac zydowskiej Wikipedii jak ty lub podpierac sie opowiadaniami napisanymi przez pracownika urzedu socjalnego o lewackich pogladach, ktory stworzyl swoja wersje opowiadan o wojnach ostatniego 50-lecia i zrzucil to wszystko na USA, ktore oskarzyl rowniez o zamordowanie 20-30 milionow ludzi, co ty matole nazwales najwieksza zbrodnia na swiecie – „Boruta” podal za ciebie zrodlo tych zaklamanych informacji i tym samym zdemaskowal ciebie, twoje lewackie poglady i twoje lewackie zrodla informacji, ktorymi zasrywasz to forum dyskusyjne. Kropka.

     • upadlina
      upadlina :

      ty posiadasz wiedzę??………Skąd masz tą „wiedzę” matole??…….Czyż nie wyczytałeś jej ze swoich „wiarygodnych” źródeł??…………Przyszło ci kiedyś do twojej łepetyny, że twoje „wiarygodne” źródła mogą być niewiarygodne dla innych??………Jak Boruta mógł idioto podać coś za mnie??……..Co ty wygadujesz??……….Kompletnie już zgłupiałeś??……….Jakie kretynku moje lewackie poglądy??………Pokaż jakiś mój wpis, w którym prezentuję lewackie poglądy??………Opamiętaj się fiesta, bo dalej się ośmieszasz bredząc oskarżeniami bez pokrycia !!……..I nie bredź o „zrzucaniu win na usa”, bo nikt na świecie obecnie nie dorównuje tym łachudrom w bandytyzmie i sam to przyznałeś !!……….W przeciwieństwie do ciebie ja mam twarde dowody na twoje kłamstwa, mataczenia i manipulowanie wypowiedziami innych i można je sobie obejrzeć !!…….Więc to nie ja zasrywam kłamstwami ten portal, tylko ty !!……Dwie kropki !!

 4. muni :

  Ktoś widział te stosy płonących niesprzedanych towarów, tony gnijącej wieprzowiny albo chociaż pociągi jabłek wysypywane do rowów? Marudzenie ruskiej piątej kolumny jest śmieszne – oprócz Rosji są jeszcze 120 kraje na świecie, a oni, jeżeli nie chcą „wojny handlowej”, to niech jej nie prowadzą.

    • upadlina
     upadlina :

     ja wpadłem ??………..Nie błaznuj !!……..Wojnę na sankcje z Rosją rozpoczął żydo-zachód z uSSmanią na czele, a potem nastąpiła odpowiedź Rosji !!……Oczywiście „polskie” marionetki u władzy przyłączyły sie do tych sankcji na rozkaz faszyngtonu i potem były strasznie zaskoczone i oburzone kontr-sankcjami Rosji !!……..Czyż nie tak fiesta było??……….A może powiesz, że to wszystko wiadomości z niewiarygodnych bolszewickich źródeł??………W twoim wypadku bardzo dobrze sprawdza się przysłowie, które mówi, że jeżeli Bóg chce kogoś ukarać, to odbiera mu rozum !!

     • fiesta :

      POCZYTAJ MI MAMO…… „Rosja wprowadziła embargo na polskie mięso i produkty pochodzenia roślinnego w listopadzie 2005 r. Początkowo rozmowy w sprawie wznowienia eksportu mięsa prowadzone były między polskimi i rosyjskimi służbami weterynaryjnymi, nie przyniosły jednak rezultatu.

      Rosjanie – jak uważały służby weterynaryjne – postawili wówczas Polsce warunki niemożliwe do spełnienia. Chodziło o ustanowienie przez nasz kraj przejść granicznych, przez które eksportowane byłoby mięso. Drugim warunkiem był obowiązek kontrolowania przez Polskę wszystkich towarów mięsnych pochodzących z krajów Unii.

      Strona polska przez ostatnie dwa lata podkreślała, że rosyjskie embargo jest problemem w stosunkach UE-Rosja, a nie tylko Polska- Rosja.

      W pierwszej połowie grudnia ministrowie rolnictwa Polski i Rosji porozumieli się w Moskwie w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso. Strona rosyjska uzależniła wznowienie handlu mięsem od podpisania memorandum po spotkaniu ekspertów weterynaryjnych.

      Jeśli chodzi o rosyjskie ograniczenia w imporcie polskich produktów roślinnych – Rosja nie uznaje polskich certyfikatów fitosanitarnych od połowy listopada 2005 r. Rosjanie wskazywali na 37 sfałszowanych świadectw fitosanitarnych.
      Komisja Europejska konsekwentnie powtarza, że nie widzi żadnych podstaw do podejmowania działań przeciwko polskiemu eksportowi produktów roślinnych. Według niej, spełniają one normy maksymalnego stężenia pozostałości pestycydów i maksymalnego stężenia azotanów zapisane w prawie UE, które to normy dopuszczają wyższe stężenie szkodliwych substancji w produktach spożywczych niż normy rosyjskie”. (https://www.wprost.pl/gospodarka/120005/Polskie-mieso-bez-embarga.html). P.S. Czy zauwazyles matole, ze „Rosja” (ZSRR”bis”) zaczela wojne handlowa z Polska w 2005 roku ???

     • upadlina
      upadlina :

      Polskie mięso przestało trafiać na rosyjski rynek w listopadzie 2005 roku, kiedy Moskwa zarzuciła polskim rolnikom i eksporterom fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych !!……….I to fałszowanie się potwierdziło !!………W 2007 roku embargo zniesiono!!…………………Ale ja nie o tym fiesta, jełopie !!………..Jak zwykle cofasz się w przeszłość !!……….A ja niemoto mówię o sankcjach z 2014 roku i o tej wojnie ekonomicznej, a nie o tej z 2005-2007, która już się zakończyła !!……….Stara wojenka, która już się zakończyła mnie nie interesuje !!……..Mówię o sankcjach z 2014 roku, które wprowadziła jako pierwsza marionetkowa „polska” władza wobec Rosji, a nie na odwrót !!……….Tylko nie zacznij znowu się cofać do XIX wieku, albo jeszcze dalej !!

  • fiesta :

   Prawde mowiac Rosja skonczyla sie w 1918r wraz ze smiercia cara Mikolaja II zamordowanego przez bande ZYDOW-BOLSZEWIKOW.
   Obecna „Rosja” (w cudzyslowiu) to kraj zarzadzany przez bylych komunistow i agentow KGB, ktorzy stosuja te same metody rzadzenia co w czasach bylego ZSRR, zwanego popularnie „sowietami”.
   W zwiazku z tym prawidlowe okreslenie powinno brzmiec: SOWIECKA PIATA KOLUMNA w Polsce lub LOBBY SOWIECKIE w Polsce; pod okresleniem „sowiecka/sowieckie” kryja sie wlasnie byli komunisci, KGB-isci i rosyjskojezyczne zydostwo (Putin, Miedwiediew, Lawrow etc) i agitacja za dzisiejsza „Rosja” (czytaj: ZSRR”bis”) jest w zasadzie dzialaniem anty-polskim i na szkode Polski i narodu polskiego z racji tego, ze zarowno carska Rosja jak i bolszewickie ZSRR byli wrogami i okupantami Polski oraz mordercami Polakow.
   Marudzenie „S5K” (sowieckiej piatej kolumny) nie jest smieszne, ale celowe, bo S5K agituje za wejsciem Polski w orbite ZSRR”bis”.

   • upadlina
    upadlina :

    ZSRR dawno nie ma fiesta, a twoja obsesja na punkcie, że ten twór nadal funkcjonuje jest po prostu śmieszna i żałosna !!………Popieranie dzisiejszej Rosji nie ma nic wspólnego z popieraniem ZSRR !!………..Co ciekawe, ty popierasz żydo-uSSmanię, która jawnie wspiera bandryzm na upadlinie, oraz islamski terroryzm na Bliskim Wschodzie i to wszystko kompletnie ci nie przeszkadza !!………Na dodatek żydo-uSSmania od kilku dekad trzyma w swoich szponach Polskę i odbiera jej suwerenność, ale to też ci nie przeszkadza !!…………Kogo ty chcesz oszukać, śmieszny człowieczku??………Zagrożeniem dla Polski w tej chwili o wiele większym niż Rosja jest właśnie żydo-uSSmania (choć po dojściu do władzy opcji Trumpa to zagrożenie jest mniejsze), która całkowicie kontroluje to, co w Polsce się dzieje i naciska na polskie władze, co potwierdził sam kaczyński !!……….Skończ więc fiesta te swoje brednie, bo mają się one nijak do rzeczywistości !!……..PS: Ostatnio bardzo często przytaczasz wypowiedzi Henryka Pająka !!………Ja właśnie znalazłem jedną z jego wypowiedzi, w której określa i wymienia 4 wrogów Polski !!………..Oto ona: „Jesteśmy poddawani amoralnej eksterminacji przez zwarty syndrom czterech odwiecznych wrogów polskości – syjonistów amerykańskich, izraelskich, żydowskich oligarchów ukraińskich, pogrobowców ludobójczych band OUN-UPA na czele z kultem Stepana Bandery i Myrosława Onyszkewycza a także i zwłaszcza, przez ich polskojęzyczny pomiot drugiego i trzeciego poko­lenia, który opanował wszystkie decyzyjne, strategiczne stanowiska w dobijanej resztówce Polski.”………………..To ten cytat fiesta!!………….O zgrozo, Henryk Pająk nie wymienił tu putinowskiej Rosji !!!!!!!!!!………….Czyżby przeszedł na stronę bolszewików, fiesta??

    • fiesta :

     1. W poprzednim komentarzu wyraznie napisalem, ze pozostal ten sam system rzadow jak w okresie istnienia ZSRR (rzady KGB-wsko-komunistyczne) i nie jest istotna zmiana nazwy panstwa na „Rosja” i uzywanie carskiego godla (orla z dwoma glowami) , bo to sluzy jako kamuflarz – uczen z podstawowki tez bedzie twierdzil, ze ZSRR juz nie ma, bo teraz to panstwo nazywa sie „Rosja” i twoje myslenie jest na poziomie ucznia podstawowki.
     2. Ja rowniez wyraznie napisalem, ze obecnosc wojsk amerykanskich w Polsce (polowa stycznia 2017r) jest sprawiedliwoscia dziejowa i jest jak najbardziej w interesie Polski, poniewaz ogranicza wplywy niemieckie i sowieckie w Polsce i z tego wlasnie powodu groznie zaszczekala propaganda sowiecka i niemiecka oraz zaszczekales rowniez ty i posadziles mnie o sprzyjanie USA, odslaniajac tym samym swoje sowiecko-komunistyczne przekonania ideologiczne, a nastepnie zaczales mi dorabiac opionie, ze wspieram ISIS etc sowiecko-komunistyczny gnoju.
     3. Zaprezentowany cytat H.Pajaka pochodzi z ksiazki pt. „Potopy demonokracji” i jest dostepny na stronie ( http://wolna-polska.pl/wiadomosci/potopy-demonokracji-henryk-pajak-2017-02).
     W tym cytacie H.Pajak uzyl okreslenia „odwiecznych wrogów polskości”, a ja z kolei pisalem o ODWIECZNYCH WROGACH POLSKI i kazdy Polak posiadajcy dobre wyksztalcenie podstawowe bez problemu dostrzeze te roznice, ktorych ty nie dostrzegles i tu po raz kolejny wychodzi na jaw twoja manipulacja, a nawet brak logicznego rozumowania i slaba znajomosc j.polskiego, i sam sobie dowiodles, ze jestes matolem.
     p.s.
     H.Pajak wyrazil sie nieprezyzyjnie uzywajac okreslenia: „czterech odwiecznych wrogów polskości”, poniewaz:
     1. Dowodem rzeczowym na wrogosc zydostwa amerykanskiego do Polski i przypuszczalnie do polskosci jest tzw. MAPA GOMBERGA pochodzaca z 1941r i w tym przypadku H.Pajak pomylil sie o kilkadziesiat lat, bo odwieczny znaczy co najmniej 100-letni i jak nie umiesz liczyc to kup sobie liczydlo.
     2. Podobnie wyglada sprawa z wrogoscia syjonistow izraelskich do Polski z racji tego, ze Izrael powstal dopiero w 1948r i tutaj H.Pajak tez potrzebuje liczydlo jak ty.
     3. Gdyby nawet przyjac date powstania OUN w 1929r w Wiedniu, ktora byla wrogo nastawiona do Polski i Polakow, a tym samym do polskosci to i w tym przypadku nie jest spelniony warunek 100 lat, czyli jednego wieku i przymiotnik „odwieczny” nie jest prawidlowym okresleniem, jakiego uzyl H.Pajak w tym przypadku (2017 – 1929 = 12 ; brakuje 12 lat) .
     4. Odwieczny zydowski pomiot, ktory byl wrogi Polsce i Polakom kwalifukuje sie jako odwieczny wrog Polski i polskosci, ale to wynika przede wszystkim z nauk TALMUDU, a nie z 2-giego i 3-go pokolenia (nowe pokolenie powstaje strednio co 25 lat) i w tym przypadku H.Pajak tez pomylil sie o jedno pokolenie (25 lat).
     5. W swojej wyliczance H.Pajak pominal zydostwo z Rosji (od 1922r ZSRR), jak: Lenin, Rufus vel „F.Dzierzynski”, Trocki, Beria i Stalin.
     6. W swojej wyliczance H.Pajak pominal takiego polakozerce jak: Otto von Bismarka oraz zydostwo z Niemiec na czele z A.Hitlerem.
     7. W swojej wyliczance H.Pajak pominal rowniez ROZBIORY POLSKI (1772-1795) oraz 123 LATA NIEWOLI, RUSYFIKACJE I GERMANIZACJE POLAKOW, ZAKAZ POLSKIEJ MOWY etc.
     Moral: Zgroza jest wtedy, kiedy matol jak ty podaje informacje, ktorych sam nie zna lub nie rozumie.

     • upadlina
      upadlina :

      fiesta !!………..Masz obsesję bolszewizmu i widzisz go wszędzie tam, gdzie coś jest niezgodne z „jedynie słuszną opcją fiesty” !!…….Nikt normalny nie będzie twierdził, że dzisiejsza Rosja to komunistyczny ZSRR, więc zakończ teksty o dzieciach z podstawówki, bo w tym temacie być może one są bardziej rozgarnięte niż ty !!………Nie ma już ZSRR !!……….Nie istnieje fiesta !!………Rozpadł się !!……….Wróć z przeszłości do teraźniejszości !!……….Równie dobrze mógłbyś powiedzieć, że Włochy to Cesarstwo Rzymskie, a ta nazwa to tylko kamuflaż !!………Daj spokój !!………..Ogarnij się, bo to po prostu żenada !!………Ciekawe, że tak bardzo boisz się o wpływy niemieckie i rosyjskie w Polsce, ale wpływy żydo-uSSmanii w ogóle ci nie przeszkadzają!!……….Tymczasem Henryk Pająk, którego z taką lubością cytujesz właśnie żydo-uSSmanię uważa za jednego z czterech śmiertelnych wrogów Polski !!………Czyli twoim zdegenerowanym zdaniem, jednego okupanta trzeba zastąpić innym i to jest dobre dla Polski !!………Dobre !!………..Ja posądziłem cię o sprzyjanie usa??……..Ja cię nie posądziłem……….to ty sam popierasz żydo-uSSmanię, więc ja nie muszę cię posądzać, bo to wynika z tego, co piszesz !!………..I to odslaniać ma moje sowiecko-komunistyczne przekonania ideologiczne??……….Czy ty już do reszty zbzikowałeś??……..To, że powiedziałem, iż popierasz uSSmanię ma świadczyć o moim zamiłowaniu do komunizmu??……….Fiesta!!…….Co się z tobą dzieje??………Co ty wygadujesz??……Czyli, ktoś kto widzi bandytyzm uSSmanii jest automatycznie komunistą??………Robisz z siebie naprawdę idiotę !!……..Bandytyzm uSSmanii jest faktem i widzi to każdy obiektywnie patrzący na świat człowiek bez względu na swoje przekonania polityczne czy religijne !!……..Nie błaznuj więc !!………….A teraz to, co napisałeś powyżej: cyt: „W tym cytacie H.Pajak uzyl okreslenia „odwiecznych wrogów polskości”, a ja z kolei pisalem o ODWIECZNYCH WROGACH POLSKI i kazdy Polak posiadajcy dobre wyksztalcenie podstawowe bez problemu dostrzeze te roznice……….”……………..fiesta!!!!!!!!!!……….Ty nie możesz być zdrowy na umyśle!!………..Jaka jest różnica między „odwiecznych wrogów polskości” a „ODWIECZNYCH WROGACH POLSKI” ??………Znowu mataczysz, bo próbujesz komplikować jasne stwierdzenia, ponieważ nie odpowiadają one „jedynie słusznej opcji fiesty” !!……..H.Pająk powiedział coś, co ci nie pasuje i już zaczynasz kręcić i manipulować !!…….No tak……….i oczywiście H. Pająk wyraził się nieprecyzyjnie, a jaśnie oświecony fiesta już go poprawił !!……..Fiesta, przestań pieprzyć !!…….Słowa odwieczny nie zawsze używa się w kontekście, że coś jest od wieków, ale że od wystarczająco długiego czasu !!………..A ty od razu zrobiłeś matematyczne wyliczenia, że tu brakuje 12 lat, a tam 25 !!……….Za bardzo bierzesz wszystko dosłownie !!…….Liczydło nie jest potrzebne fiesta, ale trochę zdrowego rozsądku to by ci się przydało !!……..Faktem jest, że H. Pająk powiedział to, co powiedział i widzę, że ci już podpadł !!……….Hahahahaha!!……….W twoim tekście wyczuwam rozdrażnienie tą sytuacją !!…………..Czekam, aż stwierdzisz, że H. Pająk jest komunistą i bolszewikiem !!………Nawiasem mówiąc ja też nie do końca zgadzam się z H. Pająkiem, że pominął wroga niemieckiego, ale o żydo-bolszewickim nie wspomniał, bo go już nie ma w tamtej postaci !!………….Istnieje tylko w twoim chorym rusofobicznym umyśle !!…………Twój „morał” jest bezsensowny fiesta, ponieważ ja podałem po prostu ci cytat z Henryka Pająka, który nie jest zgodny z „jedynie słuszną opcją fiesty” i który spowodował twoje rozdrażnienie, a nic sobie nie wymyśliłem !!………Cytat ten jest zrozumiały i dla mnie i dla ciebie, więc nie pieprz farmazonów o nierozumieniu !!……….Zrozumiałeś go dobrze skoro wzbudził w tobie takie rozdrażnienie, że aż zaatakowałeś H. Pająka liczydłami !!………Hehehehehe!!……….I nie bredź o LOGICZNYM MYŚLENIU !!………..Ty na pewno logicznie nie myślisz !!……….Popierając żydo-uSSmanię, która reaktywowała i wspiera banderyzm na upadlinie i jednocześnie krytykując ten banderyzm nie masz nic wspólnego z logicznym myśleniem, a bardziej ze schizofrenicznym myśleniem !!………To tak jakby ktoś powiedział, że nienawidzi włoskiej kuchni, ale uwielbia pizzę i spaghetti !!……….I ktoś taki mówi o LOGICE !!………Ogarnij się fiesta !!