Ok. 40 tys. białych i czerwonych zniczy zapłonęło we Lwowie w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego. Na grobach najbardziej zasłużonych spoczywających tam Polaków złożono wieńce, a na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiono mszę.

Akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego została zorganizowana już po raz jedenasty. Białe i czerwone znicze ozstały kupione ze środków lwowskiego konsulatu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Cmentarz Łyczakowski(cmentarz na Łyczakowie) to jeden z najstarszych cmentarzy polskich, założony 1786, powiększony 1790, 1804 i 1808, o charakterze około 40-hektarowego założenia krajobrazowo-parkowego. Zachowały się na nim 23 kaplice (najstarszą wzniósł 1812 hr. L.W. Dunin Borkowski) i około 20 000 nagrobków kamiennych, kamienno-żeliwnych, reprezentujących różne style, kształty i formy, często o wysokiej wartości artystycznej. Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowano wielu przedstawicieli nauki, sztuki, polityki, uczestników powstań narodowych, bojowników o wolność i niepodległość Polski.

Osobną część Cmentarza Łyczakowskiego stanowi cmentarz-pomnik Obrońców Lwowa 1918, zwany Cmentarzem Orląt, na którym wraz z komendantem obrony miasta płk. Cz. Mączyńskim spoczywają m.in.: generał J. Rozwadowski, generał W. Iwaszkiewicz, generał B. Popowicz, mjr Z. Trześniowski, mjr B. Zajączkowski. Z Cmentarza Orląt, z grobów opatrzonych napisem “Nieznany Obrońca Lwowa”, 1925 zabrano szczątki szeregowca, kaprala i sierżanta, i złożono jako szczątki “Nieznanego Żołnierza” w mauzoleum w Warszawie, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Cmentarz Orląt został zniszczony 1971 przez władze radzieckie. Obecnie, dzięki staraniom rządu polskiego i porozumieniu z władzami Ukrainy oraz miasta Lwowa, Cmentarz Orląt jest odbudowany.

Z kolei Cmentarz Janowskizałożono w 1883 roku. Znajduje się na nim m.in. mogiła znanego z niesienia pomocy potrzebującym rzymskokatolickiego metropolity lwowskiego abpa Józefa Bilczewskiego; w 2005 r. papież Benedykt XVI ogłosił go świętym.

PAP/KRESY.PL

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply