W Warszawie, Gdańsku i Rzeszowie odbyły się zorganizowane przez Młodzież Wszechpolską manifestacje solidarności z żołnierzami i funkcjonariuszami służb mundurowych pełniącymi służbę na wschodniej granicy Rzeczpospolitej.

Zebrani w sobotę na placu Bankowym w Warszawie manifestanci zaprezentowali baner “Murem za obrońcami granic!”. Skandowano: “Murem, murem za polskim mundurem”, “kłamstwa Michnika do śmietnika”.

“Kiedy hordy imigrantów szturmują naszą granicę, a celebryci i lewicowi politycy działają na korzyść Łukaszenki, my głośno wołajmy: stop masowej imigracji, solidarni ze Strażą Graniczną i Wojskiem Polskim” – wzywali na manifestację wszechpolacy.

“To kolaboranci i pożyteczni idioci” – w ten sposób jeden z przemawiających określił ludzi, którzy publicznie litują się nad imigrantami atakującymi wschodnią granicę i jednocześnie atakują funkcjonariuszy Straży Granicznej czy żołnierzy Wojska Polskiego. Według wszechpolaków mur na granicy powstaje zbyt późno.

Manifestujący przekazywali słowa wsparcia dla wszystkich, którzy strzegą kraju przed napływem nielegalnych migrantów, którzy “bez wizy, nie przez oficjalne przejścia graniczne”, próbują się dostać do Polski.

Solidarność z polskimi służbami strzegącymi granicy wszechpolacy wyrazili także w Gdańsku i Rzeszowie.

Wcześniej wszechpolacy krytykowali wrogą polskiej racji stanu postawę polityków lewicowo-liberalnych m.in. poprzez naklejanie na ich biurach poselskich informacji, że to właśnie tam znajduje się delegatura białoruskiej ambasady.

Członkowie MW z Gdańska gdy prezydent miasta ogłaszała zawiązanie współpracy z proimigrancką Grupą Granica, która wspiera nielegalną imigrację do Polski, wywiesili transparent „Pomóż rodakom, NIE imigrantom”. “Dulkiewicz destabilizuje nasz kraj ulegając łukaszenkowskiej propagandzie. Co gorsza, robi to za nasze pieniądze, gdy wciąż wielu mieszkańców Gdańska żyje poniżej normalnych standardów, w mieszkaniach należących do miasta. Jako Narodowcy, Gdańszczanie i po prostu Polacy wysłaliśmy mocny komunikat do Dulkiewicz i wszystkich demoliberaów, dla których sztuczna pomoc ratująca poparcie wyborców jest ważniejsza niż bezpieczeństwo Polaków” – poinformowali działacze MW.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys migracyjny

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że powstał specjalny portal informacyjny http://gov.pl/granica, na którym będą publikowane zdjęcia i wideo przedstawiające aktualną sytuację na granicy. Premier zadeklarował wcześniej, że wraz z Łotwą i Litwą rozważa uruchomienie artykułu 4. NATO. „To rozwiązanie, które przewiduje, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z państw sojuszniczych. (..) Nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie – teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu” – oświadczył, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Zobacz także: Strzały na granicy, białoruski wóz transmisyjny i nowe grupy imigrantów [+FOTO]

Niezależne białoruskie media poinformowały w niedzielę, że kolejna kolumna imigrantów zmierza w kierunku granicy z Polską. W internecie publikowane są nagrania, na których widać dużą grupę migrantów z plecakami, którzy przemieszczają się szosą.

Podawaliśmy, że Komisja Europejska prawdopodobnie zażąda od Polski wprowadzenia zmian w procedurach migracyjnych.

„Komisja Europejska prawdopodobnie zażąda od Polski, Łotwy i Litwy dostosowania ostatnich uregulowań migracyjnych w odpowiedzi na trwającą konfrontację graniczną z Białorusią.” – podał w środę portal EUObserver. Czołowemu organowi UE nie podoba się praktyka zawracania osób, próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi.

„Jesteśmy w ścisłym kontakcie, w dialogu z trzema państwami” – portal zacytował wtorkową wypowiedź unijnej komisarz spraw wewnętrznych Ylvy Johansson. „W niektórych przypadkach jesteśmy jeszcze w trakcie oceny, ale myślę, że poprosimy o poprawki w niektórych aktach prawnych” – powiedziała Johansson w czasie posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

EUObserver podkreślił, że komisarz nie sprecyzowała jakich zmian w polskich procedurach oczekuje Bruksela, jednocześnie przypomniał, że Johansson w przeszłości mówiła, że pushbacki, to jest zawracanie migrantów usiłujących nielegalnie przekroczyć granicę, „nie powinny być nigdy znormalizowane”. Komisarz krytykowała także polską procedurę stanu wyjątkowego w gminach graniczących z Białorusią, który ograniczył możliwość pracy dziennikarzy na ich obszarze – „To co potrzebujemy to więcej przejrzystości” – powiedziała Johansson. Krytykowała przy tym wykluczenie ze strefy stanu wyjątkowego także organizacji pozarządowych.

Od września trwa z terytorium Białorusi nacisk migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, głównie z Iraku, na granicę Polski. We wrześniu grupa imigrantów koczowała naprzeciw miejscowości Usnarz Górny. W ostatnich dniach wielkie koczowisko obejmujące około kilka tysięcy osób powstało niedaleko od Bruzg. Duże grupy migrantów stały się agresywne wobec polskich funkcjonariuszy i podejmują grupowe próby niszczenia granicznej zapory i wdarcia się na terytorium Polski.

Agresywne jest również zachowanie władz w Mińsku. Jak pisaliśmy, we wtorek Białoruś ostrzegła Polskę przed prowokacjami na granicy. „Chcemy z góry przestrzec stronę polską przed wykorzystywaniem jakichkolwiek prowokacji skierowanych przeciwko Republice Białorusi do usprawiedliwiania ewentualnych nielegalnych działań zbrojnych przeciwko pokrzywdzonym nieuzbrojonym ludziom, wśród których jest wiele nieletnich dzieci i kobiet” – oświadczyło we wtorek białoruskie MSZ.

Migranci przybywają na Białoruś na podstawie wiz wydawanych przez jej władze oraz usług wykupowanych w białoruskich formach turystycznych, najczęściej państwowych. Białoruscy funkcjonariusze eskortują migrantów pod polską granicę, a potem blokują im możliwość powrotu, zmuszając do koczowania w pasie przygranicznym. Doprowadziło to do dalszego pogorszenia relacji międzypaństwowych.

Wcześniej polskie Ministerstwo Obrony podało informacje i nagranie białoruskich żołnierzy pozujących przy granicy z karabinami snajperskimi i granatnikami.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Czeslaw
  Czeslaw :

  https://dorzeczy.pl/opinie/226270/winnicki-krytykuje-episkopat-wstyd.html
  Rok 2019 – Abp Polak wydał takie „wytyczne” – „Jeżeli ja usłyszę, że w Gnieźnie odbywa się jakaś manifestacja antyuchodźcza i że na to wybierają się moi księża, to mówię krótko: każdy który tam pójdzie, będzie suspendowany. Nie ma dla mnie innej drogi, dlatego że jestem odpowiedzialny za tych, którzy są w mojej diecezji”.
  Rok 2021 -Winnicki krytykuje abp. Gądeckiego
  Przewodniczący Episkopatu zwrócił się kilka dni temu do Polaków o wsparcie i zbiórkę na rzecz migrantów koczujących przy granicy polsko-białoruskiej.
  “W całej Polsce biskupi powinni zarządzić Msze za Ojczyznę i modlitwy w intencji Straży Granicznej, Wojska Polskiego, policji a nie „zbiórkę na imigrantów”, którą nakazał abp_Gadecki” – napisał Robert Winnicki w mediach społecznościowych. “Wstyd dla Episkopatu, wstyd, liberalizm i sentymentalizm zamiast chrześcijańskiego patriotyzmu” – podkreśla polityk.