Arkadiusz Mularczyk z PiS poinformował, że suma indywidualnych roszczeń Polaków wobec Niemiec wynosi 543 mld dolarów.

W czwartek w Sejmie miało miejsce się kolejne posiedzenie zespołu, zajmującego się szacowaniem odszkodowań należnych Polsce za zniszczenia podczas II wojny światowej. Szef zespołu Arkadiusz Mularczyk, odnosząc się d ekspertyzy z lat 90-tych, podał, że liczba obywateli polskich poszkodowanych przez Niemcy w trakcie II wojny światowej wynosi 13 milionów 315 tysięcy.

Poseł PiS poinformował, że suma indywidualnych roszczeń Polaków wynosiła 284 miliardy dolarów w latach 90., zaś po waloryzacji na rok 2017 już 543 miliardy dolarów. Na początku marca Mularczyk, mówiąc o reperacjach wojennych, podawał kwotę 850 miliardów dolarów.

ZOBACZ TAKŻE: Niemieccy eksperci: Polska zrezygnowała z reparacji wojennych milcząc

Kancelaria Sejmu poinformowała, że w trakcie posiedzenia zespołu osoby poszkodowane przez Niemcy opowiadały o swoich doświadczeniach i trudnościach z uzyskaniem rekompensat ze strony państwa niemieckiego.

Zdecydowana większość osób poszkodowanych już nie żyje i nigdy nie dostała odszkodowania od państwa niemieckiego. Jest to odrębna i indywidualna kategoria roszczeń, którą należy odróżnić od reparacji wojennych przynależnych państwu polskiemu – powiedział Mularczyk.

We wrześniu zeszłego roku Biuro Analiz Sejmowych opublikowało ekspertyzę, wedle której roszczenia za straty poniesione w czasie II wojny światowej nie podlegają przedawnieniu, a Polska nigdy się ich nie zrzekła.

Kresy.pl / dorzeczy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MJD9
    MJD9 :

    Pan Mularczyk zaniża rzeczywistą wysokość roszczeń kilkadziesiąt razy co najmniej. No ale co począć, nie każdy umie rachować. A już w sejmie w Polsce /bo nie w polskim/, to kto tam ma głowę do czegokolwiek rozsądnego. Praktycznie prawie wszyscy oni byliby znakomitymi pensjonariuszami domu wariatów. Po ich czynach to poznajemy.