Polskie MSZ podkreśla, że przyjmuje rezultaty wtorkowego szczytu Trump-Kim „z zadowoleniem oraz dużą nadzieją” i wyraża nadzieję na „szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Singapurze. Na zakończenie szczytu podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia Korei Północnej. Deklaracji tych jednak nie sprecyzowano.

Przeczytaj: Amerykańscy konserwatyści sceptycznie o efektach szczytu Trump-Kim

W oficjalnym oświadczeniu MSZ podkreśla, że przyjmuje rezultaty szczytu Trump-Kim „z zadowoleniem oraz dużą nadzieją”.

– Doceniamy wolę porozumienia przywódców w przekonaniu, że wynika ona ze świadomości ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe – napisano.

MSZ wyraziło zarazem nadzieję na „szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego, który da mocną podstawę dla budowy trwałego pokoju w regionie”.

Polskie ministerstwo zaznaczyło, że obserwuje „ze szczególną uwagą” wydarzenia na Półwyspie Koreańskim „ze względu na nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki”. Jak również, z uwagi na ponad 60-letnie zaangażowanie Polski w sprawy bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, wyrażone m.in. poprzez udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Przeczytaj: Trump: USA zrezygnują z manewrów wojskowych na Półwyspie Koreańskim

Przypomnijmy, że dzisiaj doszło do długo oczekiwanego i zapowiadanego szczytu przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Na zakończenie spotkania obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację. Początkowo nie podano dokładniej, co w niej zawarto. Reporterka BBC Laura Bicker podała później, że zna cztery kluczowe punkty z Deklaracji Trumpa-Kim. Po pierwsze, USA i Korea Płn. zobowiązują się do ustanowienia nowych stosunków bilateralnych, w zgodzie z pragnieniem narodów obu krajów pokoju i dobrobytu. Po drugie, oba kraje łączą swoje wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim. Ponadto, potwierdzono wcześniejsze deklaracje dotyczące prac na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. USA i KRLD oświadczyły też, że ich zobowiązania dotyczące zwolnienia jeńców i osób oficjalnie zaginionych pozostaje w mocy, zaś osoby już zidentyfikowane miałyby jak najszybciej wrócić do domów.

MSZ / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply