Polskie MSZ podkreśla, że przyjmuje rezultaty wtorkowego szczytu Trump-Kim „z zadowoleniem oraz dużą nadzieją” i wyraża nadzieję na „szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una w Singapurze. Na zakończenie szczytu podpisali wspólne oświadczenie, w którym Kim zobowiązał się do starań o „całkowitą denuklearyzację” Półwyspu Koreańskiego, a Trump – do udzielenia Korei Północnej. Deklaracji tych jednak nie sprecyzowano.Przeczytaj: Amerykańscy konserwatyści sceptycznie o efektach szczytu Trump-Kim

W oficjalnym oświadczeniu MSZ podkreśla, że przyjmuje rezultaty szczytu Trump-Kim „z zadowoleniem oraz dużą nadzieją”.

– Doceniamy wolę porozumienia przywódców w przekonaniu, że wynika ona ze świadomości ich odpowiedzialności za bezpieczeństwo międzynarodowe – napisano.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

MSZ wyraziło zarazem nadzieję na „szybkie zakończenie rozmów na temat denuklearyzacji KRLD i podpisanie traktatu pokojowego, który da mocną podstawę dla budowy trwałego pokoju w regionie”.

Polskie ministerstwo zaznaczyło, że obserwuje „ze szczególną uwagą” wydarzenia na Półwyspie Koreańskim „ze względu na nasz sojusz ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki”. Jak również, z uwagi na ponad 60-letnie zaangażowanie Polski w sprawy bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim, wyrażone m.in. poprzez udział w pracach Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei.

Przeczytaj: Trump: USA zrezygnują z manewrów wojskowych na Półwyspie Koreańskim

Przypomnijmy, że dzisiaj doszło do długo oczekiwanego i zapowiadanego szczytu przywódców USA i Korei Północnej, Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Singapurze. Na zakończenie spotkania obaj przywódcy podpisali wspólną deklarację. Początkowo nie podano dokładniej, co w niej zawarto. Reporterka BBC Laura Bicker podała później, że zna cztery kluczowe punkty z Deklaracji Trumpa-Kim. Po pierwsze, USA i Korea Płn. zobowiązują się do ustanowienia nowych stosunków bilateralnych, w zgodzie z pragnieniem narodów obu krajów pokoju i dobrobytu. Po drugie, oba kraje łączą swoje wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim. Ponadto, potwierdzono wcześniejsze deklaracje dotyczące prac na rzecz całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. USA i KRLD oświadczyły też, że ich zobowiązania dotyczące zwolnienia jeńców i osób oficjalnie zaginionych pozostaje w mocy, zaś osoby już zidentyfikowane miałyby jak najszybciej wrócić do domów.

MSZ / PAP / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz