Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała PAP, że resort wyjaśnia sprawę i jest w kontakcie z ambasadą Ukrainy w związku z wydaniem prezydentowi Przemyśla 5-letniego zakazu wjazdu na Ukrainę. Według SBU, działalność Roberta Chomy „szkodziła Ukrainie”.

Prezydent Przemyśla Robert Choma udający się na spotkanie opłatkowe do Lwowa, na zaproszenie Konsula Generalnego we Lwowie, został zawrócony na przejściu granicznym. Poinformowano go, że SBU wydała mu zakaz wstępu na terytorium Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ukraińskie media przytaczają wypowiedź rzeczniczki SBU Ołeny Hitlańskiej, według której zakaz dla Chomy wydano „w celu zabezpieczenia bezpieczeństwa państwa” ukraińskiego. Stwierdziła również, że zakazano mu wjazdu „za działalność szkodzącą Ukrainie”,zaś decyzję w tej sprawie wydano latem ub. roku.

Hitlańska potwierdziła te informacje w rozmowie z PAP. Z kolei podczas konferencji prasowej Choma mówił, że Ukraińcy poinformowali go, że SBU wydała tę decyzję 29 grudnia. On sam zaznacza, że granicę polsko-ukraińską ostatni raz przekraczał 25 listopada ub. roku.

Prezydent Przemyśla powiedział, że zwrócił się z prośbą do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o pomoc w wyjaśnieniu przyczyn, dla których wydano mu zakaz wjazdu na Ukrainę. Rzeczniczka MSZ Joanna Wajda poinformowała PAP, że resort wyjaśnia sprawę i jest w kontakcie z ambasadą Ukrainy. Agencja ta przytacza również nieoficjalne informacje z Kijowa, według których Choma został uznany przez SBU za persona non grata na Ukrainie w związku incydentem w Przemyślu z czerwca ub. roku. Wcześniej zaznaczaliśmy, że prezydent Choma był krytycznie przedstawiany w ukraińskich mediach, m.in. w związku z incydentem podczas Marszu Orląt Przemyskich i Lwowskich.

– To jakaś totalna bzdura. Nie wiem, w jaki sposób pan prezydent Choma miałby zaszkodzić bezpieczeństwu państwa ukraińskiego. (…) Można wprost powiedzieć, że stosunkom polsko-ukraińskim w tej chwili szkodzi strona ukraińskamówił Kresom.pl poseł Kukiz’15 Wojciech Bakun, komentują sprawę.

– Dla mnie to jakaś absurdalna sytuacja, żeby włodarz dużego, przygranicznego miasta, w którym żyje naprawdę duża społeczność ukraińska, a pan Choma był akuratnie tą osobą, która tej społeczności w żaden sposób nie szkodziła, żeby ktoś taki został objęty zakazem wjazdu na Ukrainę –mówi Bakun.

– Gdybym chciał pójść w kierunku takiej retoryki, jaką obecnie słychać na Ukrainie, to powiedziałbym, że to widocznie służby rosyjskie wydały ten zakaz, żeby zburzyć nasze dobre stosunki– dodaje.

Poseł podkreśla, że właśnie tego rodzaju działania szkodzą stosunkom polsko-ukraińskim. – Jeżeli tak zachowuje się strona ukraińska, to można wprost powiedzieć, że stosunkom polsko-ukraińskim w tej chwili szkodzi strona ukraińska –zaznacza Bakun. – Albo rosyjska agentura – nie wiem, kto wydał ten zakaz –dodaje ironicznie.

Na granicy Choma został poinformowany przez Ukraińców, że zakaz wjazdu został wydany przez SBU blisko 3 tygodnie temu, 29 grudnia. Co więcej, ukraińskie media powołując się na SBU podają, że zakaz ten wydano już latem ub. roku.

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pro_patria
  pro_patria :

  Polski MSZ wyjaśnia ??? Pertraktuje ??? Z kim ??? Z tym bankrutem-żartem historii ??? Kolejna oznaka słabości Polski i prowadzenie polityki na kolanach. Z motłochem się nie układa, rozmawia JEDYNIE przy użyciu argumentów siłowych (zawsze to twierdziłem, wybaczcie, że się powtarzam). Kolejny raz to potwierdzają. Kto silniejszym, a kto pokurczem w tej grze ??? Nasz kraj ma nieograniczone możliwości złamania butnego kraku dziczy, lecz na skutek nieudolnej dyplomacji jest stale upokarzany przez swołocz. Brutalnie starają się podporządkować Polskę i zmusić do przyjęcia swojej narracji w każdej dziedzinie. Zakaz wjazdu dla bezpłciowego chomy to kolejny sygnał. A propos, wspaniale mu odpłacili za politykę na klęczkach. Rządzące miernotki powinny wyciągnąć właściwe wnioski. Jednakże jestem realistą, nie liczę na to…

 2. azar
  azar :

  Jest tu na naszym portalu pewna ilość kolegów plujących na Ruch Kukiz’15 a będący miłośnikami pro-banderowskiego PiSu. To macie qrwa swój zajeb..ny PiS!!!!!!!!!!!!!!!
  WIĘCEJ PRACY DLA UKRAIŃCÓW? Rząd szykuje zmiany … “Rząd będzie też zachęcał Ukraińców do uzyskiwania kart stałego pobytu oraz obywatelstwa”, a dzieci imigrantów zyskają szerszy dostęp do edukacji. Jak zaznaczył Kwieciński, “niewykluczone, że dzieci osób z pozwoleniem na pobyt stały zostaną objęte programem 500+”… http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/imigranci-ukraincy-polityka-imigracyjna-rzadu,170,0,2237354.html

 3. tagore
  tagore :

  Wygląda na to ,że w Kijowie postanowiono wychować polskich polityków .Bardzo dobry pomysł
  ,trzeba pokazać siłę i zdecydowanie na jakie stać Ukrainę. Zbieżność w czasie z prowokacją w Hucie Pieniackiej jest nieprzypadkowa. Ustawa o uznania OUN-B za organizację faszystowską i przestępczą
  ma w tej sytuacji otwartą drogę do uchwalenia.

  tagore