Władze Holandii poinformowały, że są gotowe przyjąć u siebie Micheila Saakaszwiliego, jeśli zdecyduje się opuścić Ukrainę. Potwierdzono, że może uzyskać prawo tymczasowego pobytu.

Były prezydent Gruzji i były gubernator Odessy Micheil Saakaszwili, obecnie lider opozycyjnego Ruchu Nowych Sił na Ukrainie, rzekomo chce zapewnić sobie możliwość opuszczenia Ukrainy. W środę ukraińskie media podały, że w ubiegłym tygodniu zdobył pakiet dokumentów umożliwiających mu wyjazd do Holandii. Powołując się na źródło w obecnej koalicji rządzącej Ukrainą RBC Ukraina poinformowało, że po opuszczeniu aresztu Saakaszwili udał się do holenderskiej ambasady.

Na Ukrainie wywołało to różne spekulacje. Tym bardziej, że niedawno polityk powiedział, że przewiduje, iż w okolicach Nowego Roku ukraińskie władze mogą podjąć próbę deportowania go do Gruzji. Tam najpewniej stanie przed sądem ze względu na stawiane mu zarzuty dotyczące nadużywania władzy. Niektóre źródła nieoficjalnie podawały, że Saakaszwili starał się o zgodę na wyjazd do Holandii – i to z powodzeniem.

CZYTAJ TAKŻE: Saakaszwili wypuszczony z aresztu. „Uważam się za jeńca wojennego” [+VIDEO]

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek do sprawy odniósł się minister spraw zagranicznych Holandii, Halbe Zijlstra. Powiedział, że jeśli Saakaszwili zdecyduje się opuścić Ukrainę i przybyć do Holandii, to tamtejsze władze z pewnością go przyjmą. Minister przypomniał, że żona polityka, Sandra Roelofs, jest Holenderką, więc ma on prawo wystąpić o holenderski paszport. – Zobaczymy, jak to się rozwinie – powiedział Zijlstra.

Agencja AFP podała, że prawnik Saakaszwiliego zwrócił się do holenderskiej Służby Imigracyjnej i Naturalizacyjnej ws. możliwości wyjazdu do Holandii, do swojej żony, w ramach łączenia rodzin. Rzeczniczka holenderskiego resortu sprawiedliwości Karin Donk poinformowała, że urząd ten ustalił, że Saakaszwili może otrzymać tymczasowe prawo pobytu. Odmówiła jednak podania dalszych szczegółów, tłumacząc, że dotyczy to kwestii osobistych.

W ubiegłym tygodniu Prokurat Generalny Ukrainy Jurij Łucenko zapowiedział, władze ukraińskie prawdopodobnie zdecydują się na ekstradycję Saakaszwilego do Gruzji. Były prezydent tego kraju zapowiedział przerwę w masowych, antyprezydenckich i antyrządowych protestach na czas okresu noworocznego.

Przeczytaj: Tajne rozmowy Gruzji i Ukrainy ws. ekstradycji Saakaszwiliego? Gruzini zaprzeczają

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz