Rzecznik MSZ Chin zapytany o niedawny atak dronów na Kijów odparł, że nic mu o tym nie wiadomo. „Udawanie, że nic się nie dzieje, kiedy mówi o tym cały świat, jest niewłaściwie” – komentuje ukraińskie MSZ.

We wtorek podczas konferencji prasowej, Wang Wenbin, rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, został zapytany o poniedziałkowe ataki na Kijów. Według relacji władz stolicy Ukrainy, w wyniku uderzeń, przeprowadzonych przez Rosję z użyciem dronów, zginęło kilka osób. Reporter agencji Reuters zadał pytanie, jak Chiny to skomentują.

– Nic mi o tym nie wiadomo – odpowiedział Wang. Zaznaczył zarazem, że stanowisko Chin w kwestii Ukrainy „jest spójne i jasne”.

– W obecnych okolicznościach, wszystkie zaangażowane strony muszą zachować spokój i powściągliwość oraz zachęcać i wspierać wszelkie starania dyplomatyczne, które sprzyjają pokojowemu rozwiązaniu kryzysu ukraińskiego, aby wspólnie doprowadzić do deeskalacji sytuacji – powiedział rzecznik MSZ Chin.

W środę słowa Wanga krytycznie skomentował rzecznik ukraińskiego MSZ, Ołeh Nikołenko, zamieszczając wpis na Facebooku.

„Trudno mi sobie wyobrazić, że ambasador Chin, który przebywa na Ukrainie, nie informuje swojego rządu o atakach na ukraińską stolicę. Nasza ambasada w Pekinie również regularnie wysyła do chińskiego MSZ informacje o zbrodniach Rosji na Ukrainie. Udawanie, że nic się nie dzieje, kiedy mówi o tym cały świat, jest niewłaściwie” – oświadczył Nikołenko.

Rzecznik dodał, że Ukraina oczekuje od Chin, jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, „bardziej proaktywnej roli”.

Nie może być kompromisów czy niuansów politycznych, gdy chodzi o potępienie barbarzyńskich zbrodni przeciwko cywilom” – zaznaczył Nikołenko.

Jak pisaliśmy, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, Andrij Jermak, poinformował w poniedziałek rano, że ukraińska stolica została zaatakowana przez drony kamikaze. Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował z kolei o pożarze budynku mieszkalnego w Kijowie, który wybuchł na skutek ataku rosyjskiego drona. Później podano informacje o ofiarach śmiertelnych wśród cywilów. Ukraiński Sztab Generalny poinformował w poniedziałek, że poprzedniej doby siły rosyjskie przeprowadziły na terytorium Ukrainy 30 nalotów rakietowych i powietrznych.

Przeczytaj: Sekretarz generalny NATO obiecał Ukrainie środki do zwalczania irańskich dronów

Czytaj także: Iran gotowy do rozmów z Ukrainą o handlu bronią

fmprc.gov.cn / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply