Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że polska propozycja wysłania międzynarodowych sił pokojowych na Ukrainę może doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji Rosji z NATO – podaje agencja Reuters.

Ławrow oświadczył w środę, że wysłanie misji pokojowej na Ukrainę “może wywołać bezpośrednią konfrontację Rosji z NATO”. “Wszyscy starali się tego uniknąć” – dodał. “To nie powinno mieć miejsca” – powiedział.

Sprawa dotyczy propozycji przedstawionej w ubiegłym tygodniu w Kijowie przez Jarosława Kaczyńskiego, dotyczącej pojawienia się na Ukrainie „misji pokojowej” angażującej państwa NATO. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg szybko odniósł się do tego i wyraźnie odciął się od propozycji lidera PiS. Zdystansował się od niej również Waszyngton. Z kolei szef Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że gdybyśmy wysłali na Ukrainę żołnierzy państw NATO, „to byłoby to natychmiastowym początkiem trzeciej wojny światowej”. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że na najbliższym szczycie NATO Polska przedstawi propozycję wysłania na Ukrainę „misji pokojowej” NATO.

Informowaliśmy, że w niedzielę ambasador USA przy ONZ odrzuciła możliwość udziału amerykańskich żołnierzy w zaproponowanej przez Polskę „misji pokojowej” NATO na Ukrainie. „Prezydent bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​nie będziemy rozmieszczać wojsk amerykańskich na terenie Ukrainy. Nie chcemy eskalować tego w wojnę z udziałem Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Linda Thomas Greenfield.

W poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że propozycja Polski zostanie omówiona na najbliższym szczycie NATO, który został zaplanowany na czwartek. Zaznaczyła jednak, że stanowisko USA w tej sprawie prawdopodobnie nie ulegnie zmianie.

Zobacz także: Tajny projekt misji pokojowej na Ukrainie. Onet: Duda chce „zielonego światła” od USA

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply