Znany rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został w sobotę zatrzymany przed swoim domem w Moskwie.
O zatrzymaniu Aleksieja Nawalnego poinformowała w sobotę jego rzeczniczka, Kira Jarmysz. Początkowo powód zatrzymania był nieznany. Po kilku godzinach Jarmysz poinformowała, że powodem było krótkie pojawienie się Nawalnego na styczniowej demonstracji w Moskwie. Demonstranci nawoływali do bojkotu marcowych wyborów prezydenckich. Nawalny uważa, że były one ustawione tak, by umożliwić ponowne zwycięstwo Władimirowi Putinowi. Wówczas Nawalnemu nie postawiono zarzutów. Jego adwokat mówił jednak, że będzie musiał się stawić w sądzie w późniejszym terminie.
Jarmysz powiedziała, że podczas zatrzymania, w którym uczestniczyło pięciu funkcjonariuszy sił specjalnych policji OMON, Nawalny nabawił się urazu. Ma złamany mały palec lewej ręki. Z tego powodu, przewieziono go do szpitala.
W poniedziałek opozycjonista ma stawić się w sądzie. Do tego czasu pozostanie w areszcie.
Poprzedni raz Nawalny został zatrzymany w maju, gdy brał udział w antyputinowskiej demonstracji w centrum Moskwy pod hasłem „On nie jest naszym carem”, dwa dni przed zaprzysiężeniem Putina na kolejną kadencję prezydencką. Władze nie wydały zgody na zgromadzenie, ale on wzywał ludzi do przybycia. Zdołał wygłosić tylko kilka słów zanim policjanci wzięli go za ręce i nogi i wynieśli z tłumu. Ostatecznie trafił na 30 dni do aresztu. Według organizacji OWD-Info, monitorującej aresztowania w Rosji, rosyjska policja zatrzymała wówczas łącznie ponad 300 uczestników antyputinowskich protestów.
Czytaj również: Nawalny: rosyjski wicepremier i znany oligarcha zamieszani w skandal korupcyjno-obyczajowy
Parę tygodni temu Nawalny wzywał Rosjan w wielu miastach kraju, by 9 sierpnia wzięli udział w protestach przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego. Działania władz w tej sprawie są krytykowane i wywołują duży sprzeciw. Docelowo wiek emerytalny dla mężczyzn ma osiągnąć poziom 65 lat w 2028 roku, dla kobiet – do 63 lat w 2034 roku. Obecnie wynosi odpowiednio 60 i 55 lat. Premier Dmitrij Miedwiediew w czerwcu tłumaczył, że reforma emerytalna, mająca ruszyć od przyszłego roku, jest koniecznością w świetle obecnej sytuacji w systemie. Podniesienie wieku emerytalnego było przewidywane przez ekonomistów i politologów. Wskazywali oni, że rząd Miedwiediewa stanie przed koniecznością przeprowadzenia tej reformy. Zmiany te są szczególnie niepopularne w społeczeństwie. Według sondażu ośrodka Romir aż 92 proc. Rosjan jest przeciwnych tego typu regulacji.
Zobacz: Masowe protesty przeciw podwyższeniu wieku emerytalnego w Rosji [+VIDEO]
112.ua / rmf24.pl / Kresy.pl
Na sile chce do wladzy…i..nici z tego.
@dls Maverick On do władzy ??? To tak jakby Kijowskiego wystawić, w wyścigu o fotel prezydenta RP.