Wydatki obronne Polski w porównaniu do PKB mogą być w tym roku najwyższe w całym NATO, w tym większe od USA – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z New York Times. W opublikowanym we wtorek materiale odniósł się m.in. do wydatków obronnych Polski. Podkreślił, że gdyby wszystkie zakupy zbrojeniowe dokonane przez rząd zostały zrealizowane w tym roku, to stanowiłyby one 4 proc. polskiego PKB. „Będzie to najwyższy odsetek spośród wszystkich krajów NATO, w tym USA, jeśli chodzi o odsetek PKB” – oświadczył.

“Widać, że środek ciężkości [NATO] przesunął się do Polski i innych krajów Europy Środkowej” – powiedział. „Widzę, że w kwestii wyzwań związanych z bezpieczeństwem jesteśmy coraz lepiej rozumiani” – dodał.

Przypomniał, że zanim Rosja zaatakowała Ukrainę, ostrzeżenia Warszawy o zagrożeniu ze strony Moskwy i poleganiu Europy na dostawach rosyjskiej energii „były tylko częściowo słyszane”.

“Wszystkie rządy przyznały, że mój rząd miał rację w odniesieniu do Rosji, do wszystkich zagrożeń związanych z rosyjsko-niemieckimi ‘stosunkami gazowymi'” – wskazał.

Wyraził opinię, że polityka wobec Rosji byłej kanclerz Niemiec, Angeli Merkel, była „całkowicie błędna”.

Przypomnijmy, że już w styczniu premier Mateusz Morawiecki mówił o planach przekazywania na Wojsko Polskie 4 proc. PKB rocznie. Określił wówczas zwiększenie siły polskiej armii i wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Polski „najwyższym, absolutnym priorytetem”.

Z kolei w lipcu ub. roku prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że Polska będzie przekazywać na obronność nawet 5 proc. PKB. „Chcemy stworzyć bardzo silną polską armię” – podkreślił.

Zobacz także: Polska przekazuje sprzęt Ukrainie. Media: Odtworzenie zdolności polskich wojsk pancernych potrwa kilka lat

nytimes.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply