Morawiecki: Ukraino, zawsze będziemy was wspierać [+VIDEO]

Ukraino, zawsze będziemy was wspierać – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Słowa padły podczas wspólnego wystąpienia premiera z prezydentem Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem oraz szefową litewskiego, Ingridą Šimonytė, a następnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Panie prezydencie, 90 lat temu komunistyczna Rosja sprowadziła na Ukrainę głód i ludobójstwo – Hołodomor. Dziś Rosja przynosi śmierć, głód i hipotermię ludności cywilnej. Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami. Zawsze będziemy was wspierać” – oświadczył szef polskiego rządu podczas wspólnego wystąpienia z prezydentem Ukrainy.

“Bardzo dziękuję. Naprawdę. Tobie, Twojemu rządowi, prezydentowi Andrzejowi Dudzie i całemu polskiemu społeczeństwu. Jestem bardzo wdzięczny, panie premierze, że nam pomagasz, że Polska nas wspiera i że jesteśmy tutaj dzisiaj, zwłaszcza teraz, co jest bardzo ważne dla Ukrainy” – powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Wskazał, że Wielki Głód “to była wielka tragedia”, w czasie której zginęło około pięć milionów ludzi.

“Wtedy nie było wielkiej jedności pomiędzy naszymi narodami. Dzisiaj są tu nasi bracia i siostry. I, oczywiście, to będzie oznaczało zwycięstwo nad Rosją, nad gniewem, nad tragedią i agresją, jaką Rosja nam przyniosła” – dodał. “Dziękuję, Polsko. Dziękuję Ci” – oświadczył.

Zobacz także: Morawiecki: Przekonujemy KE, by działała szybciej i hojniej w sprawie funduszy dla Ukrainy

Jak informowaliśmy, premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa. Pierwszym punktem wizyty było złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu. Morawiecki spotkał się następnie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem oraz szefową litewskiego rządu Ingridą Šimonytė.

Szefowie rządów Trójkąta Lubelskiego (Polska, Ukraina, Litwa) podpisali deklarację o współpracy. Premierowi podczas sobotniej wizyty towarzyszył m.in. wiceszef polskiej dyplomacji Marcin Przydacz oraz minister w KPRM Michał Dworczyk.

Zobacz także: Morawiecki: kto nie wspiera Ukrainy, albo zdradził wartości naszej cywilizacji, albo został ogłupiony przez Rosję

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Panie prezydencie, 90 lat temu komunistyczna Rosja sprowadziła na Ukrainę głód i ludobójstwo – Hołodomor.” – To nie tylko kłamca jako polityk i premier ale też jako historyk (podobno ma takie wykształcenie). ZSRR był tak samo Rosją jak Ukrainą, Białorusią, Kazachstanem czy Gruzją i to właśnie Gruzin Josif Wissarionowicz Dżugaszwili “Stalin” rozkazem przymusowej kolektywizacji spowodował głód w CAŁYM ZSRR w którym zginęło 10-12 milionów ludzi Z CZEGO 3-4 miliony w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej a NAJWIĘCEJ w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Prawda historyczna świadczy o tym, że “hołodomor” jako atak na Ukraińców jest kłamstwem wymyślonym przez ukraińską propagandę.