Od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach – oświadczył w sobotę Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego, które odbywało się w Katowicach. Podkreślił także, że sytuacja na Śląsku jest już opanowana.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach. Podkreślił, że w przypadku kopalni gdzie praca „praktycznie zamarła” na początek będzie istniała możliwość pracy przynajmniej na jedną zmianę. Zaznaczył, że udało się już opanować sytuację na Śląsku.

„Od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach, to jest bardzo ważne, ponieważ względy produkcyjne, względy bezpieczeństwa zmuszają do tego, żeby utrzymywać kopanie w ruchu przynajmniej na minimalnym poziomie” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że produkcja zostanie zwiększona w tych kopalniach, w przypadku których nie została zatrzymana całkowicie. Tam gdzie produkcja „zamarła” praca wróci przynajmniej na jedną zmianę.

Premier poinformował także o działaniach, mających na celu wyeliminowanie ognisk koronawirusa na Śląsku. „Podjęliśmy bezprecedensową decyzję, by przez przesiewowe testy genetyczne przebadać wszystkich górników” – powiedział Morawiecki.

Premier wyraził także opinię, że dzięki tzw. tarczy antykryzysowej udało się uratować wiele miejsc pracy na Śląsku oraz w całym kraju.

Morawiecki wspomniał także o odmrażaniu gospodarki. „Ruszy polski eksport i nasza polska gospodarka będzie znowu błyszczała” – powiedział. „Wychodzimy z tego dołka, wychodzimy z tej trudnej epidemicznej sytuacji we właściwy sposób. Są to działania bardzo profesjonalne, takie które spowodują, że już wkrótce na kopalniach będzie można pracować, ale też, że ratujemy setki tysięcy miejsc pracy tu na Śląsku, w całym województwie, we wszystkich innych branżach” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier przekonywał także, że sytuacja na Śląsku jest opanowana. Podkreślił, że izolacja województwa śląskiego nie jest brana pod uwagę. „Nie ma mowy o izolacji Śląska, czy województwa śląskiego. Nie ma na to mojej zgody, nie ma na to zgody rządu. Mamy zasadę solidarnościową – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego” – dodał.

Zobacz także: 18 maja ruszy kolejny etap łagodzenia obostrzeń. Otwarte zostaną między innymi salony kosmetyczne i lokale gastronomiczne

rmf24.pl / pap / wnp.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz