Iran skazał francusko-irańską akademicką nauczycielkę Faribę Adelkhah na sześć lat więzienia pod zarzutem narażenia bezpieczeństwa narodowego –  dowiedział się w sobotę Reuters.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, francuska nauczycielka akademicka, Fariba Adelkhah została skazana w Iranie na sześć lat więzienia.

„Oddział 15 Sądu Rewolucyjnego w Teheranie skazał ją na pięć lat więzienia za zbieranie informacji i spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Iranu. Została również skazana na rok więzienia za propagandę przeciwko Islamskiej Republice ” – poinformował prawnik Fariby.

Zobacz też: Irański okręt ostrzelał inną irańską jednostkę 

Prawnik przekazywał w marcu, że Iran wycofał zarzuty szpiegowskie wobec Adelkhah, ale pozostała w więzieniu za inne zarzuty związane z bezpieczeństwem.

Iran odrzucił wezwanie Francji do uwolnienia Adelkhah, 60-letniej antropolog, która został zatrzymany w czerwcu 2019 roku. Władze stwierdziły, że żądanie to jest ingerencją w wewnętrzne sprawy Teheranu, ponieważ w Iranie podwójne obywatelstwo jest nieuznawane.

Zobacz też: MEE donosi o tajnej umowie Iranu i USA

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W marcu Iran uwolnił partnera Adelkhah, francuskiego profesora Rolanda Marchala, który został wraz z nią zatrzymany. Marchal został zwolniony po uwolnieniu przez Francję inżyniera irańskiego Jalala Ruhollahnejada, zatrzymanego z powodu domniemanego naruszenia sankcji USA wobec Teheranu.

Francuski sąd w maju 2019 roku zatwierdził ekstradycję Ruhollahnejad do Stanów Zjednoczonych w celu oskarżenia o próbę nielegalnego importu technologii amerykańskiej do celów wojskowych w imieniu irańskiej firmy, która według przedstawicieli amerykańskich była powiązana ze Strażą Rewolucyjną Iranu.

Zobacz też: Iran zgodził się na uwolnienie francuskiego naukowca
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz