Iran skazał francusko-irańską akademicką nauczycielkę Faribę Adelkhah na sześć lat więzienia pod zarzutem narażenia bezpieczeństwa narodowego –  dowiedział się w sobotę Reuters.

Jak poinformowała w sobotę Agencja Prasowa Reuters, francuska nauczycielka akademicka, Fariba Adelkhah została skazana w Iranie na sześć lat więzienia.

„Oddział 15 Sądu Rewolucyjnego w Teheranie skazał ją na pięć lat więzienia za zbieranie informacji i spiskowanie przeciwko bezpieczeństwu narodowemu Iranu. Została również skazana na rok więzienia za propagandę przeciwko Islamskiej Republice ” – poinformował prawnik Fariby.

Zobacz też: Irański okręt ostrzelał inną irańską jednostkę 

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3747.49 PLN    (17.03%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Prawnik przekazywał w marcu, że Iran wycofał zarzuty szpiegowskie wobec Adelkhah, ale pozostała w więzieniu za inne zarzuty związane z bezpieczeństwem.

Iran odrzucił wezwanie Francji do uwolnienia Adelkhah, 60-letniej antropolog, która został zatrzymany w czerwcu 2019 roku. Władze stwierdziły, że żądanie to jest ingerencją w wewnętrzne sprawy Teheranu, ponieważ w Iranie podwójne obywatelstwo jest nieuznawane.

Zobacz też: MEE donosi o tajnej umowie Iranu i USA

W marcu Iran uwolnił partnera Adelkhah, francuskiego profesora Rolanda Marchala, który został wraz z nią zatrzymany. Marchal został zwolniony po uwolnieniu przez Francję inżyniera irańskiego Jalala Ruhollahnejada, zatrzymanego z powodu domniemanego naruszenia sankcji USA wobec Teheranu.

Francuski sąd w maju 2019 roku zatwierdził ekstradycję Ruhollahnejad do Stanów Zjednoczonych w celu oskarżenia o próbę nielegalnego importu technologii amerykańskiej do celów wojskowych w imieniu irańskiej firmy, która według przedstawicieli amerykańskich była powiązana ze Strażą Rewolucyjną Iranu.

Zobacz też: Iran zgodził się na uwolnienie francuskiego naukowca

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz