Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wezwał w sobotę Polskę i Czechy do szybkiego otwarcia granic w celu umożliwienia swobodnego przepływu osób i towarów – przekazuje Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, szef niemieckiego MSZ, Heiko Maas zaapelował do rządów Polski i Czech o otwarcie granic. Jego zdaniem ważne jest przywrócenie ruchu obywateli i biznesu.

W tym tygodniu Unia Europejska naciskała na ponowne otwarcie granic wewnętrznych i wznowienie ruchu. UE zaleciłaj jednak aby granice zewnętrzne Europy pozostały zamknięte dla większości podróży przynajmniej do połowy czerwca. Ma to pomóc w uniknięciu drugiej fali infekcji pandemii koronawirusa.

Zobacz też: Na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonowanie wznowi kolejne przejście

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Zatrzymamy kontrole graniczne dla Danii w ciągu najbliższych kilku dni, a od 15 czerwca nie będzie już więcej kontroli na granicach z Francją, Austrią i Szwajcarią” – poinformował Maas po spotkaniu ze swoim luksemburskim odpowiednikiem Jeanem Asselbornem na przejściu granicznym między miasta Perl i Schengen.

„Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują nasi polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości” – dodał.

Zobacz też: Morawiecki: koniec przymusowej kwarantanny dla pracujących za granicą

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakomunikował wcześniej, że kontrole na granicach będą obowiązywać przynajmniej do dwunastego czerwca.

Z kolei czeski premier, Andrej Babis przekazał mediom, że Czechy nie prowadzą w tej chwili żadnych rozmów dotyczących przywrócenia ruchu na granicy z Niemcami. Jego zdaniem sytuacja w Niemczech nie jest wystarczająco stabilna.

Zobacz też: Bosak zaapelował o zniesienie obowiązku kwarantanny dla transgranicznych pracowników

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz