Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wezwał w sobotę Polskę i Czechy do szybkiego otwarcia granic w celu umożliwienia swobodnego przepływu osób i towarów – przekazuje Reuters.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, szef niemieckiego MSZ, Heiko Maas zaapelował do rządów Polski i Czech o otwarcie granic. Jego zdaniem ważne jest przywrócenie ruchu obywateli i biznesu.

W tym tygodniu Unia Europejska naciskała na ponowne otwarcie granic wewnętrznych i wznowienie ruchu. UE zaleciłaj jednak aby granice zewnętrzne Europy pozostały zamknięte dla większości podróży przynajmniej do połowy czerwca. Ma to pomóc w uniknięciu drugiej fali infekcji pandemii koronawirusa.

Zobacz też: Na polsko-ukraińskiej granicy funkcjonowanie wznowi kolejne przejście

„Zatrzymamy kontrole graniczne dla Danii w ciągu najbliższych kilku dni, a od 15 czerwca nie będzie już więcej kontroli na granicach z Francją, Austrią i Szwajcarią” – poinformował Maas po spotkaniu ze swoim luksemburskim odpowiednikiem Jeanem Asselbornem na przejściu granicznym między miasta Perl i Schengen.

„Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują nasi polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości” – dodał.

Zobacz też: Morawiecki: koniec przymusowej kwarantanny dla pracujących za granicą

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zakomunikował wcześniej, że kontrole na granicach będą obowiązywać przynajmniej do dwunastego czerwca.

Z kolei czeski premier, Andrej Babis przekazał mediom, że Czechy nie prowadzą w tej chwili żadnych rozmów dotyczących przywrócenia ruchu na granicy z Niemcami. Jego zdaniem sytuacja w Niemczech nie jest wystarczająco stabilna.

Zobacz też: Bosak zaapelował o zniesienie obowiązku kwarantanny dla transgranicznych pracowników

Kresy.pl/Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz