We wtorek szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup trzech fregat wielozadaniowych w ramach programu “Miecznik”. “Zamówione dla Marynarki Wojenne fregaty będą znaczna siłą na Bałtyku” – powiedział minister. Umowa na zakup fregat została podpisana we wtorek w obecności ministra. Fregaty wielozadaniowe mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z zagranicznym partnerem. Nie podano dokładnej wartości kontraktu

Mariusz Błaszczak zapowiedział we wtorek w Gdyni, że Polska kupi dla Marynarki Wojennej trzy okręty, które zostaną wyprodukowane w naszym kraju. We wtorek w Gdyni nastąpiło uroczyste podpisanie umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum złożonym z Polskiej Grupy Zbrojeniowej i grupy stoczniowej Remontowa Holding. Fregaty wielozadaniowe mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z zagranicznym partnerem – podaje PAP. Nie podano dokładnej wartości kontraktu.

Oglądaj także: MON nie ma pomysłu na rozwój Marynarki Wojennej

Błaszczak powiedział, że oczekuje wybudowania fregat tak szybko, jak budowane były niszczyciele min Kormoran, które – jak zadeklarował minister – “są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy”.

Podkreślił, że zamawiane okręty będą dużymi jednostkami, ponieważ takie są potrzeby Marynarki Wojennej RP. “To będą jednostki, których siłę rażenia, każdej z nich z osobna, będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę zapewnienia bezpieczeństwa, osłony, obrony przeciwlotniczej, przeciwrakietowej można porównać do baterii Patriot” – powiedział minister.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“To będą okręty, które stanowić będą na Bałtyku znaczną siłę” – zadeklarował szef MON. Zaznaczył, że jednostki będą broniły polskiego wybrzeża. Będą także uczestniczyły w misjach sojuszniczych.

Zapowiedział, że zwodowanie pierwszego okrętu nastąpi za cztery lata. Plan pracy przy budowie fregaty ma być szczegółowo rozpisany. “Mamy sprecyzowany plan pracy, zadania są rozpisane w szczegółach” – powiedział.

Podkreślił, że konsorcjum ma przygotować do końca listopada “trzy projekty koncepcyjne”. Wybór koncepcji ma nastąpić na przełomie lat 2021/2022. Wyboru ma dokonać “jednostka sformowana wedle nowej procedury pozyskiwania sprzętu wojskowego”. Po wyborze mają rozpocząć się prace nad projektem technicznym oraz ruszyć ma budowa pierwszego okrętu. “Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata. To ambitny cel, ale możliwy do zrealizowania” – oznajmił minister.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Z dynamiką, którą odznaczają się czołgi Abrams, pokonujemy rafy, przeszkody związane z wyposażaniem Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt” – dodał.

Zaapelował, by “pasjonaci polskiej Marynarki Wojennej” pilnowali terminów, które ogłosił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Dziś podpisaliśmy największą jednorazową umowę w historii polskiej zbrojeniówki, umowę na opracowanie, wybudowanie trzech okrętów klasy fregaty na potrzeby polskiej Marynarki Wojennej” – oświadczył prezes PGZ Sebastian Chwałek.

Przypomniał, że okręty zostaną zbudowane w polskich stoczniach z udziałem spółek, także prywatnych, które wchodzą w skład konsorcjum. Zaznaczył, że łącznie z poddostawcami w projekcie wezmą udział setki firm.

Fregaty wielozadaniowe mają zostać zbudowane w polskich stoczniach we współpracy z zagranicznym partnerem – podkreśla PAP.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Program pozyskania fregat o kryptonimie Miecznik dotyczy budowy w ciągu najbliższych lat trzech okrętów obrony wybrzeża klasy fregata. Informacje o jego uruchomieniu ogłosił w marcu bieżącego roku szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

W maju bieżącego roku Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. zawarły porozumienie ustanawiające konsorcjum, będące głównym wykonawcą projektu pozyskania dla Marynarki Wojennej RP fregat pod kryptonimem MIECZNIK. W czerwcu br. do konsorcjum dołączyła Remontowa Shipbuilding S.A.

Przypomnijmy, że w połowie maja br. Konsorcjum „PGZ – Miecznik” przedstawiło wstępną propozycję realizacji programu pozyskania fregat o kryptonimie Miecznik. Deklarowano wówczas, że wojsko ma do wyboru jedną z 6 zagranicznych ofert. Jak podano, obejmują one m.in. transfer technologii produkcyjnych.

We wrześniu ubiegłego roku koncepcję fregaty wielozadaniowej opracowaną przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. przedstawiono podczas MSPO 2020 w Kielcach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak wiadomo, w ostatnich miesiącach chęć udziału w przetargu deklarowało w różnych formach szereg podmiotów zagranicznych. Było wśród nich włoskie konsorcjum Fincantieri/Leonardo, które zaprezentowało projekt budowy w polskich stoczniach fregat PPA, o modułowej architekturze, dla Marynarki Wojennej RP. Jednocześnie, Fincantieri i Leonardo są gotowe na zaproponowanie rozwiązania opartego także na fregatach FREMM, gdyby takie wymaganie postawiono w ramach programu Miecznik.

Przeczytaj: Fregaty PPA – włoska propozycja dla Polski

Ponadto, swoje propozycje zgłaszały: norweski Kongsberg (fregaty Vanguard – obecnie na etapie propozycji projektowej), francuska Naval Group (fregaty Belh@rra lub FREMM), hiszpańska Navantia (fregaty F110), brytyjska Babcock International (fregaty Arrowhead 140) i niemieckie ThyssenKrupp Marine Systems (fregaty F125 i MEKO A-200).

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply