MON w odpowiedzi na interpelację poselską ws. moder­ni­za­cji polskich sił pan­cer­nych udzieliło jedynie ogólnikowych informacji, zasłaniając się niejawnym statusem danych zawartych w oficjalnych dokumentach.

Miesiąc temu posłanka PiS, Anna Pieczarka, złożyła interpelację do ministra obrony narodowej w sprawie unowocześnienia polskich sił pancernych. Zaznaczył w niej, że z uwagi na ich obecny stan, szczególnie z uwagi na przestarzałe i niespełniające wymogów nowoczesnego pola walki czołgi T-72 i PT-91 „Twardy”, „natychmiast potrzebujemy nowego czołgu”. Posłanka wspomina w tym kontekście o koncepcji budowy całkowicie polskiego czołgu oraz o możliwości wejścia w kooperację z Koreą Południową ws. zakupu najnowszego czołgu K2 Black Panther. Zapytała w związku z tym, czy MON „realizuje plan modernizacyjny, który pozwoli na radykalne unowocześnienie naszych sił pancernych w najbliższych latach?” oraz „jakie rozwiązania zostały przyjęte w celu unowocześnienia naszych sił pancernych?”.

Przeczytaj: Hyundai Rotem zaoferowało polskim firmom wspólną produkcję czołgu podstawowego K2PL

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

25 września odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Odnośnie pierwszego pytania potwierdził ogólnie, że MON „realizuje plan modernizacyjny Sił Zbrojnych RP (również w zakresie wojsk pancernych) zgodnie z zapisami zatwierdzonego przez Ministra Obrony Narodowej „Planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP w latach 2021-2035 z uwzględnieniem 2020 roku””. Nie podał jednak żadnych szczegółów, gdyż, jak tłumaczył, dane zawarte w tym dokumencie są niejawne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Odpowiadając na pytanie o rozwiązania przyjęte w celu unowocześnienia polskich sił pancernych Skurkiewicz poinformował, że zostały one zdefiniowane w Wymaganiu Operacyjnym (WO) „Zdolność do rażenia celów pancernych i opancerzonych oraz siły żywej przy zapewnieniu możliwości manewru w trudnym terenie przez moduły batalionów czołgów” kr. „WILK”. Według wiceszefa MON, obecnie prowadzona jest w tej sprawie faza analityczno-koncepcyjna. Jednak i tu nie podano żadnych dodatkowych informacji, gdyż „dane zawarte w WO „WILK” są niejawne”.

Przeczytaj: Eksperci: nowy czołg dla Polski powinien powstać przy współpracy z zagranicą

Wiceminister zaznaczył, że „w celu utrzymania zdolności do rażenia przez pododdziały czołgów”, prowadzona jest obecnie modernizacja czołgów Leopard 2A4 do wersji Leopard 2PL oraz „remont z modyfikacją czołgów T-72”.

Zobacz: Czołgi Leopard 2PL trafiły do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej [+FOTO]

Czytaj również: Gen. Skrzypczak dla Kresy.pl: u nas nie ma modernizacji czołgów T-72, jest „pudrowanie g…a”

– Temat wejścia do projektu europejskiego czołgu jest dla nas raczej zamknięty, mówienie o tym to tylko polityka. My pilnie potrzebujemy czołgów o nowych zdolnościach. Trzeba natychmiast uruchomić program „Wilk” w kooperacji ze strategicznym partnerem dysponującym niezbędnymi technologiami, lub przekonać partnerów zagranicznych, Koreańczyków z czołgiem K2 lub Amerykanów z Abramsem, żeby weszli inwestycyjnie i technologicznie do polskiego przemysłu zbrojeniowego i zbudowali wspólnie z nami taki nowy czołg – mówił portalowi Kresy.pl gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.

Zobacz więcej: Gen. Skrzypczak: pilnie potrzebujemy nowego czołgu, możemy zbudować go we współpracy z Amerykanami lub Koreańczykami

Jak pisaliśmy, polskie siły lądowe obsługują około 247 czołgów Leopard 2 A4 i A5 zakupionych od niemieckiej Bundeswehry, ale krajowa armia pilnie potrzebuje nowego wyposażenia, aby zastąpić zaprojektowane przez ZSRR czołgi T-72 i polskie PT-91. Lokalni obserwatorzy stwierdzili, że Warszawa może kupić do 800 nowych czołgów.

Sejm.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Nie jest żadną tajemnicą, że czołgi V generacji są juz projektowane w wielu firmach na świecie. Nie jest też tajemnicą, że nasza Najjaśniejsz przymierza się do zakupu nowoczesnego czołgu, będącego czymś pośrednim między 4, a 5 generacją i że nasza zbrojeniówka już od jakiegoś czasu kombinuje z projektami skrojonymi na 5-tą generację. Zatem nie sądzę, by z tego robiono wielką tajemnicę. Możliwości są zatem dwie. Albo rząd chce utrzymać w tajemnicy to, że nasze służby specjalne nie są w stanie zabezpieczyć naszej zbrojeniówki i SG przed węszeniem, albo chce utrzymać w tajemnicy to, że sprawa pozyskania nowoczesnego czołgu po prostu leży odłogiem. Stawiam na to drugie.