Na stronie Sejmu 15 stycznia została opublikowana odpowiedź MON na interpelację w kwestii nieścisłości związanych z zakupem licencji na produkcję armat Orbital ATK Bushmaster II, która miała zostać podjęta w Hucie Stalowa Wola S.A. MON nie odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego potwierdzenia, że amerykański dostawca wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce.

Wspomniana interpelacja została złożona 23 listopada ubiegłego roku przez posłów Koalicji Obywatelskiej (Pawła Poncyljusza, Joannę Kluzik-Rostkowską, Bartłomieja Sienkiewicza, Tomasza Siemoniaka, Martę Wcisło). W interpelacji wskazano, że nieścisłości były spowodowane faktem, iż w 2014 r. konsorcjum z Hutą Stalowa Wola S.A. na czele podpisało umowę na opracowanie bezzałogowej wieży ZSSW-30, której główne uzbrojenie miała stanowić właśnie 30 mm armata Bushmaster II. System Wieżowy ZSSW-30, który został zaprojektowany przez polskie firmy z sektora zbrojeniowego, ma stanowić wyposażenie transporterów kołowych Rosomak i nowych bojowych pływających wozów piechoty Borsuk. Zdaniem posłów już wtedy podpisano z firmą Alliant Techsystems Operations LCC umowę licencyjną, która miała objąć partię, która została dostarczona bezpośrednio od producenta oraz armaty mające powstać na licencji. W ramach programu offsetowego dotyczącego zakupu zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot z 2018 roku, znalazło się zobowiązanie w kwestii transferu technologii produkcji armat Bushmaster II.

Posłowie zadali resortowi obrony sześć pytań:

  1. Jaka była przyczyna wpisywania do listy programów offsetowych umowy, którą kilka lat wcześniej uzgodniła HSWA. i Orbital ATK?
  2. Na podstawie której umowy – tej zawartej bezpośrednio przez HSWA. czy tej uwzględnionej na liście programów offsetowych – będzie produkowana armata 30 mm na potrzeby ZSSW-30?
  3. Kto osobiście był pomysłodawcą uwzględniania umowy licencyjnej produkcji armaty 30 mm z Orbital ATK w programach offsetowych?
  4. Czy prawdą jest, że obecnie amerykański dostawca systemu antyrakietowego w ramach programu Wisła wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce?
  5. W jaki sposób MON ma zamiar zabezpieczyć dostawy armat potrzebnych do ZSSW30 w sytuacji kłopotów z realizacją przez HSWA. którejkolwiek z umów?
  6. Czy w związku z zamieszaniem i nakładaniem się na siebie dwóch umów nie ma ryzyka, że właściciel technologii produkcji armat nie podniesie ceny co pogorszy warunki współpracy?

Zobacz także: Program Wisła: polskie zakłady WZŁ-1 zawarły umowę z Raytheon Missiles & Defense

“Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Pawła Poncyljusza oraz grupy innych Posłów w sprawie umowy na produkcję armaty ATK Bushmaster II w HSW SA (nr 15072), uprzejmie informuję, że przedmiotem umowy z 2014 r. pomiędzy firmami HSW S.A., a Alliant Techsystems Operations LCC (ATO LLC) były: dostawy 30 mm armat i związanego z nimi sprzętu, a także wsparcie techniczne, mające na celu wykonanie integracji armat z opracowywanym przez HSW S.A. prototypem Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW); opcjonalny zakup ww. armat, w celu ich wykorzystania w przyszłej produkcji seryjnej ZSSW” – napisał w odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

“W końcowej wersji ww. umowy biznesowej przedmiotowe firmy nie ujęły opcji uruchomienia w HSW S.A. produkcji armat kalibru 30 mm oraz ich integracji, czy też serwisowania” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polska Grupa Zbrojeniowa rozpocznie prace nad ciężkim czołgiem dla polskiej armii

“W związku z powyższym, ustanowienie zdolności do serwisowania i produkcji elementów armat Bushmaster kalibru 30 mm zostało zawarte w podpisanej w marcu 2018 r. umowie offsetowej pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a firmą Raytheon Company. Zakres przedmiotowy zobowiązań offsetowych został opracowany w porozumieniu ze spółkami Grupy Kapitałowej PGZ, a także pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Offsetowy” –  dodał.

MON nie udzielił odpowiedzi na pytanie: Czy prawdą jest, że obecnie amerykański dostawca systemu antyrakietowego w ramach programu Wisła wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce?

sejm.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply