Na stronie Sejmu 15 stycznia została opublikowana odpowiedź MON na interpelację w kwestii nieścisłości związanych z zakupem licencji na produkcję armat Orbital ATK Bushmaster II, która miała zostać podjęta w Hucie Stalowa Wola S.A. MON nie odpowiedział na pytanie dotyczące ewentualnego potwierdzenia, że amerykański dostawca wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce.

Wspomniana interpelacja została złożona 23 listopada ubiegłego roku przez posłów Koalicji Obywatelskiej (Pawła Poncyljusza, Joannę Kluzik-Rostkowską, Bartłomieja Sienkiewicza, Tomasza Siemoniaka, Martę Wcisło). W interpelacji wskazano, że nieścisłości były spowodowane faktem, iż w 2014 r. konsorcjum z Hutą Stalowa Wola S.A. na czele podpisało umowę na opracowanie bezzałogowej wieży ZSSW-30, której główne uzbrojenie miała stanowić właśnie 30 mm armata Bushmaster II. System Wieżowy ZSSW-30, który został zaprojektowany przez polskie firmy z sektora zbrojeniowego, ma stanowić wyposażenie transporterów kołowych Rosomak i nowych bojowych pływających wozów piechoty Borsuk. Zdaniem posłów już wtedy podpisano z firmą Alliant Techsystems Operations LCC umowę licencyjną, która miała objąć partię, która została dostarczona bezpośrednio od producenta oraz armaty mające powstać na licencji. W ramach programu offsetowego dotyczącego zakupu zestawów obrony przeciwlotniczej Patriot z 2018 roku, znalazło się zobowiązanie w kwestii transferu technologii produkcji armat Bushmaster II.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Posłowie zadali resortowi obrony sześć pytań:

  1. Jaka była przyczyna wpisywania do listy programów offsetowych umowy, którą kilka lat wcześniej uzgodniła HSWA. i Orbital ATK?
  2. Na podstawie której umowy – tej zawartej bezpośrednio przez HSWA. czy tej uwzględnionej na liście programów offsetowych – będzie produkowana armata 30 mm na potrzeby ZSSW-30?
  3. Kto osobiście był pomysłodawcą uwzględniania umowy licencyjnej produkcji armaty 30 mm z Orbital ATK w programach offsetowych?
  4. Czy prawdą jest, że obecnie amerykański dostawca systemu antyrakietowego w ramach programu Wisła wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce?
  5. W jaki sposób MON ma zamiar zabezpieczyć dostawy armat potrzebnych do ZSSW30 w sytuacji kłopotów z realizacją przez HSWA. którejkolwiek z umów?
  6. Czy w związku z zamieszaniem i nakładaniem się na siebie dwóch umów nie ma ryzyka, że właściciel technologii produkcji armat nie podniesie ceny co pogorszy warunki współpracy?

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Program Wisła: polskie zakłady WZŁ-1 zawarły umowę z Raytheon Missiles & Defense

„Odpowiadając, z upoważnienia Ministra Obrony Narodowej, na interpelację Pana Posła Pawła Poncyljusza oraz grupy innych Posłów w sprawie umowy na produkcję armaty ATK Bushmaster II w HSW SA (nr 15072), uprzejmie informuję, że przedmiotem umowy z 2014 r. pomiędzy firmami HSW S.A., a Alliant Techsystems Operations LCC (ATO LLC) były: dostawy 30 mm armat i związanego z nimi sprzętu, a także wsparcie techniczne, mające na celu wykonanie integracji armat z opracowywanym przez HSW S.A. prototypem Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego (ZSSW); opcjonalny zakup ww. armat, w celu ich wykorzystania w przyszłej produkcji seryjnej ZSSW” – napisał w odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz.

„W końcowej wersji ww. umowy biznesowej przedmiotowe firmy nie ujęły opcji uruchomienia w HSW S.A. produkcji armat kalibru 30 mm oraz ich integracji, czy też serwisowania” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Polska Grupa Zbrojeniowa rozpocznie prace nad ciężkim czołgiem dla polskiej armii

„W związku z powyższym, ustanowienie zdolności do serwisowania i produkcji elementów armat Bushmaster kalibru 30 mm zostało zawarte w podpisanej w marcu 2018 r. umowie offsetowej pomiędzy Skarbem Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentowanym przez Ministra Obrony Narodowej, a firmą Raytheon Company. Zakres przedmiotowy zobowiązań offsetowych został opracowany w porozumieniu ze spółkami Grupy Kapitałowej PGZ, a także pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Offsetowy” –  dodał.

MON nie udzielił odpowiedzi na pytanie: Czy prawdą jest, że obecnie amerykański dostawca systemu antyrakietowego w ramach programu Wisła wypowiedział program offsetowy dotyczący m.in. licencji na produkcję armaty 30mm ATK Bushmaster II w Polsce?

sejm.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz