Stan wyjątkowy w Mołdawii zostanie przedłużony o kolejne 60 dni, począwszy od 3 sierpnia – poinformował portal Ukrinform.

Jak poinformował w poniedziałek portal Ukrinform, stan wyjątkowy w Mołdawii zostanie przedłużony o kolejne 60 dni, począwszy od 3 sierpnia. Jak zaznaczono, na poniedziałkowym posiedzeniu sejmu za projektem uchwały głosowało 55 posłów. Opozycja parlamentarna zbojkotowała sesję plenarną.

Z wnioskiem o przedłużenie stanu wyjątkowego na mównicę parlamentu przybyła premier Dorin Recean. Mówił o wojnie na Ukrainie, a także o wojnie hybrydowej, którą Rosja prowadzi z Mołdawią.

Zdaniem premiera kraju konieczność podjęcia tej decyzji wynika z ryzyka i zagrożeń, jakie niesie ze sobą wojna Federacji Rosyjskiej na Ukrainie.

„Wojna jest bardzo blisko granicy, widzimy, co się dzieje w Zaporożu, a tam grozi nam wyjątkowa sytuacja, która może doprowadzić do migracji, w tym przez Mołdawię. Ale zwróćmy też uwagę na wojnę hybrydową, którą Rosja prowadzi przeciwko naszym kraju… Konieczność przedłużenia stanu wyjątkowego wynika właśnie z faktu, że wojna wciąż trwa, wojna jest wciąż blisko nas, a rząd musi szybko interweniować, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe lub gdy musimy zapewnić ciągłości usług infrastrukturalnych, dostaw energii elektrycznej i gazu” – powiedział Recean.

Parlament Mołdawii przyjął deklarację potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, która przyczyniła się do wzrostu napięć między Moskwą a Kiszyniowem. 55 deputowanych w 101-osobowym zgromadzeniu głosowała za deklaracją, w której stwierdzono, że inwazja Rosji rozpoczęła się wraz z zajęciem Krymu w lutym 2014 roku i zażądano wycofania wszystkich wojsk rosyjskich z Ukrainy.

W oświadczeniu stwierdzono, że Rosja prowadzi nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresywną wojnę na Ukrainie, która narusza zasady prawa międzynarodowego.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply