Sekretarz stanu USA Antony Blinken i Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau przeprowadzili w piątek w nocy rozmowę telefoniczną i omówili m.in. możliwe zagrożenie, jakie projekt gazociągu Nord Stream 2 stwarza dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Jak poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, sekretarz stanu USA Antony Blinken i Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau przeprowadzili w piątek w nocy rozmowę telefoniczną i omówili m.in. możliwe zagrożenie, jakie projekt gazociągu Nord Stream 2 stwarza dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego.

“Sekretarz Blinken podkreślił siłę naszego polsko-amerykańskiego partnerstwa w NATO i społecznością transatlantycką w rozwiązywaniu regionalnych i globalnych wyzwań. Sekretarz omówił również naszą współpracę z Polską w zakresie zagrożenia, jakie gazociąg Nord Stream 2 stanowi dla europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Sekretarz podkreślił, jak ważna jest obrona naszych wartości demokratycznych, w tym wolności mediów i poszanowania praw obywatelskich, ponieważ Polska oczekuje objęcia przewodnictwa OBWE w 2022 roku” – czytamy w oświadczeniu.

Z przyjemnością ponownie rozmawiałem z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem o naszej ścisłej współpracy w zakresie wyzwań regionalnych i globalnych. Polska jest dzielnym sojusznikiem NATO i nieocenionym partnerem w kwestiach od współpracy obronnej po bezpieczeństwo energetyczne i zmiany klimatyczne” – napisał na Twitterze sekretarz Blinken.

Zobacz też: Szef MSZ: o zdjęciu sankcji USA z Nord Stream 2 dowiedziałem się z mediów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w czasie rozmowy minister Rau i sekretarz Blinken podsumowali przebieg i ustalenia niedawnego szczytu NATO oraz zadania stojące przed Sojuszem Północnoatlantyckim. Poruszyli również kwestie bezpieczeństwa regionalnego w wybranych częściach świata. Szef polskiego MSZ przypomniał również o rychłym objęciu przez Polskę przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Rozmówcy podkreślili także znaczenie i wartość polsko-amerykańskiego dialogu – formuły współpracy zapoczątkowanej niemal dwie dekady temu. W najbliższym czasie spodziewane są decyzje w sprawie kolejnego spotkania w tym formacie. Rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej.

Kresy.pl/Gov.pl/State.gov

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply