W Czechach prawo do obrony siebie i innych za pomocą broni palnej zostanie konstytucyjnie zagwarantowane – poinformował w piątek portal Czeskie Nowiny. Izba Deputowanych zatwierdziła  senacką poprawkę do Karty Podstawowych Praw i Wolności. Zatwierdzenie poprawki nie zostało jeszcze potwierdzone przez wyższą izbę parlamentu.

Jak poinformował w piątek portal Czeskie Nowiny, prawo do obrony siebie i innych w Czechach za pomocą broni palnej zostanie konstytucyjnie zagwarantowane. Izba Deputowanych zatwierdziła  senacką poprawkę do Karty Podstawowych Praw i Wolności. Zatwierdzenie poprawki nie zostało jeszcze potwierdzone przez wyższą izbę parlamentu.

Zgodnie z projektem, Karta Podstawowych Praw i Wolności ma zawierać nowy zapis mówiący, że „prawo do obrony własnego życia lub życia innej osoby bronią jest gwarantowane na warunkach określonych w ustawie”. Według składających petycję zmiana konstytucyjna zapobiegnie ograniczaniu tego prawa, wzmocni też pozycję Czech w dyskusji na temat innych regulacji unijnych. „Nadmierne regulacje dotyczące legalnie posiadanej broni nie mają sensu i prowadzą do wzrostu nielegalnej broni” – powiedziała Jana Černochová z Obywatelskiej Partii Demokratycznej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Poprawkę poparło 141 ze 159 obecnych deputowanych, 15 członków izby niższe. Przeciwko było tylko Mikuláš Ferjenčík z Czeskiej Partii Piratów, Alena Gajdůšková z Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i Jan Čižinský z klubu KDU-ČSL. Do uzupełnienia karty wymagana była konstytucyjna większość co najmniej 120 głosów parlamentarnych.

Nowelizacja opiera się na petycji podpisanej przez 102 000 osób, w tym wielu urzędników konstytucyjnych. Petycja była reakcją myśliwych i innych posiadaczy broni na wysiłki Komisji Europejskiej mające na celu ograniczenie posiadania broni, w tym broni posiadanej legalnie. Komisja uzasadniła to m.in. koniecznością podjęcia środków przeciwko terroryzmowi. Krytycy unijnego środka wskazywali, że terroryści w większości używają nielegalnie zdobytej broni i że obecne czeskie prawo jest wystarczające.

Zobacz też: Rząd zamierza ograniczyć dostęp do broni palnej

Nowelizacja została wyraźnie poparta przed głosowaniem przez przedstawicieli SPD, ODS czy ANO, zgodnie z którą poprawka powinna gwarantować ludziom prawo do obrony legalnie posiadaną bronią przed agresorami, którzy nie przestrzegają prawa. Odrzucili obawy, że zmiana doprowadzi do niekontrolowanego wzrostu liczby posiadaczy broni. „To nie jest ustawa o uzbrojeniu, ale o obronie bronią” – powiedział Jiří Mašek. „Po zmianie statutu nie powstanie tu Dziki Zachód z rewolwerowcami Colta” – dodała Černochová.

Czechy przegrały w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pozwem przeciwko kontrowersyjnej dyrektywie UE. Rząd musiał wnieść do Izby Deputowanych nowelizację ustawy o broni, która w niezbędnym zakresie przejmuje regulacje unijne. Standard wprowadził dwie nowe kategorie broni. Ważność pozwoleń na broń palna jest ważna od dziesięciu lat, a policja co najmniej raz na pięć lat będzie sprawdzać, czy posiadacz pozwolenia spełnia warunki prawne, zwłaszcza medyczne.

Zobacz też: Łukaszenko uważa, że cała ludność Białorusi powinna umieć posługiwać się bronią palną

Kresy.pl/Czeskie Nowiny

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz