Duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen oświadczył w poniedziałek, że Ukraina będzie mogła używać przekazanych F-16 tylko na swoim terytorium.

Duński minister obrony Jakob Ellemann-Jensen odniósł się w poniedziałek do decyzji Danii o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16. “Przekazujemy broń pod warunkiem, że zostanie ona użyta do wypędzenia wroga z terytorium Ukrainy i nie dalej” – oświadczył, cytowany przez agencję Reuters.

“Takie są warunki bez względu na to czy chodzi o czołgi, myśliwce czy coś innego” – podkreślił.

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w niedzielę, że jej kraj zamierza przekazać Ukrainie 19 samolotów wielozadaniowych F-16. “Mamy nadzieję, że duńskie samoloty pomogą wam w obronie nieba” – powiedziała.

Sześć myśliwców ma zostać dostarczonych w okolicach Nowego Roku, kolejnych osiem w 2024 roku, natomiast pięć ostatnich samolotów w 2025 roku.

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone zatwierdziły już wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii w celu obrony przed rosyjskimi najeźdźcami, gdy tylko zakończy się szkolenie pilotów.

Jak poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, piloci i personel naziemny Sił Powietrznych Ukrainy rozpoczął przygotowania do operacji na myśliwcach wielozadaniowych F-16

Zobacz także: Ukraina nie otrzyma samolotów F-16 przynajmniej do zimy

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply