Minister Gawkowski zaprezentował rządową Strategię Cyfryzacji Polski

Wicepremier i Minister Cyfryzacji zaprezentował projekt Strategiczna Cyfryzacja Polski. Jak zaznaczył polityk jest to kompleksowy plan transformacji cyfrowej kraj na najbliższe 10 lat. Głównym celem jest poprawa jakości życia.

W czwartek 28 października miała miejsce konferencja prasowa, podczas której wicepremier i szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaprezentował projekt Strategii Cyfryzacji Polski. Jest plan cyfrowej transformacji kraju na najbliższe 10 lat.

W trakcie konferencji minister zwrócił uwagę, że  w ostatnich latach cyfryzacja przestaje być postrzegana jako odrębny obszar działalności państwa czy sektor gospodarki podobny do wielu innych. Dostrzegany jest jej horyzontalny charakter, oddziałujący na niemal wszystkie obszary funkcjonowania społeczeństwa, państwa i gospodarki.

Sfera technologii cyfrowych jest kluczowym polem nasilającej się rywalizacji geopolitycznej, a inwestycje w tej dziedzinie pośrednio lub bezpośrednio przekładają się na poziom bezpieczeństwa państwa. Podkreślono, że zaplanowane działania wpisują się w kontekst zauważalnego w ostatnich latach wzrostu znaczenia cyfryzacji na liście priorytetów Unii Europejskiej.

„Wyzwania stojące przed Polską w obszarach konkurencyjności gospodarki, demografii, bezpieczeństwa państwa i jego obywateli czy zdrowia sprawiają, że intensywne inwestowanie w cyfryzację w wielu obszarach przestaje być kwestią wyboru. Staje się koniecznością, bez której pozycja naszego kraju wyraźnie osłabnie. Jeśli jednak cyfryzacji zostanie nadany odpowiadający jej znaczeniu priorytet, zyskają nie tylko poszczególni obywatele i obywatelki, których jakość życia się poprawi, ale i Polska jako całość”  – wicepremier i minister Krzysztof Gawkowski.

Czytaj: GW: Polsce zabrakło pieniędzy na superkomputer. „Można mniej, ale mniej też nie mamy”

W ramach Strategii Cyfryzacji Polski ministerstwo chce osiągnąć do 2035 r.:

  • W roku 2035 przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe będzie miało 85% obywateli;
  • 100% projektów IT o publicznym zastosowaniu realizowanych zgodnie z jednolitymi standardami i rekomendacjami architektonicznymi Architektury Informacyjnej Państwa;
  • 100% podmiotów realizujących zadania publiczne pracuje na systemie elektronicznego zarządzania dokumentami;
  • 100% spraw prowadzonych przez te podmioty załatwiana jest elektronicznie;
  • 20 mln Polaków posiada portfel tożsamości cyfrowej;
  • Wszystkie kluczowe e-usługi dostępne w aplikacji mObywatel;
  • 100 jednostek chorobowych diagnozowanych wspomagająco z wykorzystaniem AI;
  • Przynajmniej 1,5 mln specjalistów ICT;
  • 100% jednostek administracji publicznej udostępniających e-płatności;
  • 50% firm wykorzystujących narzędzia AI;
  • 5% PKB na cyfryzację od 2035 roku.

Dokument powstał w Ministerstwie Cyfryzacji we współpracy z innymi urzędami administracji rządowej oraz z uwzględnieniem postulatów interesariuszy społecznych i środowisk biznesowych. Zastąpi on Program Zintegrowanej Informatyzacji Państwa i będzie stanowić podstawę strategiczną dla wydatkowania europejskich funduszy przeznaczonych na cyfryzację, a tym samym będzie wyznaczał kierunek negocjacji obejmujących nadchodzącą perspektywę finansową. Dokument trafił właśnie do konsultacji społecznych, wszelkie uwagi zgłaszać można do ministerstwa 11 grudnia bieżącego roku.

gov.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz