Unia Europejska musi pracować nad zerwaniem wszelkich powiązań gospodarczych z Rosją w związku z jej „kryminalną” wojną na Ukrainie, powiedział w poniedziałek niemiecki minister finansów Christian Lindner, ale poddał w wątpliwość natychmiastowe embargo na import rosyjskiego gazu.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, według niemiecka ministra finansów Christiana Lindnera, Unia Europejska musi pracować nad zerwaniem wszelkich powiązań gospodarczych z Rosją w związku z jej „kryminalną” wojną na Ukrainie. Poddał jednak w wątpliwość embargo na import rosyjskiego gazu.

„Mamy do czynienia z kryminalną wojną” – powiedział Lindner w Brukseli przed rozmową ze swoimi odpowiednikami z państw UE. „Oczywiste jest, że musimy jak najszybciej zakończyć wszelkie powiązania gospodarcze z Rosją. Gazu nie można zastąpić w krótkim okresie”.

Powiedział, że wszystkie opcje są na stole i że całkowity zakaz importu całej rosyjskiej energii wyrządziłby więcej szkód gospodarczych państwom członkowskim UE niż Rosji. “Dlatego UE musi osobno przyjrzeć się możliwości zakazu stosowania ropy, węgla czy gazu, które mogą być zastępowane z różną prędkością”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział w niedzielę nowe sankcje wobec Rosji w związku ze zbrodniami popełnionymi przez rosyjskie wojska w ukraińskim mieście Bucza. “Mordowanie cywilów to zbrodnia wojenna” – podkreślił niemiecki kanclerz.

Wcześniej niemiecki polityk wydał oświadczenie wzywające do wyjaśnienia “zbrodni popełnionych przez rosyjskie wojsko”.

“Domagam się, aby organizacje międzynarodowe, takie jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, miały dostęp do tych obszarów w celu niezależnego dokumentowania okrucieństw. Sprawcy muszą być konsekwentnie pociągani do odpowiedzialności” – przekazał Scholz. “Wzywam Rosję do zawieszenia broni i zakończenia działań wojennych dodał”.

Z kolei minister gospodarki Słowacji, która w około 85% swojego zapotrzebowania opiera się na rosyjskim gazie, powiedział, że kraj nie może zostać odcięty od przepływów rosyjskiego gazu, a jeśli będzie musiał płacić w rublach

„Gaz nie może się zatrzymać” – powiedział słowacki minister gospodarki Richard Sulik w niedzielnej debacie telewizyjnej na antenie publicznej stacji RTVS. „Jeżeli jest warunek płacenia w rublach, to płacimy w rublach”.

Sulik dodał, że Słowacja będzie nadal pracować nad wspólnym podejściem z UE. Słowacja poinformowała w tym tygodniu, że państwowa firma gazowa SPP zapłaciła marcową fakturę za gaz w euro, zgodnie z umową.

Poinformował także, że kraj ma jeszcze sześć tygodni na znalezienie rozwiązania ponieważ kolejna płatność za gaz przypada na 20 maja, ale Słowacja nie może obejść się bez dostaw.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, według wiceministra infrastruktury Ukrainy Mustafy Nayyema, Polska, Łotwa, Litwa i Estonia rozpoczną proces całkowitej izolacji od Rosji w ciągu najbliższych 48-72 godzin, zamykając tym samym swoje drogi lądowe dla dostaw towarów do Rosji.

„W zeszłym tygodniu oficjalnie zaapelowaliśmy do naszych kolegów z prośbą o wstrzymanie wszelkich połączeń drogowych z Federacją Rosyjską. Dziękuję wszystkim ministrom transportu wymienionych krajów. Reakcja jest natychmiastowa. Czekamy na wynik końcowy” – napisał Nayyem.

Według Nayyema, w przypadku pozytywnej decyzji, granice z Rosją i Białorusią zostaną całkowicie zamknięte, co oznacza, że połączenia samochodowe i wszelki transport staną się niemożliwe.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply