Były premier Leszek Miller przypomniał w poniedziałek, że Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy w 1991 roku.

W kontekście polskich przyjaznych gestów wobec Ukrainy na przestrzeni lat, Leszek Miller stwierdził w rozmowie w programie “Minęła 8” w TVP Info, że “Odnoszę wrażenie, że Ukraińcy tego nie doceniają i to, że budują swoją tożsamość na nacjonalizmie ukraińskim, na zbrodni ukraińskiej, że to jest odwracanie się plecami do Polaków”.

Jak dodał, “Polskie władze postępują słusznie, gdy mówią do Ukraińców wprost: „wy z Banderą do Unii Europejskiej nie wejdziecie”. Bo jeżeli my, Polacy, i cała Europa jest tak wrażliwa na nacjonalizm, to nie możemy zamykać oczu na nacjonalizm ukraiński”.

Miller zwróćił uwagę na to, że naturalne oburzenie z powodu “polskiego neofaszyzmu” i wznoszenia toastów za Adolfa Hitlera powinno odnosić się również do częstych incydentów tego typu na Ukrainie. Przypomniał, że “przecież na Ukrainie takich scen jest bardzo dużo. Tam nie tylko można spotkać weteranów w mundurach UPA, ale także SS-Galizien, a więc ukraińskich esesmanów w esesmańskich mundurach. To my, Polacy, mamy na to zamykać oczy? W żadnym wypadku”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Profil szefa ukraińskiego IPN: Kaczyński, Duda i Morawiecki klęczą przed Wjatrowyczem

Kresy.pl / TVP Info

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Fantastycznie towarzyszu miller. Jednakże dlaczego tak ochoczo nie walczyliście z banderyzmem gdy byliście premierem ??? Próba odbudowy politycznej pozycji na pamięci naszych bestialsko pomordowanych Rodaków jest żenująca…

  • Badyl
   Badyl :

   @ProPatria 100% racji. Dodałbym, że tzw. doktryna Kwaśniewskiego, czyli popieranie uap-iny “za wszelką cenę” nie spotkała się w czasie rządów Millera z próbą weryfikacji, nie mówiąc o potępieniu.

  • jwu
   jwu :

   @ProPatria Nie przesadzaj.Gdy Leszek był premierem ,nikt na Ukrainie nie stawiał banderowcom pomników ,ani ich nie gloryfikował.Byli trzymani na krótkiej smyczy ,którą na chwilę poluzował Juszczenko.Następnie Janukowycz (ponownie) pokazał im miejsce w szyku.Wracając do Millera , gdyby wtedy był taki banderyzm jak obecnie,to z Twoim wpisem zgodziłbym się w 100,a nawet w 1000%.

  • jazmig
   jazmig :

   @ProPatria Gdy on był premierem, nie istniał problem banderyzmu na Ukrainie. Ten problem rozpoczął Juszczenko, nadając Banderze tytuł bohatera Ukrainy, najwyższe ukraińskie odznaczenie.

   Potem Janukowych anulował ten tytuł, ale USA używają banderowców obaliły Janukowycza i teraz Polska ponosi skutki tego, że PiS i PO wspierały i wspierają banderowców.

   • Gaetano
    Gaetano :

    @jazmig To znaczy istniał od zawsze, tlił się na stepach od samego początku, tylko nieco przyczajony; później kult ludobójców błyskawicznie urósł do rangi ideologii tzw. “narodowej”.
    Natomiast druga część wyp. – jak najbardziej.

    • jwu
     jwu :

     @Gaetano Urósł (kult banderowców) co jest faktem.Dzięki pieniądzom i przyzwoleniu Amerykanów.Którzy nam Polakom, robią krecią robotę.Bo dzisiaj ich wrogiem są ruscy ,a jutro będzie Polska.