Sondaż przeprowadzony w 10 krajów wschodniej części Unii Europejskiej wskazuje, że większość mieszkańców tych krajów chce pozostać w jej strukturach.

Ośrodek Nezoepont opublikował dane swoich badań. Okazuje się, że 73 proc. mieszkańców wschodniej części UE jest zdania, że ich ich kraje raczej powinny pozostać w UE. 18 proc. uważa, że ich kraje raczej powinny z niej wystąpić. Sondaż przeprowadzono w państwach Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry), Niemczech, Austrii, Słowenii, Chorwacji, Rumunii i Bułgarii, a także w nienależącej do UE, lecz starającej się o członkostwo Serbii.

Polacy i Austriacy najliczniej opowiedzieli się za pozostaniem w UE. Przeciwko członkostwu w Polsce wypowiedziało się jedynie 7 proc. badanych. Większośc Węgrów popiera pozostanie w UE  (71 proc.). 14 proc. Węgrow jest przeciwnych Unii. Najwięcej zwolenników wystąpienia z UE było w Czechach (31 proc.) i Chorwacji (25 proc.).

Warto przy tym odnotować, że 49 proc. badanych wyraziło swoją dezaprobatę wobec sposobu, w jakim kierowana jest Wspólnota. 38 proc. jest przeciwnego zdania.

Co więcej, 53 proc. badanych wyrazilo zdanie, że sytuacja w Europie zmierza raczej w złym kierunku, a 40 proc., że raczej w dobrym. 44 proc. Polaków uważa, że Europa zmierza raczej w dobrym kierunku, a 42 proc. – że raczej w złym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: “Financial Times”: Konflikt z Polską będzie największym testem dla UE

Kresy.pl / wPolityce / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply