W Chabarowsku ludzie ponownie wyszli na ulice miasta, aby wyrazić solidarność z byłym gubernatorem regionu Siergiejem Furgalem, oskarżonym o zlecanie morderstw. Manifestacje trwają już 57 dni.

Uczestnicy przemaszerowali centralnymi ulicami miasta i zorganizowali wiec przed budynkiem rządowym. Liczbę zgromadzonych szacuje się na ok. 8 tys. osób.

Zobacz też: Rosja: wielki protest w Chabarowsku w związku aresztowaniem gubernatora [+VIDEO/+FOTO]

Lokalna administracja z kolei twierdzi, że na ulicach nie było więcej niż tysiąc ludzi.

Furgał został aresztowany 9 lipca. Jest podejrzany o zlecenie zabójstwa dwóch dawnych rywali biznesowych, a także o próbę zamachu na przedsiębiorcę w obwodu amurskiego. W 2004 roku przedsiębiorca Jewgienij Zorja został zastrzelony na ulicy w Chabarowsku. W 2005 roku zastrzelono innego biznesmena Olega Bułatowa. Jako członek Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego, został gubernatorem Chabarowska we wrześniu 2018 roku, pokonując ówczesnego p.o. gubernatora Wiaczesława Szporta z proputinowskiej partii Jedna Rosja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz też: Kolejny wielki protest w Chabarowsku. Tysiące Rosjan broniły aresztowanego gubernatora [+VIDEO/+FOTO]

Jego zwolennicy twierdzą, że zatrzymanie jest motywowane politycznie. Na wiecach prezentuje się plakaty potępiające „represje” i „dyktaturę” oraz żąda uwolnienia Furgala i umożliwienia mu powrotu do miasta. Mieszkańców Chabarowska nie przekonało oświadczenie prokuratury, że Furgal był winny organizowania morderstw. Proces byłego gubernatora został zamknięty, chociaż mieszkańcy regionu domagali się czegoś przeciwnego.

Na protestach pod koniec sierpnia niektórzy protestujacy wyrazili również solidarność z przeciwnikami białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki, którzy od tygodni organizują publiczne protesty przeciwko fałszowaniu głosów w wyborach prezydenckich 9 sierpnia. „Putin, napij się herbaty” – skandowali protestujący maszerując główną ulicą miasta, nawiązując do przypadku opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego, który prawdopodobnie został otruty w kawiarni na lotnisku.

CZYTAJ TAKŻE: FSB poinformowała, że zapobiegła zamachowi terrorystycznemu podczas manifestacji w Chabarowsku [+WIDEO]

Kresy.pl / polit.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz