Przywrócenie kary śmierci w Rosji jest możliwe bez zmiany konstytucji, ale tylko w ekstremalnych okolicznościach, powiedział RIA Nowosti były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Przywrócenie kary śmierci w Rosji jest możliwe bez zmiany konstytucji, ale tylko w ekstremalnych okolicznościach, powiedział RIA Nowosti wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew.

Odniósł się do opinii, że powrót do tego środka kary jest możliwy tylko poprzez nowelizację Ustawy Zasadniczej. Jednocześnie Miedwiediew podkreślił, że nigdy nie wypowiadał się o potrzebie natychmiastowego przywrócenia kary śmierci.

„Jest to możliwe tylko wtedy, gdy przemawiają za tym najpoważniejsze powody. Na przykład, jeśli społeczne zagrożenie najpoważniejszych przestępstw w kraju jest poza skalą – przede wszystkim zabójstwa – lub w czasie wojny, jak to miało miejsce wcześniej” – powiedział.

Były prezydent zaznaczył, że nowelizacja Ustawy Zasadniczej nie będzie konieczna. Jego zdaniem wystarczy zmienić stanowisko prawne Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

„I w takich warunkach nie mogą się nie zmieniać. I to doskonale rozumieją wszyscy rozsądni ludzie, w tym ci, którzy są specjalnie powołani do obrony praw i wolności człowieka” – podkreślił Miedwiediew.

Miedwiediew zapowiedział karę śmierci dla ukraińskich żołnierzy oskarżonych o wzięcie udziału w egzekucji rosyjskich jeńców wojennych.

„Wiele lat temu uczyłem się prawa karnego na uniwersytecie… powiedzieli, że kara kryminalna składa się z dwóch elementów: korekty i reedukacji przestępców oraz kary” – napisał Miedwiediew w swojej grupie Telegram. „Śmierć jest jedyną czystą karą, z oczywistych powodów”.

Miedwiediew kontynuował, mówiąc, że „ukraińscy dranie, którzy zastrzelili rosyjskich żołnierzy, nie powinni otrzymać żadnej innej kary niż czysta kara. Nawet jeśli ich znalezienie zajmie lata”.

Kresy.pl/Ria Nowosti

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz