Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

"Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - powiedział Gliński.

Prezydent Aleksandr Łukaszenko przekonywał w sobotę, że Ukraina próbowała uderzyć w obiekty wojskowe na terytorium Białorusi trzy dni temu, ale wszystkie jej pociski zostały przechwycone - poinformowała agencja prasowa Reuters. (więcej…)

Ukraina ma teraz "bardzo jasną perspektywę europejską", ale droga do członkostwa w UE będzie wymagała czasu i ciężkiej pracy, powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie Ursula von der Leyen. (więcej…)

Jak twierdzi doradca szefa biura prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz, sił rosyjskich rzekomo nie ma w centrum Łysyczańska i nie mają nad nim kontroli. Przyznał jednak, że sytuacja jest groźna. Według źródeł rosyjskich „Łysyczańsk padł”, większość obrońców wycofała się, ale w niektórych miejscach wciąż trwają walki.

Jak pisaliśmy, w sobotę po południu w rosyjskich mediach pojawiły się doniesienia o zdobyciu Łysyczańska przez siły rosyjsko-separatystyczne. Wcześniej, czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow twierdził, że miasto jest otoczone, a później oświadczył, że wojska kroczyły do centrum miasta. Również ługańscy separatyści i dowództwo walczących na miejscu oddziałów czeczeńskich twierdzą, że Łysyczańsk jest pod ich kontrolą. Ponadto, rosyjskie media i kanały na Telegramie zaczęły zamieszczać nagrania i fotografie wojsk rosyjskich w Łysyczańsku, a część źródeł ukraińskich nieoficjalnie podawała, że miasto najprawdopodobniej padło.

meczetów Erdogan wezwał Turków w Niemczech do głosowania przeciw Merkel Franciszka

Prezydent Turcji Recep Erdogan powiedział w czwartek, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO lub ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 295 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
40%