Mesko zwiększy produkcję Piorunów

Mesko S.A. zapowiada zwiększenie produkcji Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun. W przyszłym roku chcielibyśmy produkować ich 1000 sztuk rocznie – zapowiedziała prezes firmy.

Jak poinformował portal polska-zbrojna prezes Mesko Elżbieta Śreniawska zapowiedziała, że jej firma zwiększy produkcji Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun. “W przypadku Piorunów już zwiększyliśmy ich produkcję z 300 do 600, a w przyszłym roku chcielibyśmy produkować ich 1000 sztuk rocznie” – zapowiedziała Śreniawska.

Poinformowała również, że spółka przeznaczy w najbliższym czasie na inwestycje w rozbudowę parku maszynowego ponad 200 milionów złotych. Prezes Mesko przekonywała również, że “z całego świata” płyną zapytania o PPZR Piorun.

Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek potwierdził te informacje. “W 2023 r. chcemy wyprodukować co najmniej tysiąc sztuk pocisków”.

Dowództwo Wojsk Desantowo-Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy przekazało w mediach społecznościowych, że ukraińscy żołnierze zestrzelili w środę rosyjski śmigłowiec szturmowy Ka-52.

Do zestrzelenia miało dojść w obwodzie charkowskim, a miał tego dokonać za pomocą przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego “Piorun” pododdział obrony przeciwlotniczej 95. oddzielnej brygady desantowo-szturmowej z Żytomierza.

Według ukraińskiego eksperta wojskowego Jurija Koczewenki śmigłowiec strącono w pobliżu miasta Izium leżącego w obwodzie charkowskim.

Ukraińska armia nie zaprezentowała żadnego nagrania dokumentującego strącenie.

Pociski rakietowe Piorun powstały przez głęboką modernizację pocisków Grom wykonaną przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, podwarszawskie CRW Telesystem-Mesko sp. z o.o. i MESKO S.A. ze Skarżyska-Kamiennej (woj. świętokrzyskie). Piorun różni się od Groma poprawioną skutecznością i celnością, zapalnikiem zbliżeniowym, który pozwala niszczyć cele bez fizycznego trafienia, zasięgiem wydłużonym do 6,5 km, pułapem rażenia zwiększonym do prawie 4000 metrów i celownikiem przystosowanym do pracy nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Decyzja o przekazaniu Ukrainie przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun wraz z amunicją została ogłoszona 2 lutego przez ministra Mariusza Błaszczaka. Systemy zostały wcześniej objęte zakazem eksportu. Miało to związek z unikalnymi technologiami.

W marcu br. ukraińska Gwardia Narodowa informowała o zestrzeleniu za pomocą “Pioruna” rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25. Wcześniej Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie, na którym według publicystów widać zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca przy użyciu polskiego systemu “Piorun”. Według doniesień medialnych z Ukrainy polskie wyrzutnie sprawdzają się w walce z rosyjskimi siłami powietrznymi.

Jak informowaliśmy, spółka Mesko, producent przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „Piorun”, pozytywnie zakończyła negocjacje z Departamentem Obrony USA w sprawie eksportu tej broni do Stanów Zjednoczonych.

Kresy.pl/Polska-Zbrojna

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply