Mercedes dostał od polskiego rządu ponad 18 mln euro pomocy publicznej – informuje dziennik.pl. Po przeliczeniu to ok. 85 mln zł. Chodzi o budowę nowej fabryki samochodów w Polsce. Zakład powstanie w Jaworze.

Mercedes ogłosił w grudniu 2022 roku, że w Jaworze za kwotę 1,3 mld euro (ponad 6,1 mld zł) zbuduje nową fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych. Okazuje się, że niemiecki koncern dostał od polskiego rządu ponad 18 mln euro pomocy publicznej. „Otrzymaliśmy pomoc publiczną zgodnie z zasadami Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu” – oświadczyła Ewa Łabno-Falęcka z Mercedes-Benz Manufacturing Poland, cytowana w piątek przez dziennik.pl. „Przy ponad miliardowej inwestycji łatwo wyliczyć, że jest to trochę ponad 18 mln euro” – dodała.

Po przeliczeniu to kwota ok. 85 mln zł.

Polskie przepisy przewidują, że w okresie realizacji inwestycji (+5 lat) przedsiębiorca musi ponieść koszty na współpracę z uczelniami o wartości przynajmniej 15 proc. przyznanego grantu. W tym przypadku będzie to około 3 mln euro (14 mln zł).

Budowa nowego zakładu ma ruszyć w 2024 roku. Zakład będzie pierwszą na świecie fabryką samochodów Mercedesa, która wyprodukuje wyłącznie elektryczne dostawczaki.

Mercedes-Benz Group otworzy w Jaworze nową fabrykę samochodów elektrycznych. Wartość inwestycji w ciągu kilku najbliższych lat wyniesie około 1,3 mld euro. Mercedes Benz będzie produkował w zakładzie duże samochody dostawcze. Chodzi o pojazdy oparte na architekturze VAN.EA (Van Electric Architecture). Nowa fabryka ma stworzyć 2,5 tys. nowych miejsc pracy.

Zobacz także: W Polsce powstanie koreańska fabryka baterii samochodowych

auto.dziennik.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz