Mer Lwowa zamyka wszystkie kościoły na czas Wielkanocy

Władze Lwowa zdecydowały się zamknąć na okres Wielkanocy wszystkie świątynie, Msze św. i nabożeństwa będą odbywać się bez udziału wiernych, Poinformował o tym mer miasta, Andrij Sadowyj.

W piątek w rozmowie ze stacją Hromadske mer Lwowa Andrij Sadowyj oświadczył, że na czas Wielkanocy wszystkie kościoły w mieście zostaną zamknięte.

– Wszystkie świątynie miasta Lwowa będą zamknięte – powiedział Sadowyj. – W środku [będą mogli być-red.] tylko ojcowie [duchowni] i ci, którzy zapewniają proces. Będzie transmisja on-line z głównych świątyń miasta – zaznaczył, nie precyzując jednak, jakie świątynie ma na myśli. Dodał, że jest to „jasne stanowisko i rzymskich katolików, i grekokatolików, i prawosławnych”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według słów mera Lwowa, w przypadków Kościoła rzymskokatolickiego, który obchodzi Wielkanoc już w najbliższą niedzielę, udział w liturgii będzie możliwy wyłącznie za pośrednictwem mediów. Dodał również, że duchowni rzymskokatoliccy zalecają, by święcenia pokarmów dokonać we własnych domach. Powiedział też, że takie stanowisko zostało uzgodnione przez biskupów i policję.

Jednocześnie Sadowyj twierdzi, że władze miasta nie wprowadziły na okres wielkanocny żadnych dodatkowych obostrzeń. Zaznaczył jednak, że w soboty i niedziele parki i skwery będą dodatkowo patrolowane przez gwardię narodową.

Sam Sadowyj zapewnia, że na czas Świąt Wielkanocnych spędzi w domu i wezwał innych, żeby zrobili tak samo. Powiedział, że jeśli społeczeństwo „dobrze przejdzie przez Wielkanoc” i nie będzie nowych przypadków zarażenia koronawirusem, to za dwa tygodnie będzie widać tego wyniki. – Jeśli na 10-11 maja nie będzie wzrostu [zachorowań-red.], to może nastąpić jakieś złagodzenie.

Czytaj także: Z Polski z powodu epidemii COVID-19 wyjechało już ponad 143 tys. ukraińskich migrantów zarobkowych

Miesiąc temu, 14 marca, abp metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki w związku z epidemią koronawirusa wydał dekret o zwolnieniu od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Rozporządzenie obejmuje wiernych Archidiecezji Lwowskiej, czyli mieszkańców i wiernych przebywających na terenie obwodów: lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego (iwano-frankiwskiego) i czerniowieckiego. Dyspensa obowiązuje do odwołania. Jednocześnie arcybiskup zachęcił osoby korzystające z dyspensy do poświęcenia odpowiedniego czasu na modlitwę indywidualną czy w rodzinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez korzystanie z transmisji Mszy św. w radio, telewizji czy internecie, zachowując, w miarę możności, właściwe postawy i gesty liturgiczne, a także do przyjmowania Komunii świętej w sposób duchowy” – napisał abp Mokrzycki.

hromadske.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz