Strażacy wyłowili ze stawu w rejonie ulic Krzewowej i Falistej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie ok. 300 śniętych ryb. Wstępne badania nie wskazują na chemiczne skażenie. Według inspektorów ryby zdechły prawdopodobnie z powodu wysokiej temperatury i braku tlenu.

W sobotę strażacy otrzymali zgłoszenie o śniętych rybach na powierzchni stawu liczącego ok. 20 na 50 metrów. "Były to małe karasie. Strażacy na łodziach zebrali je za pomocą podbieraków i na brzegu przekazali do utylizacji" - oświadczył Hubert Ciepły z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, cytowany przez PAP.

Strażacy i pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) pobrali do badania próbki wody. Wyniki nie wskazują na substancje niebezpieczne.

Minister obrony Federacji Rosyjskiej nie widzi potrzeby użycia broni jądrowej na Ukrainie.

Jak podaje agencja Reutera, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział we wtorek na międzynarodowej konferencji ds. bezpieczeństwa w Moskwie, że Rosja "nie ma potrzeby" używania broni jądrowej na Ukrainie, a spekulacje mediów, że Moskwa może użyć broni jądrowej lub chemicznej w konflikcie na Ukrainie, nazwał "absolutnym kłamstwem".

„Z militarnego punktu widzenia nie ma potrzeby użycia broni jądrowej na Ukrainie, aby osiągnąć wyznaczone cele. Głównym celem rosyjskiej broni jądrowej jest powstrzymanie ataku nuklearnego” – powiedział Siergiej Szojgu.

Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek ustawę Inflation Reduction Act. Ustawa przewiduje m.in. wydatek ok. 370 mld dolarów na projekty związane ze zmianą klimatu i transformacją energetyczną. Drugie tyle przewidziano na wydatki związane ze służbą zdrowia. Ustawa ustanawia także minimalny, 15-proc. podatek od największych korporacji.

Ustawa była reklamowana przez Biały Dom jako największe zobowiązanie do łagodzenia zmian klimatycznych w historii USA - zwraca uwagę portal France 24. Przewiduje wydanie 369 mld dolarów w ciągu 10 lat na inwestycje m.in. w energię odnawialną, termomodernizację domów, zakup samochodów elektrycznych produkowanych w USA oraz ograniczenie emisji metanu. Ustawa ma spowodować redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 w stosunku do poziomu z 2005 r. - podkreśla portal MSN.

Obecnie nie ma możliwości budowy nowych schronów w stolicy Ukrainy ze względu na ograniczony budżet, więc mieszkańcy Kijowa muszą znać listę istniejących schronów i ukrywać się tam w razie niebezpieczeństwa - poinformował w poniedziałek mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla Babel. (więcej…)

Na Ukrainie znajduje się już sześć egzemplarzy samobieżnych armatohaubic M109A5Ö przekazanych przez Łotwę - poinformował w poniedziałek wieczorem minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikov.

Sześć kolejnych haubic M109, które niedawno przybyły na Ukrainę z Łotwy, już pokazuje wyniki na polu bitwy. Jestem szczerze wdzięczny mojemu łotewskiemu koledze Artisowi Pabriksowi i mieszkańcom Łotwy za ich niezachwiane wsparcie. Razem wygramy! - napisał Reznikow na Twitterze. 

Ukraińska armia otrzymała od Łotwy dwa Mi-17 i dwa Mi-2.

Jak podał w poniedziałek portal Delfi, ministerstwo obrony Łotwy poinformowało o przekazaniu Ukrainie czterech helikopterów - dwóch Mi-17 i dwóch Mi-2.

Śmigłowce zostały przekazane ukraińskim siłom powietrznym częściowo zdemontowane. Przed dostawą wszystkie zostały pomalowane, a jeden z Mi-17 wyremontowano. Ukraina będzie mogła używać śmigłowców po ich zmontowaniu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%