Mentzen o ochronie dla Netanjahu: Może zaprosicie Putina?

Kandydat na prezydenta Polski, Sławomir Mentzen odniósł się do zapewnienia ochrony premierowi Izraela przez polskie władze. “Auschwitz wyzwoliła Armia Czerwona, więc może na 80 rocznicę zaprosicie też Putina?”

W czwartek, ubiegający się z ramienia Konfederacji o urząd prezydenta Sławomir Mentzen odniósł się do zapewnienia ochrony premierowi Izraela przez polskie władze. “Auschwitz wyzwoliła Armia Czerwona, więc może na 80 rocznicę zaprosicie też Putina? Skoro zapraszamy już jednego zbrodniarza wojennego z wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze nakazem aresztowania, to drugi będzie nawet pasował” – napisał.

Zwrócił także uwagę, że polskie MSZ w podobnej sytuacji krytykowało władze Mongolii za ugoszczenie Władimira Putina mimo objęcia go nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Jego partyjny kolega Krzysztof Bosak skomentował w piątek dla Rzeczpospolitej decyzję polskiego rządu, który zapowiedział niestosowanie się do postanowienia Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) nakazującego aresztowanie premiera Izraela Benjamina Netanjahu. W swojej wypowiedzi wicemarszałek Sejmu zarzucił władzom brak samodzielności i naruszanie prawa międzynarodowego.

“Mamy tu ewidentnie dwa porządki. Jeden z nich to jest porządek prawa międzynarodowego, ochrony praw człowieka, rozliczania zbrodni wojennych. Drugi to porządek siły w stosunkach międzynarodowych, o których my w Polsce zbyt rzadko rozmawiamy” – powiedział Bosak. Polityk stwierdził, że Polska “zachowuje się jak zakład usługowy dla konsorcjum izraelsko-amerykańskiego, nie stawiając żadnych własnych warunków”.

Bosak wskazał na możliwość załatwienia sprawy na poziomie dyplomatycznym, bez publicznych deklaracji, które jego zdaniem „upokarzają państwo polskie”. Krytycznie ocenił także premiera Netanjahu, przypisując mu odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.

Polski rząd zapowiedział zapewnienie bezpieczeństwa i swobodnego udziału najwyższym przedstawicielom Izraela w uroczystościach 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia 2025 roku w Oświęcimiu.

„Zapewnienie bezpiecznego udziału przywódcom Izraela w uroczystościach 27 stycznia 2025 roku, polski rząd traktuje jako wpisujące się w oddanie hołdu narodowi żydowskiemu, którego miliony Córek i Synów stało się ofiarami Zagłady dokonanej przez III Rzeszę” – napisano w uchwale przyjętej przez rząd i podpisanej przez premiera Donalda Tuska.

Przypomnijmy, że wcześniej prezydent Andrzej Duda poprosił rząd o zapewnienie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu możliwości wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply