Andrzej Duda chce ochrony dla Netanjahu

Andrzej Duda poprosił rząd o zapewnienie premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu możliwości wzięcia udziału w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Jak poinformował portal Politico, prezydent Polski w tym tygodniu poprosił rząd o zagwarantowanie bezpiecznego przejazdu premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu przed wydarzeniem upamiętniającym 80. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, pomimo nakazu aresztowania wydanego przeciwko niemu.

Według Interii, która uzyskała kopię listu Dudy, prezydent napisał: „Rząd Polski powinien zagwarantować [Netanjahu] niezakłócony pobyt na terytorium naszego kraju w tych absolutnie wyjątkowych okolicznościach”.

“Uprzejmie informujemy, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie miało do tej pory informacji o tym, że premier Benjamin Netanjahu wybiera się na uroczystości 80-lecia wyzwolenia Auschwitz” – podało polskie MSZ w rozmowie ze stacją TVN24.

Muzeum Auschwitz zaznaczyło w rozmowie z Onetem, że najważniejszymi gośćmi obchodów są ocaleni. “Tylko do nich kierujemy zaproszenia. Ponadto przekazujemy informację o obchodach do ambasad poszczególnych państw i to ambasady decydują, kto i w jakiej randze pojawi się na uroczystościach”.

Jak informowaliśmy, premier Izraela w obawie przed aresztowaniem nie przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Polsce.

Rzeczpospolita zacytowała wiceministra spraw zagranicznych Władysława Bartoszewskiego, który odpowiada za koordynację uroczystości 27 stycznia z udziałem kilkudziesięciu światowych przywódców, który stwierdził: “Jesteśmy zobowiązani do respektowania orzeczeń Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze”.

Według Rzeczpospolitej władze Izraela nawet nie zwróciły się o udział premiera Netanjahu w uroczystości. “Wiedzieli, jaka będzie reakcja Warszawy. W przeciwieństwie do 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, w której uczestniczył prezydent Reuven Rivlin, tym razem jego następca Icchak Herzog również raczej nie przyjedzie do Polski”.

W raporcie zauważono, że “Żydzi stanowili zdecydowaną większość ofiar największego obozu koncentracyjnego III Rzeszy. Istnieje jednak wiele przesłanek, że w nadchodzącą okrągłą rocznicę jego wyzwolenia z udziałem byłych więźniów Izrael będzie reprezentowany jedynie przez ministra spraw zagranicznych Gideona Saara”.

Już wcześniej informowaliśmy, że podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych wiceszef polskiej dyplomacji odniósł się do pytań dotyczących współpracy Polski z Międzynarodowym Trybunałem Karnym w kontekście nakazów aresztowania wydanych przez Trybunał. Andrzej Szejna poinformował, że Polska, podobnie jak 124 inne państwa będące stronami Statutu Rzymskiego, jest zobowiązana do współpracy z MTK w realizacji tych nakazów – przekazała Interia. “Polska działa w imieniu Trybunału, a nie we własnym” – zaznaczył wiceminister. Podkreślił także, że immunitet i nietykalność, które zwyczajowo przysługują przywódcom państw w relacjach międzynarodowych, nie znajdują tutaj zastosowania.

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    I to pokazuje gigantyczna HIPOKRYZJĘ rządzących.Nathaniehu jest zbrodniarzem wojennym według Trybunału a tu jak zwykle wyroki są traktowane przez Dudę i Tuska wybiórczo.Do tego żona Dudy ma odpowiednie pochodzenie(jak i Sikorskiego).