Rosji przez 8 lat nie udało się uzyskać deklarowanej dokładności swojego systemu nawigacji satelitarnej Glonass, który wciąż jest wyraźnie słabszy od amerykańskiego GPS – podają media powołując się na dane Roskosmosu. Powodem takiego stanu rzeczy mają być zachodnie sankcje.

Jak podaje ukraińskie portal „Defense Express”, powołując się na serwis industry-hunter.com, Rosji nie udało się osiągnąć deklarowanej w federalnym programie dokładności dla rozwijanego systemu nawigacyjnego Glonass. Tak ma wynikać z materiałów rosyjskiego „Roskosmosu”. Sprawę opisuje również agencja RIA Novosti.

W 2012 roku rosyjski rząd zatwierdził Federalny Program Celowy „Wspieranie, rozwijanie i wykorzystanie systemu Glonass na lata 2012-2020”. Według podanych informacji, do końca 2020 roku Rosjanom nie udało się jednak osiągnąć zadeklarowanych w programie parametrów.

Dla użytkowników cywilnych, dokładność tego rosyjskiego systemu nawigacyjnego miała poprawić się z 9,6 do 8,5 metra. Z kolei dokładność dla użytkowników specjalnych, biorąc pod uwagę tylko sygnały z obiektów w kosmosie, bez dodatkowych środków naziemnych, miała wzrosnąć z 2,8 do 0,6 metra.

Jednak jak dotąd, średnia dokładność Glonass dla zwykłych użytkowników w ciągu 8 lat poprawiła się zaledwie o 0,1 metra. Z kolei najlepszą do tej pory dokładność w tym obszarze osiągnięto w styczniu tego roku – wynosiła ona 0,93 metra.

Dla porównania, Roskosmos przedstawił dane dla amerykańskiego systemu GPS. Na początku czerwca br. zanotowano w tym przypadku najlepszą dokładność (0,38 metra). Średnia dokładność wynosiła 0,52 metra, a najgorsza – 0,9 metra.

Jednocześnie, w materiałach Roskosmosu stwierdzono, że sześć nowych rosyjskich satelitów nawigacyjnych z bardzo dokładnym sygnałem pokazało w tym roku znacznie większą dokładność, niż średnia wartość dla systemu, tj. 0,38 metra. W skład systemu Glonass wchodzi łącznie 28 obiektów umieszczonych w kosmosie.

Według przedstawicieli biura Głównego Konstruktora Aparatury Nawigacyjnej dla użytkowników systemu Glonass, główną przyczyną tego, że w minionych latach nie poprawiono dokładności, są sankcje nałożone na Rosję przez kraje zachodnie. Podkreślają, że dotyczy to przede wszystkim tego, iż rosyjskim producentom nie udało się zakupić sprzętu odpornego na promieniowanie, kategorii Space, dla budowy nowych satelitów nawigacyjnych.

Roskosmosk e , konieczna była „bardzo poważna zmiana terminów i konstrukcji aparatów kosmicznych”. Zaznaczono też, że dla wielu komponentów nie ma jednoznacznej alternatywy.

Czytaj również: Awaria 8 rosyjskich satelitów. Kolejne problemy systemu GLONASS

Przeczytaj także: Chiny umieściły na orbicie ostatniego satelitę sieci nawigacyjnej Beidou

System Glonass jest jednym z czterech obok amerykańskiego GPS, chińskiego BeiDou i europejskiego Galileo systemów nawigacji satelitarnej na świecie. Sygnał cywilny jest wolno dostępny i darmowy dla użytkowników na całym świecie. Glonass ma duże znaczenie dla efektywnego wykonywania zadań przez rosyjskie wojsko – jest wykorzystywany np. przez broń wysokiej precyzji, bezzałogowce czy do operacyjnego dowodzenia.

Wiadomo też, że Roskosmos zwrócił się do rosyjskiego rządu ws. nowego, 10-letniego programu wartego trzy razy więcej niż wydatki na Glonass w latach 2012-2020 (330 mld rubli). Koncern nalega na zwiększenie finansowania celem budowy nowych aparatów z sygnałem wysokiej dokładności. Musi to jednak zostać zaaprobowane przez rząd.

Zdaniem części rosyjskich ekspertów w kwestii dokładności systemu Glonass nie trzeba ścigać się z Amerykanami, gdyż obecna dokładność jest już wystarczająca do wykonywania większości zadań.

Agencja RIA Novosti podała z kolei, powołując się na materiały Roskosmosu, że satelity nawigacyjne nowej generacji Glonass-K2, które zaczną być wysyłane na orbitę od przyszłego roku, będą około cztery razy droższe niż dotychczasowe Glonass-M (wysyłane na orbitę od 2003 roku, wyprodukowano 53) i dwa razy droższe niż Glonass-K1 (wysyłane na orbitę od 2011 roku). Planowane jest zbudowanie 15 satelitów Glonass-K2.

defence-ua.com / RIA / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply