Media: Ukraina prosi Holandię o F-16

Ukraina złożyła do Holandii wniosek o dostawę samolotów myśliwskich F-16. Poinformował o tym portal nos.nl powołując się na to minister obrony Kajsę Ollongren.

Jak poinformował w czwartek portal nos.nl powołując się na minister obrony Kajsę Ollongren, Ukraina złożyła do Holandii wniosek o dostawę samolotów myśliwskich F-16.

Według Ollongren prośba jest zrozumiała, ale niełatwa do spełnienia.

„Musimy omówić dostępność F-16 z Amerykanami i innymi sojusznikami” – powiedziała Ollongren. „I musimy poważnie przyjrzeć się konsekwencjom, to nie może się zdarzyć z dnia na dzień. Musimy być w tym szczerzy”.

Zanim armia ukraińska będzie mogła korzystać z myśliwców, żołnierze muszą zostać do nich przeszkoleni.

Ollongren nie wyklucza, że w dłuższej perspektywie Ukraina znajdzie się wśród krajów, w których będą używane F-16. „Kraj i tak nigdy nie będzie mógł kupować rosyjskich myśliwców, co kiedyś robił”.

W czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z premierem Słowacji Eduardem Hegerem na szczycie UE w Brukseli. Przy tej okazji, ukraiński przywódca oficjalnie zwrócił się do Słowacji o dostarczenie myśliwców MiG-29 dla obrony przed rosyjską agresją. Ukraińska agencja Unian podała, powołując się na serwis Tasr, że Ukraina może otrzymać od Słowacji 11 lub 12 samolotów bojowych.

Jak podano, podczas unijnego szczytu w Brukseli premier Eduard Heger obiecał ukraińskiemu prezydentowi, Wołodymyrowi Zełenskiemu pomoc, o jaką wcześniej go prosił. Zełenski prosił o dostarczenie poradzieckich myśliwców MiG-29. Według relacji, Heger powiedział mu, że „Słowacja zrobi wszystko, co może, żeby spełnić tę prośbę”.

Słowacki premier sam odniósł się do sprawy, zamieszczając wieczorem wpis na Twitterze.

„Słyszę Cie, Wołodymyrze Zełenski! Ukraina potrzebuje broni, by oczyścić swoje terytorium z rosyjskiego agresora. Wygrać wojnę. To leży w interesie bezpieczeństwa Słowacji i UE” – napisał Heger.

„Poprosiłeś o uzbrojenie, w tym o MiG-29, żeby chronić wasze niebo i ludzi. Będę nad tym pracował. Słowacja jest z wami” – dodał.


Wcześniej, w styczniu, słowacki minister obrony, Jaroslav Nad powiedział, że rząd w Bratysławie jest gotów do podjęcia decyzji o wysłaniu myśliwców na Ukrainę. Dodał, że trzeba już tylko poczekać na na odpowiednie rozporządzenie.

Jak pisaliśmy, w grudniu minister spraw zagranicznych Słowacji Rastislav Kačer poinformował, że Słowacja rozważa możliwość przekazania myśliwców MiG-29 na Ukrainę. „Rozmawiamy z naszymi partnerami w NATO o tym, jak to zrobić” – dodał.

Zobacz też: The Spectator: Chiny wpłynęły na USA, blokując wysłanie polskich MiG-29 na Ukrainę.

Kresy.pl/nos.nl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply