Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń dziennikarza Interii i Polsat News, niemieckie Leopardy przekazane Ukrainie mają być serwisowane w polskich zakładach zbrojeniowych.

O sprawie poinformował w czwartek Tomasz Lejman – niemiecki korespondent Interii i Polsat News, zamieszczając wpis na Twitterze.

Leopardy, które wysłane zostały na Ukrainę, mają być serwisowane w polskiej zbrojeniówce” – podał dziennikarz.

Dodał, że jak wynika z informacji Polsat News i Interia.pl, pierwsze szczegóły będą znane w piątek, podczas spotkania NATO-wskich ministrów obrony narodowej w ramach tzw. ukraińskiej grupy kontaktowej w Ramstein.

Według tych informacji, „w piątek w Ramstein ma dojść do podpisania memorandum, na podstawie którego niemieckie czołgi Leopard przekazane Ukrainie mają być serwisowane w polskich zakładach zbrojeniowych Bumar-Łabędy w Gliwicach”.

Sprawę skomentowała prezes zarządu i dyrektor generalny Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy, Edyta Szymańska.

„Gliwickie zakłady mechaniczne są gotowe utworzyć hub dla remontów sprzętu pancernego, wykorzystywanego przez armię ukraińską” – oświadczyła Szymańska, cytowana przez portal Interia.pl.

Przypomnijmy, że na początku marca br. wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w Polsce powstanie hub serwisowy dla czołgów przekazanych Ukrainie. Dodał, że ich serwisem i remontem zająć się mają Zakłady Bumar-Łabędy. Zwracaliśmy jednak uwagę, że wcześniej wielokrotnie miały one problem z dostarczaniem sprzętu dla Wojska Polskiego.

Zobacz także: NIK: Modernizacja Leopardów może przeciągnąć się do 2028 roku

Pod koniec marca Niemcy dostarczyły Ukrainie 18 Leopardów 2A6. W tym czasie, w Berlinie gościł szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Rozmawiano wówczas m.in. o temacie serwisowania Leopardów.

Łącznie ze wszystkich krajów partnerskich, na froncie na Ukrainie mają służyć dwa bataliony niemieckich czołgów Leopard, złożone z 31 pojazdów.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply